Namelio su PTV antena šviesa (6)

I
Išėjus iš vėsaus ambulatorijos pastato, akys prisimerkė dėl akinamos saulės šviesos, o į veidą tvokstelėjo karštis. Su ilgesiu prisiminiau laikus, kai visada džiaugdavausi tokiu oru. Bet dabar pagalvojau apie savo rankomis prie namų sodintus medelius, dar gyvus tik dėl nuolatinio laistymo.
Akivaizdu, kad ši planeta vis labiau kaista. Gal tai jos pačios užgaidas, bet greičiausiai žmonija su savo milijardais rūkstančių vamzdžių ledynus tirpdo.
Mašinoje buvo dar karščiau, tačiau joje gelbėjo kondicionierius. Vykau lankyti paciento, gyvenančio už gerų 10-ies kilometrų Peršėkininkų kaime.
Prie durų pasitiko susirūpinusi paciento žmona, kuri palydėjo į nediduką kambarėlį su didžiule lova. Sergantysis, mažas žmogučiukas, iš karto pareiškė daugiau nenorintis gyventi.
Dažnokai tekdavo susidurti su šios kategorijos žmonėmis. Gyvenimas ir kančios juos stipriai nualindavo, tačiau širdies gilumoje vis dar tikėdavosi stebuklo. Savo praktikoje sutikau tik keletą išimčių, kai sergantysis tyliai ir ramiai pasakydavo:
– Daktare, nevarkite, aš rytoj mirsiu...
Ir tikrai numirdavo. Nepaisant mano vaistų ir kvietimo gyventi. Šįkart gyvenimo instinktas buvo stipresnis. Po pusvalandžio išėjau iš tamsaus kambario į erdvų kiemą tikėdamas, kad šių namų šeimininkas dar pagyvens.
Grįžau namo kitu keliu, turėdamas ką tik užgimusį tikslą. Šalikelėje driekėsi panašių vienas į kitą namukų virtinė. Tačiau vienas iš jų atrodė išskirtinai dėl neįmanomai aukštos šalia stovinčios TV antenos.
Ši antena jau keletą dešimtmečių 50-ies kilometrų spinduliu aplinkiniams žmonėms rodė Peršėkininkų TV (PTV) laidas apie jų pačių gyvenimą, šventes, informuodavo, kas vyksta pasaulyje. Kas norėdavo, galėdavo pasižiūrėti meninį filmą, dažnai iš fantastikos žanro.
Ilgą laiką mes su žmona kuklioje šio namelio studijoje ruošdavome laidas apie sveiką gyvenimo būdą.
Bandydamas prisiminti, kiek metų aš pažįstu šeimininkus, pasukau mašiną į kiemą. Prie kluono atviromis durimis ant platformos riogsojo rausvo granito luitas, ties kuriuo palinkusi žmogaus figūra skendo dulkėse. Kampinio šlifuoklio žviegimas užgožė mano pasisveikinimo šūktelėjimą, todėl teko paplekšnoti per petį.
Žmogysta dulkėm apneštu kombinezonu sustabdė prietaisą, nusiėmė respiratorių. Iš po apsauginių akinių švystelėjo nustebusios šviesiai mėlynos akys, įrėmintos antakių su gausiai nugulusiomis granito dulkėmis.
– Kokiais keliais, daktarėli? Neskambtelėjai...
– Kaip visada, Vladai, lankiau tavo netolimą kaimyną.
– Gyvens? – išsitraukęs iš kišenės cigarečių pakelį, šelmiškai blykstelėjo akimis ir pasiūlė man.
– Gyvens, – netikėtai pats sau priėmiau iššūkį, paėmiau siūlomą cigaretę.
Šiaip ar taip esu surūkęs su šeimininku Vladu Krušna jau ne vieną, nors esu nerūkantis. Žinojau, kad jis vis vien rūkys, o rūkymas su manimi Vladui teikdavo ypatingą džiaugsmą.
Kaipgi, sveiko gyvenimo būdo propaguotojas irgi rūko! Kiek kartų aš ragindavau jį mesti rūkyti, tiek kartų atsimušdavau į kietą kaip šis granito luitas užsispyrimą.
O rūkydavo daug, net naktį, nuo vienos cigaretės užsidegdavo kitą. Kai mūsų TV laidų metu kalbėdavau apie rūkymo žalą, Vladas pro kamerą šypsodamasis man rodydavo kumštį, o po laidos žadėdavo, kad kitą kartą paleis subtitrus ir informuos žiūrovus: „Pranešėjas prieš laidą kartu su operatoriumi rūkė.“
Užtraukiau kartų dūmą ir apžiūrėjau šalia granito gulintį eskizą. Jame matėsi angeliuko figūra. Grakščiai lenktos linijos buvo lengvos, atrodė, angelas tuoj išskleis sparnus ir pakils į dangų. Tai atrodė visiška priešingybė prieš mus gulinčiam sunkiam granito gabalui.
– Sakyk, Vladai, kaip tu iš tokios sunkenybės sugebėsi išgauti tokį angelišką lengvumą? – mostelėjau eskizo link.
– Visai paprastai. Kaip kažkas sakė – nukali nuo granito, kas nereikalinga, ir palieki, kas reikalinga, – šyptelėjo šeimininkas.
– Bet iš kur tu žinai, kada reikia sustabdyti šlifuoklį, kada prilaikyti kaltą. Kaip jauti tą tik įsivaizduojamą ribą tarp reikalingo ir nereikalingo? – nepasidaviau aš. – Juk vienu smūgiu per daug ir angelo kūne atsiranda žaizda.
Vlado veidas surimtėja:
– Ne viską galima paaiškinti. Tiesiog jaučiu ir tiek. Vadink tai kaip nori – menine intuicija, šeštuoju jutimu, patyrimu, bet tas jausmas yra. Kvantinėje fizikoje apie tai nekalbama, bet aš ja remdamasis galiu tau išaiškinti meninės kūrybos esmę...
Viskas, dabar jau trenks kalbą porai valandų, – šiek tiek išsigandęs pamaniau sau ir vogčiomis žvigtelėjau į laikrodį.
Iš patirties žinojau, jei Vladas pradės kalbėti apie kvantinę fiziką, tai taip lengvai jo nesustabdysi.
Man būdavo įdomu klausytis jo samprotavimų, tačiau šioje srityje aš nebuvau lygiavertis pašnekovas. Bandžiau domėtis šia fizikos sritimi, tačiau mano supratimas apsiribojo tik vienu faktu: elementarioji dalelė tuo pačiu metu gali būti ir ten, ir čia. Tai prieštaravo įprastai logikai, bet mokslininkai šį faktą aiškino dvilype dalelės prigimtimi – kaip dalelės ir bangos.
Matyt, Vladą, kaip menininką, būtent ir žavėjo tas stereotipų ir rutinos laužymas kvantinėje fizikoje. Miglotai jaučiau, kad ir jis ne viską teisingai supranta šioje painioje teorijoje. Atsidusęs pasiryžau išklausyti ilgą monologą. Čia pasigirdo šūktelėjimas iš namų tarpdurio:
– Vladai, kviesk svečią į vidų, kava jau aušta.
Mielai pasinaudojau kvietimu. Po kelių akimirkų mes sėdėjome prie padengto stalo tiesiog virtuvėje, kur garavo kavos puodeliai. Laimutė, Vlado žmona, jau buvo paruošusi didelę krūvą sumuštinių. Vėlgi iš ilgamečio patyrimo žinojau, kad šeimininkė verda nuostabius cepelinus, kuriais tradiciškai vaišindavo po kiekvienos Peršėkininkų TV sveikatos laidos.
Istorija moko, kad už didelio talento menininko stovi stipri moteris. Vlado atveju tai nebuvo išimtis. Laimutė jam tapo vadybininke, buhaltere, idėjų generatore. Be jos Vladas tiesiog negalėjo kurti. Žmonėse juos galima buvo pamatyti tik dviese. Tai buvo neišskiriama pora.
Pamažu pokalbis nuo kvantinės fizikos pakrypo žymiai seklesne, buitine ir naujienų aptarinėjimo linkme. Laikas bėgo greitai. Netrukus aš atsistojau atsisveikindamas, nes dar laukė keletas užplanuotų darbų. Išlydėdamas Vladas informavo, kad šįvakar jis rodys filmą apie ateivius.
– Būtinai pažiūrėk, po filmo paskambinsiu, noriu žinoti tavo nuomonę šiuo klausimu.
Pažadėjau. Eidamas prie mašinos, dar kartą žvilgtelėjau į granito luitą su jau pradėto apdorojimo žymėmis. Man tai atrodė pragariškai sunkus darbas – dirbti su tokia kieta medžiaga – ne juokas. Netgi pavojingas.
Kartą deimantinis diskas atšoko nuo granito ir grybštelėjo Vlado koją. Tada radau jį bedirbantį kaip ir šiandien, tačiau per suplėšytas kelnes matėsi boluojantis tvarstis su prasisunkusio kraujo dėme.
Vos ne vos prisikalbinau leisti apžiūrėti žaizdą. Laimei, pažeidimas buvo paviršinis, sąnarys nepažeistas. Geriau jau dirbtų tik su ąžuolu. Medis skulptoriui vis dėlto paklusnesnė medžiaga negu granitas. Deja, žinojau, kad Vlado darbas priklausė nuo klientų užsakymų ir norų.
Įsėdau į mašiną, mostelėjau atsisveikindamas ant kiemo stovintiems šeimininkams ir išvažiavau į asfaltuotą kelią. Monotoniškai ūžiant varikliui, mintys vėl nuklydo į ką tik įvykusį susitikimą.
Vladas buvo per daug spalvinga asmenybė, kad galėtum tuoj pat jį užmiršti iki kito karto.
Jo meninė kūryba labai plati ir įvairi: vitražai, akmens ir medžio skulptūros, bareljefai, paminklai, tapybos darbai. Jo rankų meninių kūrinių ir dabar galima rasti visuomeniniuose pastatuose, žmonių sodybose, kapinėse, Alytaus mieste ir rajone, visoje Lietuvoje ar net už jos ribų.
Ilgus metus Miroslavo ambulatorijos vestibiulis saulėtą dieną skęsdavo švelnių, gelsvai žalsvų spalvų jūroje dėl Vlado rankomis sukurtos vitražinės kompozicijos. Po pastato remonto vitražas buvo išimtas, tačiau manyje negęsta viltis kada nors ateityje jį vėl atkurti.
Menininko darbų apimtis imponuoja. Išlieka paslaptis, kaip jis suspėdavo su filmavimo kamera ant peties dar ir dalyvauti beveik visose Alytaus rajono seniūnijų šventėse, jas nufilmuoti. O po to, grįžus į namus, apdoroti filmavimo medžiagą ir kitą vakarą, o kai kada ir tą patį vakarą, ekranuose parodyti žmonėms jų šventę.
Tačiau kaip pacientas jis pats blogiausias: mažiausiai skiria dėmesio savo sveikatai, nepaiso medikų patarimų ir rekomendacijų, – liūdnokai konstatavau.
Štai ir šiandien man sukėlė nerimą jo nerūpestingai mestelėta replika apie kartais už krūtinkaulio atsirandantį skausmą, dėl kurio, jo nuomone, kaltas buvo kažkoks nervas. Kiekvienas gydytojas iš karto „pastato ausis“, išgirdęs apie tokio pobūdžio skausmą, įtardamas vadinamąją krūtinės anginą arba stenokardiją, kuri gresia širdies infarktu.
Vladui tai buvo tik banalus nervo skausmas. Į bet kokius įkalbinėjimus atlikti tyrimus, elektrokardiogramą, jis ironiškai mestelėdavo:
– Prasidėk su jumis, tai surasit daugybę ligų, nebus kada gyventi.
Jis, matyt, iš tikro bijojo sirgti, neįsivaizdavo savęs kaip ligonio. Kategoriškai atmetė net mintį, kad galėtų dirbti mažiau. Kūrybinis darbas Vladui buvo pajamų šaltinis, tačiau dar svarbiau – pasitenkinimo, savęs realizavimo būdas. Jis su Laimute susikūrė savo gyvenimo algoritmą ir taip norėjo gyventi iki galo. Liga tam galėjo sutrukdyti, todėl jos turėjo nebūti Vlado gyvenime.
Pakeliui aplankiau dar keletą pacientų. Tirštėjant vakaro sutemoms, teko įjungti automobilio žibintus. Namuose prisėdau savo kambaryje: tvarkiau medicininius dokumentus, viena akimi žvilgčiodamas į televizijos ekraną.
Peršėkininkų TV transliavo žadėtą filmą. Žinojau, Vladas būtinai paskambins ir klaus, kaip patiko filmas. Nespėjo prabėgti filmo baigiamieji subtitrai, o skambutis jau čirškė. Po poros minučių diskutavome globaliomis temomis. Tiksliau, aš klausiausi, o Vladas įsikarščiavęs rėžė ilgą monologą.
Jo įsitikinimu, ateiviai žemę aplankė jau prieš kelis tūkstančius metų. Tą esą patvirtina gigantiški piešiniai Naskos dykumoje, iš milžiniškų akmens luitų senovėje statyti pastatai ir šventyklos. Dabartiniai neatpažinti skraidantys objektai, jo manymu, irgi įrodo jų egzistavimo faktą. Iš patirties žinojau, kad, Vladui įsikarščiavus, verčiau jam neprieštarauti.
Su šypsena įsivaizduodavau situaciją, kai vietoje manęs, žemaičio, diskutuotų antras tikras dzūkas. Tai baigtųsi mažų mažiausia labai audringai.
Tai nereiškia, kad su Vlado nuomone visur sutikdavau. Taip, aš jam pritariau – visatoje egzistuojant milijardams galaktikų ir žvaigždžių sistemų, būtų keista, kad gyvybė, taip pat protinga gyvybė, atsirastų tik vienoje mažytėje Žemėje. Kita vertus, ne viską, ką stebinančio senaisiais amžiais sukūrė mūsų protėviai, reikia priskirti ateiviams. Siūliau Vladui nenuvertinti žmogaus kūrybinio genijaus ir senovės civilizacijų pasiekimų. Kartais užsimiršę ilgai ginčydavomės.
Kaip stipriai kosmoso reikalai domino Vladą, iliustruoja tas faktas, kad jis turėjo įsigijęs gana brangų teleskopą. Ne vieną giedrią naktį per šį teleskopą stebėdavo žvaigždėtą dangų ir mėnulį, bent tokiu būdu bandydamas ištrūkti iš motinėlės Žemės traukos ribų. Turėjau ir aš keletą progų pažvelgti į dangų per šį prietaisą.
