Naujas įrašas „Svajonės” CV: orkestras grojo su vienu žymiausių pasaulio violončelininkų profesoriumi Davidu Geringu (0)

Neįkainojama dovana „Svajonei“
2012-ųjų pavasarį violončelės virtuozas, dirigentas D.Geringas Alytaus miesto teatre atliko Johanno Sebastiano Bacho siuitą violončelei solo, šalia scenoje – garsi japonų balerina Emi Hariyama. Kaip prisimena Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė, tai buvo unikalus muzikos ir šokio projektas „Bach Plus“, kuriuo D.Geringas pakvietė klausytoją naujai pažvelgti į J.S.Bacho muziką.
Ir štai, 2022-ųjų pavasaris, po dešimties metų, Maestro Geringas vėl Alytaus teatro scenoje, šį kartą su Alytaus muzikos mokyklos simfoniniu orkestru „Svajonė“. Dėkodama Muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambauskaitė pasidžiaugė šia neįkainojama dovana jauniesiems orkestro muzikantams ir jų mokytojams, nes viena yra skaityti ar klausytis įrašo, o visai kas kita – drauge groti, klausti, kalbėti ir girdėti pasaulinio garso atlikėją Alytuje.
„Visai netikėta, tiesiog pribloškianti staigmena, vienas svarbiausių „Svajonės“ 20-ies metų kūrybinės veiklos įvykių“, – taip koncertą su Maestro Geringu vadina „Svajonės“ vadovė Daiva Martikonytė. Orkestras patyrė gal šiek tiek nedrąsų, bet pasididžiavimą, kad jau išaugo tiek, jog gali pagroti koncerte su vienu žymiausių pasaulio violončelininkų.
D.Martikonytė pasakoja: „Kai pasakėme Maestro, jog norėtume su juo pagroti vieną iš violončelės aukso fondo kūrinių – vokiečių kompozitoriaus Maxo Brucho (1838–1920) „Kol Nidrei“, Maestro labai nudžiugo: „O iš kur jie žino, jog šiuo metu šį kūrinį aš labai dažnai groju?“ Šiandienos kontekste variacijos violončelei „Kol Nidrei“ giliai atliepia karo Ukrainoje siaubą ir skausmą.
„Vidinį“ orkestro skambėjimą pajuto ir Alytaus meras
Nors 1975 metais garsusis violončelininkas ir dirigentas pasitraukė su šeima į Vakarus ir dabar jaučiasi tikru hamburgiečiu, trys pirmieji jo gyvenimo dešimtmečiai Lietuvoje neliko be pėdsako: ne tik mintimis, bet ir darbais, menine veikla Maestro D.Geringas nuolat sugrįžta į Lietuvą. Už lietuvių muzikos populiarinimą jis yra apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Ir Lietuvos muzikų sąjungos iniciatyva koncertai Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje vyksta neatsitiktinai – D.Geringui rūpi, koks Lietuvos miestų ir miestelių kultūrinis kontekstas, kokie džiaugsmai ar rūpesčiai muzikos, meno mokyklose, kaip miesto vadovai žiūri į jaunimo meninį ugdymą.
Renginio vedėja prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė koncerto metu sukūrė nedidelę intrigą ir pakvietė Alytaus miesto merą Nerijų Cesiulį į sceną atsisėsti tarp simfoninio orkestro muzikantų ir, diriguojant Maestro D.Geringui, pajusti „vidinį“ orkestro skambėjimą, atlikėjų jaudulį sekant dirigento lazdelės mostą.
D.Geringas dirigavo koncerte Ludwigo van Beethoveno VII simfonijos II dalį Allegretto, kurią atliko jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“.
Maestro apie tikslą: kartais jo siekis suteikia daugiau džiaugsmo
Koncerto formatas irgi nebuvo tradicinis – prieš nuskambant paskutiniam kūriniui, Maestro D.Geringas su prof. Audrone diskutavo apie muziką, atsakė į klausimus. Įsimintinas ir pamokantis buvo jo atsakymas į tai, kiek laiko jis skiria muzikos kūrinių repeticijoms.
„Aš nepasakysiu, – nusišypsojo violončelės virtuozas, – nes išgirdę jūs nusiminsite, apalpsite ir nuspręsite verčiau eiti paplaukioti… Nereikia sau užsibrėžti iš karto labai daug – kartais ne pats tikslas, o jo siekis suteikia daugiau džiaugsmo. Todėl kas dieną susiplanuokite atlikti nors vieną procentą to, ką galvojate pasiekti. Ir kiekvieną dieną eikite pirmyn.“
Šiuos jo žodžius labai gerai suprato jaunieji „Svajonės“ muzikantai, kuriems susitikimas su D.Geringu paliko didžiulį įspūdį, apie kurį pasakoja D.Martikonytė: „Ir štai repeticija teatro Didžiojoje salėje. Maestro violončelė rauda, aimanuoja, skundžiasi, pasiekdama giliausias sielos kerteles. Orkestras susikaupęs atliepia violončelei. Grojome tikrai kitaip nei įprastai, giliau, įsiklausydami į kiekvieną virptelėjimą. Tikriausiai rezultatas nebuvo pribloškiantis pats savaime, bet juk svarbiausia, kaip sakė Maestro, kad „jūs susirenkate muzikuoti ir grojate kas kartą vis geriau, giliau. Ir šiandien koncerte bus geriau negu repeticijoje.“ Tai jis sakė šiltai šypsodamasis. Tos nuoširdžios, paprastos žmogiškos šilumos buvo kupinas visas susitikimas. Kai Maestro stojo prie dirigento pulto, kai kalbėjo apie niekada nesibaigiantį kelią į tobulumą, nuolatinį ėjimą pirmyn – po mažulytį žingsniuką, bet būtinai kasdien, apie neįkainojamą savo instrumentą, jo vertę sulygindamas su žmogaus“…

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą