„Ne­re­giui ne­ge­ra bū­ti vie­nam” (0)

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Alytaus miesto ir rajono filialo pirmininkė Daiva Markinienė.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Alytaus miesto ir rajono filialo pirmininkė Daiva Markinienė.
Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gos (LASS) Aly­taus mies­to ir ra­jo­no fi­lia­las mi­ni 70-ąją su­kak­tį. Kaip tei­gia il­ga­me­tė jo pir­mi­nin­kė Dai­va Mar­ki­nie­nė, tuo­me­tė Lie­tu­vos ak­lų­jų drau­gi­jos Aly­taus ra­jo­no or­ga­ni­za­ci­ja kū­rė­si 1952-ųjų ba­lan­dį. „Nu­ei­tas il­gas ir pra­smin­gas ke­lias, o pas­ta­rie­ji du de­šimt­me­čiai iš tie­sų bu­vo po­ky­čių me­tai. Puo­se­lė­da­mi pa­vel­dė­tas tei­ses ir tra­di­ci­jas, iš ta­ry­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos dar kar­tą vir­to­me ne­pri­klau­so­mos vals­ty­bės ne­vy­riau­sy­bi­ne or­ga­ni­za­ci­ja ir da­bar esa­me se­niau­sia Aly­taus mies­te ir ra­jo­ne“, – sa­ko fi­lia­lo pir­mi­nin­kė D.Mar­ki­nie­nė. Ją kal­bi­na Al­do­na KU­DZIE­NĖ.

– Nuo­šir­džiau­si svei­ki­ni­mai Jums, Dai­va, ir vi­sai bran­džiai Jū­sų ben­druo­me­nei, šven­čian­čiai veik­los 70-me­tį. Ko­kios nuo­tai­kos pri­ar­tė­jus prie gar­bin­gos su­kak­ties?

– Per tą lai­ką tu­rė­jo­me prie daug ko pri­si­tai­ky­ti. Štai ko­vą su­ka­ko me­tai nuo pir­mo­jo ka­ran­ti­no pa­skel­bi­mo pra­džios, tai­gi šį lai­ką, kaip ir vi­si, gy­ve­na­me vi­siš­kai ki­taip. Ir tai, sa­vai­me su­pran­ta­ma, da­ro įta­ką ir mū­sų or­ga­ni­za­ci­jos dar­bams. Ma­nau, kad su šiuo iš­ban­dy­mu mes tik­rai ge­rai su­si­tvar­kė­me. Dir­bo­me ir pan­de­mi­jos są­ly­go­mis, pri­si­tai­ky­da­mi prie pa­di­din­to sau­gu­mo rei­ka­la­vi­mų. Mū­sų dar­buo­to­jams, dir­bant su ne­re­giais, fi­zi­nis kon­tak­tas yra la­bai svar­bus.

So­cia­li­nes pa­slau­gas tei­kian­tys dar­buo­to­jai pra­dė­jo dau­giau dirb­ti in­di­vi­du­a­liai su pa­gal­bos rei­ka­lin­gais žmo­nė­mis, ki­ti pri­si­tai­kė prie nuo­to­li­nio dar­bo. Ne­iš­ven­gė­me su­sir­gi­mų, ta­čiau sun­kiau­sias lai­ko­tar­pis, ti­kė­ki­mės, jau pra­ei­ty­je.

Šian­dien, sva­rios mū­sų or­ga­ni­za­ci­jos su­kak­ties pro­ga, no­riu pa­dė­ko­ti vi­siems LASS Aly­taus mies­to ir ra­jo­no na­riams, kad ne­iš­si­gan­do­me tų sun­ku­mų, su ku­riais su­si­dū­rė­me. Lin­kiu mums vi­siems ne­pra­ras­ti stip­ry­bės, gir­dė­ji­mo, su­si­klau­sy­mo. Ti­kiuo­si, kad mes, kaip or­ga­ni­za­ci­ja, ži­no­da­mi ir ma­ty­da­mi sa­vo veik­los pa­grin­di­nes kryp­tis ir tiks­lus, ga­li­me tvir­tai pa­si­tik­ti 70-ąjį ju­bi­lie­jų.

– Trum­pai su­pa­žin­din­ki­te su šian­die­ni­ne Aly­taus mies­to ir ra­jo­no fi­lia­lo veik­la. Kuo ypač džiau­gia­tės? Pri­min­ki­te, kiek na­rių vie­ni­ja­te.

– 2022 me­tais mū­sų fi­lia­las vyk­dė pa­tvir­tin­tas veik­los kryp­tis, už­si­brėž­tus tiks­lus ir už­da­vi­nius, ku­rie pa­dė­jo stip­rin­ti or­ga­ni­za­ci­jos veik­lą ir struk­tū­rą.

Lie­tu­vos ak­lų­jų ir sil­pna­re­gių są­jun­gos Aly­taus mies­to ir ra­jo­no fi­lia­las yra ne­ju­ri­di­nė ir ne­pel­no sie­kian­ti ne­vy­riau­sy­bi­nė or­ga­ni­za­ci­ja, ji at­sto­vau­ja ne­re­gių in­te­re­sus Aly­taus mies­te ir ra­jo­ne, gi­na jų tei­ses vals­ty­bi­nė­se ins­ti­tu­ci­jo­se. Fi­lia­lo pa­grin­di­nis tiks­las – kuo dau­giau pri­trauk­ti re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­čių žmo­nių, ku­riems bū­ti­na pa­dė­ti ir mes tai ga­lė­tu­me at­lik­ti:

  • At­sto­vau­ti ir gin­ti jų tei­ses vals­ty­bi­nė­se ir švie­ti­mo ins­ti­tu­ci­jo­se, pa­de­dant in­teg­ruo­tis į vi­suo­me­ni­nį gy­ve­ni­mą.
  • Teik­ti pa­gal po­rei­kį ne­re­giams ir sil­pna­re­giams so­cia­li­nes ir re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas or­ga­ni­za­ci­jo­je ir na­muo­se.
  • Rū­pin­tis fi­zi­nės ir vie­šo­sios ap­lin­kos pri­tai­ky­mu Aly­taus mies­te ir ra­jo­ne.
  • Siek­ti, kad žmo­gus su re­gos ne­ga­lia, kaip ir kiek­vie­nas Lie­tu­vos pi­lie­tis, ga­lė­tų gau­ti rei­kia­mą in­for­ma­ci­ją jiems pri­ei­na­mu bū­du.

Taip pat sie­kia­me ir ak­ty­vi­na­me glau­dų ben­dra­dar­bia­vi­mą su Aly­taus mies­to ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­mis, LASS res­pub­li­ki­niu ir Piet­va­ka­rių cen­tru bei ne­vy­riau­sy­bi­nė­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis, rė­mė­jais.

Šiuo me­tu or­ga­ni­za­ci­ja vie­ni­ja 167 na­rius. Iš jų trys LASS na­riai yra re­gin­tys.

– Ga­li­ma kon­sta­tuo­ti, kad esa­te bran­di or­ga­ni­za­ci­ja, sie­kian­ti tiks­lų su nau­jo­mis tech­no­lo­gi­jo­mis. Kaip se­ka­si na­riams tas tech­no­lo­gi­jas per­pras­ti?

– Mes ma­no­me, kad fi­lia­lo dar­bas yra veiks­min­gas tik ta­da, kai apie jo veik­lą ži­no ne­re­gių ben­druo­me­nė bei sa­vi­val­dy­bės. Su­ži­no­ju­sios svar­biau­sias ne­re­gių gy­ve­ni­mo pro­ble­mas, ga­li re­a­liai pa­dė­ti jas spręs­ti. Ka­dan­gi re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­tys žmo­nės yra vie­na iš la­biau­siai pa­žei­džia­mų vi­suo­me­nės gru­pių, fi­lia­lo dar­buo­to­jų tiks­las – siek­ti, kad žmo­nės su re­gos ne­ga­lia ne­jaus­tų so­cia­li­nės at­skir­ties.

Glau­džiai ben­dra­dar­biau­ja­me su Aly­taus tech­ni­nės pa­gal­bos ne­įga­lių­jų cen­tru. Šie­met kei­tė­si re­gos tech­ni­nės pa­gal­bos prie­mo­nių įsi­gi­ji­mo iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mas. Aly­taus fi­lia­las ben­dra­dar­biau­ja su Lie­tu­vos ak­lų­jų bib­lio­te­ka ir su as­me­ni­mis, tu­rin­čiais re­gos ne­ga­lią, vyk­do mo­ky­mus „Ko­mu­ni­ka­ci­nių įgū­džių ug­dy­mas“. Pa­vyz­džiui, mo­ko nau­do­tis mo­bi­laus ry­šio te­le­fo­nais su įgar­si­ni­mo pro­gra­ma ar­ba ne­šio­ja­mo kom­piu­te­rio skai­ty­mo pro­gra­mi­ne įran­ga ir ki­ta.

– Jums yra te­kę pa­dė­ti ir uk­rai­nie­čiams. Ko­kių at­si­lie­pi­mų iš­sa­ky­ta?

– Taip, man te­ko pa­dė­ti uk­rai­nie­čių šei­mai, ku­ri tu­ri ne­re­gį sū­nų Ar­tio­mą, ku­riam 15 me­tų. Mo­ti­na krei­pė­si dėl kom­pen­sa­ci­nės tech­ni­kos ga­vi­mo ir ne­įga­lu­mo su­tei­ki­mo Lie­tu­vo­je. Pa­dė­jo­me iš­spręs­ti iš­ki­lu­sias pro­ble­mas, ma­ma li­ko pa­ten­kin­ta. Su uk­rai­nie­čiais ben­drau­ja­me, kai rei­kia pa­dė­ti ar­ba tik su­teik­ti rei­kia­mą in­for­ma­ci­ją.

– Jums pra­dė­jus va­do­vau­ti or­ga­ni­za­ci­jai ypač atsisukta į žmogų, jo poreikius. Kodėl tai yra svarbu? Priminkite, kiek metų vadovaujate ir kiek metų esate nare.

– Ma­no dar­bas, pa­si­kar­to­siu, yra veiks­min­gas tik ta­da, kai ne­re­gių ben­druo­me­nės po­rei­kiai rū­pi ir sa­vi­val­dy­bėms. Su­ži­no­ju­sios svar­biau­sias ne­re­gių gy­ve­ni­mo pro­ble­mas, jos ga­li re­a­liai pa­dė­ti jų spren­di­mui.

Re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­tys žmo­nės yra vie­na iš la­biau­siai pa­žei­džia­mų vi­suo­me­nės gru­pių. To­dėl man rū­pi, kad žmo­gus su re­gos ne­ga­lia ne­jaus­tų so­cia­li­nės at­skir­ties. Juk kiek­vie­nas žmo­gus – at­ski­ra is­to­ri­ja. Nuo vai­kys­tės pa­ti tu­riu re­gos ne­ga­lią ir ver­ti­nu, kaip ge­rai, kad yra vie­ta, kur ga­li­ma kreip­tis pa­ta­ri­mo ir pa­gal­bos, kai jos pri­rei­kia.

To­dėl man kas­kart be ga­lo ge­ra šir­dy­je ir ra­mu są­ži­nė­je, jei ga­liu pa­tar­ti, pa­mo­ky­ti, pa­dė­ti sa­vo ne­ga­lios li­ki­mo drau­gams – vy­res­niems, jau­nes­niems ir jų ar­ti­mie­siems.

LASS fi­lia­le dir­bu 22 me­tus, o or­ga­ni­za­ci­jos na­re ta­pau prieš 24 me­tus.

– Daug dė­me­sio ski­ria­te ben­drys­tei su svei­kų­jų ko­lek­ty­vais. Ko­kį po­vei­kį ši ben­drys­tė su­tei­kia re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­tiems žmo­nėms? Ir su ko­kiais svei­kų­jų ko­lek­ty­vais pa­lai­ko­te glau­džiau­sius ry­šius?

– Ne­re­gio ben­drys­tės su svei­ka vi­suo­me­ne bū­ti­nu­mą ak­cen­tuo­siu pa­ste­bė­ji­mu – „ne­re­giui ne­ge­ra bū­ti vie­nam“. Esa­me su­kur­ti, kaip ben­druo­me­nės bū­ty­bės, ieš­kan­čios iš­si­pil­dy­mo ki­tuo­se žmo­nė­se, san­ty­kiuo­se, šei­mo­se, ben­druo­me­nė­se, sie­kian­čios drau­gys­tės ry­šių. Da­bar­ti­nė­je ben­drys­tė­je, kaip ir gy­ve­ni­me, su­pran­ta­ma, bū­na vis­ko.

Šie­met glau­džiai ben­dra­vo­me su Aly­taus Jur­gio Kun­či­no vie­šo­sios bib­lio­te­kos fi­lia­lu, ku­ris iš­duo­da įgar­sin­tas kny­gas, kaip jau mi­nė­jau – su Aly­taus tech­ni­nės pa­gal­bos ne­įga­lių­jų cen­tru, ku­ris tvar­ko do­ku­men­tus prie­mo­nių įsi­gi­ji­mo iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mui. Taip pat pa­lai­ko­me glau­dų ry­šį su Aly­taus mies­to ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­mis, LASS res­pub­li­ki­niu bei Piet­va­ka­rių cen­trais, Aly­taus Dzū­ki­jos LIONS klu­bais. Juk ge­rai net ir pa­pras­čiau­sio­mis pa­tir­ti­mis pa­si­da­lin­ti – pa­si­jaus­ti ne vie­ni­šiems, ta­da ir ben­drys­tės jaus­mas su­stip­rė­ja.

– To­kios gar­bin­gos su­kak­ties me­tu kal­bė­ti apie vis dar ne­įvei­kia­mus da­ly­kus nė­ra įpras­ta, bet įvar­din­ki­te tai, ko­kios pa­gal­bos ir ko­kiam tiks­lui įgy­ven­din­ti jums šian­dien la­biau­siai rei­kia?

– Nuo ki­tų me­tų kei­sis so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos ne­įga­lie­siems ben­druo­me­nė­je fi­nan­sa­vi­mo mo­de­lis. Bus ak­re­di­tuo­ja­mos so­cia­li­nių pa­slau­gų įstai­gos, ku­rios tu­rės tei­sę teik­ti ne­įga­lie­siems so­cia­li­nes re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas. Tai bū­tų 2 pa­grin­di­nės pa­slau­gos:

  • So­cia­li­nių ir kas­die­ni­nių sa­va­ran­kiš­ko gy­ve­ni­mo įgū­džių, ge­bė­ji­mų ug­dy­mas ir pa­lai­ky­mas, ir at­kū­ri­mas, sie­kiant ben­drų­jų ži­nių, prak­tiš­kai mo­kant spęs­ti dėl ne­ga­lios bui­ty­je ir ap­lin­ko­je ky­lančias pro­ble­mas.
  • Mo­ky­mas, už­im­tu­mo ir dar­bi­nių įgū­džių ug­dy­mas, at­kū­ri­mas ir stip­ri­ni­mas, pa­de­dant pa­si­reng­ti da­ly­vau­ti dar­bo rin­ko­je ir įsi­dar­bin­ti bei iš­si­lai­ky­ti dar­bo vie­to­je ar­ba da­ly­vau­ti už­im­tu­mo veik­lo­je.

Gal­vo­jant apie 2023-ųjų nau­jo­ves, ku­rios lau­kia mū­sų (tu­riu gal­vo­je so­cia­li­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos ne­įga­lie­siems pa­slau­gas), ne­ap­lei­džia jaus­mas, kad no­ri­ma žmo­nes įspraus­ti į funk­cio­nie­riams pa­to­gius rė­mu, ne­ge­bant pri­pa­žin­ti, kad vi­si esa­me skir­tin­gi sa­vo tem­pe­ra­men­tu, iš­si­la­vi­ni­mu, fi­zi­nė­mis ir ki­to­kio­mis ga­li­my­bė­mis.

Pa­tir­tis ro­do kad kiek­vie­nas žmo­gus yra skir­tin­gas in­di­vi­das, ku­rį bus no­ri­ma „įspaus­ti į rė­mus“ ir pa­gal­ba bei veik­la jam tu­rės bū­ti tei­kia­ma ke­tu­ris kar­tus per mė­ne­sį, nu­ro­dy­tą die­ną ir va­lan­dą. Ne­įga­lia­jam žmo­gui tai bus ne­ma­lo­nus spau­di­mas ir įsi­pa­rei­go­ji­mas, ku­rį ne­ži­nia ar jis pa­jėgs įvyk­dy­ti. Mes, kaip ne­vy­riau­sy­bi­nė or­ga­ni­za­ci­ja, iki šiol sten­gė­mės lanks­čiai dirb­ti ir pri­si­tai­ky­ti prie kon­kre­taus žmo­gaus po­rei­kių.

Bet… šian­dien mums šven­tė. 70-me­čio su­kak­ties pro­ga vi­siems lin­kiu bū­ti lai­min­giems ir svei­kiems.

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.