Kaip ten bebūtų, mūsų – dzūko ir žemaičio tandemas, kai vienas entuziastingai išmeta daug idėjų ir skraido padebesiuose, o kitas užsispyrusiai vaikšto ant žemės, padėjo mums sėkmingai bendrauti daugybę metų.
Vis dėlto buvo sritis, kurioje mes visiškai sutardavome. Kalbėdami apie politiką, vienodai smerkdavome diktatūrinius režimus, abu buvome panašių pažiūrų, vienodai vertindavome įvairius pasaulinius reiškinius.
Vladas labai jautriai išgyvendavo Lietuvos vidines problemas, iki sielos gelmių nekęsdavo veidmainystės ir įvairaus plauko politinės mimikrijos. Skaudžiai sielodavosi dėl neteisybės.
Baigėme pokalbį. Padėjau ragelį ir žvilgtelėjau į laikrodį – rodyklės rodė gerokai po pusiaunakčio. Besikalbant nejučia prabėgo beveik pusantros valandos. Ir taip jau ne vieną vakarą. Žinojau, kad Vladui darbas dar toli gražu nesibaigė: tvarkys filmuotą medžiagą, o gal tapys paveikslą. Jis galėjo nemiegoti iki paryčių.
Atsimenu, kaip prieš keliolika metų nakties metu, maždaug tarp trečios ir ketvirtos valandos, prie durų sučirškė skambutis. Iš įpročio buvau įsitikinęs, kad tai pagalbos ieškantis pacientas. Atidariau duris, o už jų stovėjo Vladas.
– Neišsigąsk, daktarėli, aš sveikas, tik norėčiau su tavimi pakalbėti, va taip reikia, – mostelėjo ranka ties kaklu.
Sutrikęs pamindžikavau tarpduryje.
– Matai Vladai, dabar toks vėlyvas metas, man rytoj sunki diena, pats supranti – pacientai ir visa kita, o ir šeimyna miega... – nespėjau išlementi visos frazės, o jis jau apsisuko, įsėdo į automobilį ir taip užspaudė akceleratoriaus pedalą, kad mašinos burzgimas akimirksniu nutolo.
Aš pastovėjau tarpduryje vis dar neatitokęs iš miego. Paskui dažnai sau priekaištaudavau: galėjau įsileisti be žodžių ir duoti progą tam meninės natūros žmogui „išsilieti“, kiek jis norės. Matyt, kažkas svarbaus tuo momentu jam spaudė širdį. Tačiau Vladas ilgai nuoskaudos nelaikydavo ir greitai mes vėl bendraudavome lyg nieko nebūtų įvykę. Tačiau kiek aš beklausiau, dėl ko jis pas mane tąkart važiavo, niekuomet nieko aiškaus nepasakė.
Galėjo būti ir taip, kad jam tiesiog svarbu buvo pabendrauti, išsikalbėti, o ne kažką ypatingo pasakyti. Kartais mintys jį tiesiog sprogdindavo iš vidaus, o nusiraminti galėjo tik vienu būdu: kažkam viską išsipasakoti. Aišku, Vlado žmona buvo gera pašnekovė, bet kai kurioms temoms būtinai reikėjo vyriškos ausies.
II
Trumpą Lietuvos vasarą pakeitė ruduo, parudavusiuose laukuose nutiesęs saulėje žvilgančių voratinklių tinklus. Ore tvyrojo Kalėdų laukimas, kai mes su žmona jau sutemus vėl važiavome į Peršėkininkus įrašyti eilinės sveiko gyvenimo būdo laidos.
Jos nebuvo reguliarios, nes kartais laidą paruošdavome kartą per mėnesį, kartais praslinkdavo du ar trys mėnesiai. Vladas tiesiog mus pradėdavo pamažu spausti, kad jau laikas ir tiek.
Mes nelabai žinojome, kiek akių mus mato ir kiek ausų klauso. Nemanėme, kad reikia imtis varginančio darbo ir statistiškai apklausti žmones, taip surenkant duomenis. Bet mes vadovavomės principu: jeigu bent vienas žmogus mus išklauso, jau verta laidą ruošti.
Žinoma, kartais mano pacientai ateidavo ir sakydavo mus matę ir išgirdę Vlado Krušnos televizijoje. Jeigu dar pagirdavo ir ko nors paklausdavo, tai ir būdavo geriausias įvertinimas.
Vienas įvykis realiai įtikino, kad mus mato ir girdi. Savo laidose mes dažnai pabrėždavome sveikos mitybos svarbą. Kartą mano žmona Danutė, kardiologė, pasakė, kad nelaiko cepelinų labai sveiku maistu, todėl man jų niekada neverda.
Nežinia, ar čia jos žodžiai taip paveikė, ar taip sutapo, bet kurį laiką mano pacientės gana dažnai į darbą atnešdavo ir vaišindavo dar šiltais cepelinais. Aš mielai juos valgydavau, nes ir dabar taip galvoju: jeigu valgai su apetitu ir ne per daug, tai su meile ir rūpestingai paruoštas maistas visada sveikas.
Važiuodami į laidą beveik nekalbėdavome, nes kiekvienas nugrimzdavome į savo temos apmąstymus. Tiesą sakant, kelyje iki Peršėkininkų dėl laidos turinio kartais spėdavome ir keletą kartų susipykti. Namuose iki galo pasiruošti nebūdavo laiko.
Kita vertus, jeigu užstrigtume ir susimautume, Vladas visada pakartotų, juk laida ne tiesioginiame eteryje, o įrašoma. Stengėmės, kad tokių atvejų būtų kuo mažiau, nenorėjome piktnaudžiauti operatoriaus kantrybe.
Ir šį kartą tylėdami privažiavome gerai pažįstamą namelį šviečiančiais langais ir styrančia didžiule antena. Netrukus jau sėdėjome antro aukšto kambarėlyje už staltiese užtiesto staliuko su ant jo pastatytu mikrofonu. Už nugaros švietė logotipas „PTV“, o iš priekio į mus žvelgė filmavimo kameros objektyvas.
Kamera buvo pagyvenusi, didžiulė. Dabar ji riogsojo ant stovo, bet filmuojant įvairias vakarones gyvai puikuodavosi ant Vlado peties. Aš kartais klausdavau jo, ar neskauda pečių nuo tos sunkenybės, bet Vladas tik numodavo ranka. Dabar yra daug modernesnių ir lengvesnių filmavimo kamerų, bet jos kainuoja nepigiai. Vladui įsigyti visą filmavimo ir transliavimo aparatūrą kainavo krūvą pinigų, o kur dar kitos eksploatavimo išlaidos ir brangiausias dalykas – sugaištama marios laiko. Aš dažnai savęs klausdavau, koks racionaliai mąstantis žmogus imtųsi tokio reikalo. Nerasdavau tokio ir, kaip parodė ateitis, daugiau tokio ir neatsirado.
Vladui svarbiausia buvo ne pinigai, o pasitenkinimas kūryba, malonumas žmonėms kažką duoti. Mūsų sveikatos laida šioje studijoje nebuvo vienintelė. Žinojau, kad Vladas paruošia ir paleidžia į eterį ir kitas laidas: gamtosauginiais, etnografiniais klausimais ir t. t.
Buvome susitarę, kad visose laidose pasirinktą temą gvildensime maždaug pusvalandį. Manėm, kad ilgesnė būtų per daug nuobodi.
Keista, bet prieš laidos pradžią aš panikuodavau, nepaisant jau nemenko patyrimo. Tas pusvalandis atrodydavo be galo ilgas. Neturint paruošto teksto, prieš akis pasidėjus tik ant lapelio paskubomis sudarytą laidos planelį, nervindavausi, kad po 10-ties minučių mes nebeturėsime, kuo žiūrovus toliau sudominti, ir stos mirtina tyla.
Vladas, matyt, jausdamas tą mūsų nervinę įtampą, sugebėdavo mus apraminti, prajuokinti, atpalaiduoti. Ir staiga nepasitikėjimas išnykdavo, mes nepastebėdavome, kaip prabėgdavo tas sutartas pusvalandis.
Nejučia laiko pritrūkdavo. Laida kartais užsitęsdavo iki keturiasdešimt minučių, o kartais ir iki valandos.
Ir šį kartą mes viršijome sutartą laiką. Nors viskas vyko sklandžiai, bet aš sau garsiai priekaištavau dėl užtęstos laidos. Vladas ir laidai pasibaigus vėl sugebėjo mus nuraminti, jo nuomone, temos turėtų sudominti žmones.
Studijoje dar padiskutavome jam aktualiais klausimais, ypač dėl rūkymo. Lyg nusimetę sunkią naštą, nusileidome į pirmąjį aukštą, kur mūsų jau laukė Laimutė su garuojančiu ir skaniai kvepiančiu dubeniu.
Šią vakaro dalį mes labai mėgome – tai buvo mūsų maža šventė. Ir ne tik todėl, kad valgis visuomet būdavo skanus, bet ir todėl, kad kiekvienas čia galėdavo išsakyti ką nori ir būti suprastas.
Štai ir dabar po bendros įžangos moterys ėmėsi aptarinėti kažkokias savo problemas. Vladas, kaip visada užsirūkęs, manęs nei iš šio, nei iš to paklausė:
– Sakyk, Antanai, ar tu patenkintas savo darbu ir profesija?
– Sunkus klausimas. Daugybę metų dirbu ir nekėliau sau šio klausimo. Tikriausiai patinka. Medicina tiesiog praryja tave visam gyvenimui ir neduoda kitokio pasirinkimo. Dabar be jos daugiau nieko nemoku.
Kažkiek laiko pamąstęs, tęsiau:
– Mano studijų dėstytojai aiškindavo mums, žaliems studenčiokams, kad medicina visų pirma yra menas, o paskui – mokslas. Metams bėgant to meno liko vis mažiau, medicina pasidarė standartizuota, visi veiksmai įvilkti į gydymo metodikas, visokiausius algoritmus.
– Kaip galima gydyti žmones pagal standartus? Juk nėra vienodų dviejų žmonių. Kiek girdėjau – net tas pats vaistas skirtingus žmones veikia skirtingai!
– Tu teisus. Iš kitos pusės, medicina pasidarė labai sudėtinga, ji gali nepaprastai daug žmogui padėti, bet nesėkmės atveju iškyla pavojus stipriai pakenkti. Pabandyk nesilaikyti nustatytų metodikų – gali atsidurti teisme ir labai nukentėti. Štai kodėl mes vis labiau tampame tam tikro lygio amatininkais, o medicina – biurokratizuota sveikatos apsauga. Tad tau, Vladai, man belieka tik pavydėti, nes užsiimi šimtaprocentiniu menu, kūryba, nesi varžomas jokių rėmų, – pokalbio kamuoliuką permečiau pašnekovui.
Dabar jau Vladas susimąstė:
– Tu klysti. Man rėmus uždeda užsakovai. Kitaip tariant, „kas moka pinigus, tas ir muziką užsako“. O ir dėl tų pinigų neretai jie derasi kaip didžiausi šykštuoliai. Kuo turtingesni, tuo sunkiau su jais derėtis. Jiems nusispjauti į tai, kiek aš jėgų ir laiko įdedu į tą paveikslą ar skulptūrą. O svarbiausia, tokius žmones domina ne pats mano kūrinys, o kaip atrodys jų kambarys, pakabinus paveikslą ant sienos, arba sodyba su medžio ar akmens skulptūra prie įvažiavimo.
– Nenusimink, Vladai, praeis kažkiek laiko ir už tavo kūrinius aukcionuose mokės milijonus. Istorija turi daug pavyzdžių.
– Kai manęs nebebus. Labai ačiū, man reikia dabar gyventi. O dėl paties meno ir kūrybos... Aš myliu tai. Neįsivaizduoju, kad galėčiau ką nors kitką daryti. Būna akimirkų, kai kurdamas aš tikrai jaučiuosi laimingas. Gal tada, kai ateina įkvėpimas.
– O kas tai yra įkvėpimas?
– Turbūt kiekvienas tai supranta skirtingai. Tą akimirką jaučiuosi kaip dievas, viskas man sekasi, didžiausios problemos išsisprendžia akimirksniu. Rankos daro tai, ko aš nespėju net apmąstyti. Tada jaučiu gyvenimo prasmę, spalvos sužėri dar nematytais atspalviais, linijos savaime suranda harmoningą savo vietą. Tada ir gimsta mano geriausi darbai. Aš norėčiau, kad ši akimirka tęstųsi amžinai, bet ji praeina. O po jos atsiranda nuovargis, apatija ir drebanti širdis.
– Kaip gydytojas galiu paaiškinti fizinę šio reiškinio esmę: tuo momentu antinksčiai išmeta didžiulį kiekį adrenalino, smegenys prigamina daug serotonino ir kitų laimės hormonų, maksimaliai dirba širdis ir kiti organai, smegenys kelis kartus suaktyvina savo veiklą. Tokių maksimalių apsukų ilgai ištverti organizmas negali, todėl turi pailsėti. Tada ir atsiranda apatija, mieguistumas. Visgi nesuprantu dvasinės šios būsenos pusės: kada vadinamasis įkvėpimas ateina, kaip jį prisišaukti. Dauguma žmonių taip ir nugyvena visą savo gyvenimą nepatyrę panašaus jausmo. Matyt, „kam lemta šliaužioti, tam nelemta skraidyti“?
– Nežinau, Antanai, daug ko ir aš nesuprantu. Yra įvairių meno rūšių. Sakykim, perbėgo katė purvinomis letenomis baltą popieriaus lapą, o tu paėmei ir jį įrėminai. Štai tau ir abstraktaus meno kūrinys. Nereikia kūrėjui nei kankintis, nei įkvėpimo laukti. Aš taip negaliu. Manau, kad žmogus, žiūrėdamas į mano kūrinį, pajus estetinį išgyvenimą, jeigu tame kūrinyje pulsuos mano širdis. Dėl to aš galiu plūktis dienomis ir naktimis. Laukti įkvėpimo beprasmiška, nes jis gali ir neateiti. Daug jaunų, talentingų menininkų taip nieko reikšmingo ir nesukūrė jo belaukdami. Tikriausiai tas vadinamasis meninis įkvėpimas ateina tik į išpurentą dirvą. O tam reikia ilgo, atkaklaus ir juodo darbo. Gal ir buvo ar yra pasaulyje genijų, kuriems kurti sekasi be pastangų, tačiau aš tokių nesutikau.
– Aš galvoju, kad tavo užsakovas turėtų būti išprusęs meno srityje, mažų mažiausia sugebėti pajausti estetinį išgyvenimą dėl tavo sukurtos linijos, formos, spalvos, gyvenimo atspindėjimo.
– Tu teisus, su išprususiu užsakovu kalbėtis daug lengviau, bent supranti, ko jis nori. Bet ar daug jų yra? O dėl gyvenimo atvaizdavimo kūriniuose, tai yra fotoaparatas. Nuotraukos daug tiksliau atvaizduoja gamtą, patį gyvenimą. Aš neprivalau tapyti, sakykim, žmogaus portreto fotografiškai. Man svarbiau – ypatingas linijų ir spalvų derinys. Man svarbu išgauti kūrinyje ypatingą formą, jeigu tai portretas – parodyti charakteringiausius bruožus. Jeigu ta forma sužadins estetinį pasigėrėjimą, jeigu bent vienas iš šimto stebėtojų susidomės portrete atvaizduotu žmogaus ypatingumu, o ne gėrėsis panašumu kaip paso fotografijoje, aš būsiu laimingas.
– Kartais sakoma, kad medicina yra seniausia profesija pasaulyje. Bet aš, Vladai, nesu tuo tikras, tiesiog nėra įrodymų, tik teorijos. Jeigu koks pirmykštis primatas išsilaižydavo savo žaizdą, tai dar nėra medicina. O štai urvinis žmogus jau kūrė meną. Ir tai puikiausiai įrodo urvuose išlikę piešiniai. Matyt, meninės kūrybos poreikis žmoguje įrašytas genuose. Jau iššifruotas žmogaus genomas, manau, kad ir genas, atsakingas už meninę kūrybą, bus surastas. Tu meninių genų turbūt turi daug ir jie dominantiniai!
Vladas šyptelėjo, bet daugiau nieko nepasakė. Abu patylėjome. Vakaras buvo vėlyvas. Reikėjo važiuoti namo.
III
Tas ankstyvas 2014-ųjų vasario 26-osios rytas atrodė eilinis kaip ir prieš tai buvusieji. Kelios minutės prieš 8.00 val. įžengiau į savo kabinetą ir pakabinau paltą spintoje. Tik uždarius spintos duris, suskambo telefonas.
Prasideda, irzlokai pagalvojau. Dar norėjosi pasėdėti ryto tyloje ir apgalvoti dienos darbus. Tikriausiai kas nors skųsis savo sveikata arba piktinsis mūsų įstaigos blogu darbu, pamaniau, nenoromis glausdamas telefono ragelį prie ausies. Ir čia išgirdau aiškų, ramų, tokį pažįstamą Vlado balsą, kuris be jokių įžangų ar pasisveikinimų manęs paklausė:
– Antanai, nejaugi nėra vaistų apmalšinti tą nervo skausmą krūtinėje?
Netikėtai užkluptas padariau ilgoką pauzę. Tylėjo ir Vladas kitame laido gale. Kai jau ruošiausi kažką atsakyti, staiga ragelyje pasigirdo raudantis moters balsas:
– Vladas nugriuvo, gal jau miršta!
Tai buvo Laimutės, Vlado žmonos, balsas.
Iš netikėtumo nustėrau, tačiau greitai sutvardęs emocijas, daviau trumpus nurodymus, ką daryti, ir liepiau laukti atvykstant greitosios medicinos pagalbos komandos. Kaip automatas susukau Nr. 03, paaiškinau GMP dispečerei situaciją ir jinai pažadėjo tuoj pat išsiųsti brigadą. Ilgokai sėdėjau nejudėdamas, jausdamas, kaip mane užplūsta bejėgiškumo jausmas.
Dabar nuo manęs niekas nepriklausė. Greitosios medicinos pagalbos mašina pasieks namuką su aukšta TV antena per pusvalandį, geriausiu atveju – per 20 minučių. Per tą laiką žmogus gali kelis kartus numirti. Ypač jei tai tikrai širdies infarktas, kaip aš įtariau.
Jau seniai galvodavau apie tokią galimybę, bet šitas užsispyrėlis net negalvojo tirtis, o tuo labiau gydytis. Tikėdamasis blogiausio, susukau pažįstamą numerį. Po kelių signalų atsiliepė Laimutė.
Šnabždančiu balsu informavo, kad Vladas atsigavo, kvėpuoja, tačiau skundžiasi dideliu silpnumu ir skausmu krūtinėje. Paguodžiau, kad GMP mašina jau važiuoja ir bus pas juos už kelių minučių.
Pasaulis, kaip ir visada tokiais atvejais, buvo abejingas mano rūpesčiams ir gyveno savo gyvenimą. Reikėjo spręsti rutinines dienos problemas, susitikinėti su interesantais, tarp jų ir su pacientais.
Visi reikalavo dėmesio sau, bet mintyse vis kirbėjo klausimas: kaip ten su Vladu. Maždaug apie vidurdienį sužinojau – jis guli reanimacijoje. Atlikus širdies echoskopiją, paaiškėjo, kad širdies maišelyje, vadinamajame perikarde, išsiliejęs kraujas. Kitaip sakant, plyšo širdies raumuo. Tai, be abejo, galėjo įvykti tik po širdies infarkto. Reta ir sunki komplikacija. Sunki todėl, kad kuo daugiau perikarde kraujo, tuo stipriau jis trukdo širdžiai susitraukinėti.
Reikėjo skubios operacijos. Alytaus medikai nesiryžo Vlado operuoti, per sunkus atvejis. Jis buvo reanimobiliu nuvežtas į Santariškių klinikas. Jį apžiūrėjo bei aptarė gydytojų konsiliumas. Pripažinus, kad atvejis išskirtinai sunkus, nuspręsta operuoti ryte, iki to laiko intensyviai gydant medikamentais.
Dėl to gydymo Vladas pasijuto visai neblogai, išnyko skausmas ir varginęs silpnumas. Laimutei sakė esąs labai susižavėjęs viso personalo jam rodomu dėmesiu ir priežiūra. Nepaisant to, jis iki galo išliko savimi, vėlų vakarą pasiūlydamas žmonai ir dukrai:
– Jaučiuosi visai gerai. Važiuokit namo, nevarkit. Manęs čia ilgai nelaikys, atvažiuokit pasiimti.
O po kelių valandų, prieš rytą, nesulaukęs planuotos operacijos, ramiai užmigo visam laikui.
IV
Nuo to laiko prabėgo jau 7 metai. Kaskart, važiuodamas per Santaikos miestelį, žvilgtelėju į šalia kelio esančias kapines. Akimis susirandu balto granito figūrėlę, stovinčią ties Vlado kapu, ir mintyse su juo pasisveikinu.
O retkarčiais, jei laikas leidžia, pastatau mašiną šalia medinės bažnytukės ir aplankau Vladą jo amžinojo poilsio vietoje. Tada mes ir vėl pasikalbam. Aš tariuosi girdįs jo specifinio tembro balsą, kaip ir visada karštai ką nors įrodinėjantį.
Net ir man nueinant, jis vis bando man kažką pasakyti. Gal apie tai, ką planavo dar padaryti šioje žemėje. O gal apie savo sukauptą filmavimo archyvą, kuris dūla netoli nuo čia, Peršėkininkuose.
Žinoma, jam turėtų rūpėti ir jo tapyti paveikslai, kuriuos iki šiol saugo namuose Laimutė. Keletą jų Vladas įvairiomis progomis yra dovanojęs mums su Danute. Po tiek laiko jie tapo mūsų buities dalimi, prie kurių pripranti ir ne visada pastebi.
Tačiau kartais savo spalvomis ir formomis paveikslai vėl patraukia dėmesį ir primena apie savo kūrėją. Aš nesu meno ekspertas ir negaliu įvertinti šių kūrinių meninės vertės. Net nežinau, ar tikrai jie bus po šimtmečio pardavinėjami aukcionuose už milijoną eurų.
Asmeniškai man jie labai patinka, nes jaučiu juose pulsuojant autoriaus širdį, per juos su manimi kalbasi jo dvasia.
Vladas mokėjo džiaugtis gyvenimu. Vienu iš didžiausių džiaugsmų paskutiniais jo gyvenimo metais buvo bendravimas su anūkėliais. Su kokia meile balse jis pasakodavo apie bendravimą su jais.
– Neįsivaizduoji, kokia palaima apima širdį, kai anūkučiai pribėgę apsikabina ir pasako: „Dieduli, mes tave mylim.“
Galbūt ir dabar iš anapus Vladas stebi, kaip auga jo anūkai. Prabėgs dar daugiau laiko, vis mažiau ir mažiau liks tų, kurie pažinojo Vladą Krušną, kurie suprato jį kaip neeilinę, talentingą ir kūrybingą asmenybę. Asmenybę, kuri išaugo ir išsiskleidė mūsų krašte. Jam, kaip ir bet kuriam nestandartiniam, netelpančiam į visuomenės nustatytus gyvenimo rėmus, nebuvo lengva gyventi. Tačiau tai buvo žmogus, turėjęs laimę kurti ir kurio kūriniai dar ilgai apie jį primins.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
LA video production service
Komentaras
LA video production service
[url=https:/…
Komentaras
[url=https://lavideoproductionservices.com/]LA video production service[/url]
LA video production service
Komentaras
LA video production service
He is a man of actions and…
Komentaras
He is a man of actions and endorser of aluminum fence. Rest in peace!
Ačiū Jums, daktare, už…
Komentaras
Ačiū Jums, daktare, už nuostabiai jautriai pateiktus prisiminimus. Nustebinote, kad taip puikiai valdote žodį. Sveikatos Jums ir žmonai Danutei.
Šviesus, plačios dūšios…
Komentaras
Šviesus, plačios dūšios Žmogus.