Literatūra, kurią būtina perskaityti vaikams (0)

nuotr.
Tuo, kad vaikams svarbu skaityti, niekas neabejoja. Skaitydami mažieji lavina kalbos įgūdžius, vaizduotę ir kūrybiškumą. Tačiau vaikų knygų pasirinkimas itin platus – kaip išsirinkti literatūrą, kuri yra naudingiausia mažiesiems?

Salomėja Nėris – „Eglė žalčių karalienė“

Salomėja Nėris – bene garsiausia XX a. lietuvių poetė. „Eglė žalčių karalienė“ – eiliuota pasaka ir kartu vienas žymiausių rašytojos kūrinių, išleistas 1940 m. Knyga paremta lietuvių liaudies pasaka, kurią S. Nėris surimavo. Kūrinyje gausu mitologinių bei kultūrinių elementų, nagrinėjami šeimos santykiai. Jautri pasaka suvirpina mažųjų širdis ir yra Reikšmingiausių lietuvių autorių knygų vaikams sąrašo priekyje.

Ši pasaka įdomi tuo, jog jos pabaiga nėra laiminga. Pagrindinė veikėja, žvejo duktė Eglė, po maudynių su sesėmis savo rūbuose randa žaltį. Šis Eglei pasako, kad drabužius atiduos tik tada, jei toji sutiks už jo tekėti. Eglė šio pasiūlymo nepriima rimtai ir sutinka, tačiau jau kitą dieną į jos namus pasibeldžia vestuvių procesija. Merginai tenka iškeliauti į žalčio Žilvino namus jūroje. Pasirodo, jog jis – žalčių karalius, ir Eglė pradeda mėgautis prabangiu gyvenimu povandeninėje karalystėje. Pora laimingai gyvena ir susilaukia 4 vaikų: Ąžuolo, Uosio, Beržo bei Drebulės. Tačiau įvykiai netikėtai pasisuka dramatiška linkme – perskaičius pasaką sužinoma, kas slypi už vaikų vardų.

 

Marius Marcinkevičius, Agnė Nananai – „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“

Abu autoriai patys yra tėvai. Marius Marcinkevičius – gydytojas, poetas, prozininkas ir keliautojas, o Agnė Nananai – dailininkė bei iliustruotoja. Bendras jų kūrinys „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“ skirtas 3-5 metų vaikučiams, bet neabejotinai patiks ir mokyklinukams. Žavi istorija pamoko apie draugystę, o kartu paaiškina neigiamas emocijas. Kadangi kūrinys eiliuotas, jis lavina mažųjų rimo bei ritmo pojūčius, o A. Nananai iliustracijos skatina vaikus sustoti ir patyrinėti.

Mažajam pelėdžiukui prasta diena – jam nusibodo ir tėvai, ir namai. Jo galvoje pradeda suktis mintys apie pabėgimą – taip pelėdžiukas ir padaro. Drąsusis pelėdžiukas iškeliauja į girią: ten medžioja, bėgioja ir linksmai leidžia laiką. Netikėta, tačiau šioje vietoje jis atranda geriausią draugę.

 

Maironis – „Jūratė ir Kastytis“

Maironis neginčytinai yra vienas reikšmingiausių lietuvių autorių. Jis parašė „Jūratė ir Kastytis“ – ypatingą meilės istoriją. Vaikams skirtas leidimas yra su spalvingomis iliustracijomis ir didžiosiomis raidėmis, todėl puikiai tinka pradedantiems skaityti.

Šios pasakos pagrindinė veikėja – jūros deivė Jūratė. Baltijos jūros dugne stūkso stulbinančio grožio jos gintariniai rūmai. Kartą Jūratė savo valdose pamato žveją Kastytį ir įsimyli. Kurį laiką jie džiaugiasi vienas kito kompanija, tačiau šiai draugystei nepritaria griaustinio dievas Perkūnas. Jis mano, jog deivei nedera pamilti paprasto žmogaus. Įpykęs Perkūnas sunaikina Jūratės rūmus. Šie subyra į milijonus mažų gintarų, kurie iki šiol bangų išmetami į pakrantę.


 

Linas Jonauskas – „Kur ieškoti rudojo lokio ir kiti nutikimai gamtoje“

Ši knyga – idealus pasirinkimas jauniesiems gamtos mylėtojams. Pats autorius Linas Jonauskas yra aplinkosaugininkas, žvejas, kovotojas su gamtos tarša ir brakonieriais. Kūrinyje „Kur ieškoti rudojo lokio ir kiti nutikimai gamtoje“ rašytojas pateikia daugybę naudingų patarimų ir faktų, moko saugoti gamtą ir rūpintis aplinkiniais. Negana to, knygelėje gausu idėjų, kur galima leisti laiką su artimaisiais gamtoje.

Ši knyga – visus metus trunkanti kelionė. Joje skaitytoją lydi entuziastingas gamtos mylėtojas Linas bei jo draugė voverytė Gilė. Jie papasakoja begalę įdomių dalykų: apie po žeme slypinčias dinozaurų laikų liekanas, netoli Vilniaus upelyje neršiančias lašišas ir kasmet apsilankančius ruduosius lokius.

 

Vytautas Petkevičius – „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“

Vytautas Petkevičius šį kūrinį rašė net 17 metų. Per tą laiką jis aktyviai lankėsi vaikų darželiuose, kur stebėdavo mažylius ir su jais bendraudavo. „Gilės nuotykiai Ydų šalyje“ ypatinga tuo, kad knygoje sudėta galybė vaikų klausimų ir pačių atrastų atsakymų.

Gilė yra jaunėlis Girių valdovo Ąžuolo sūnus. Jis auga ant jauniausios Ąžuolo šakelės, lepinamas tėčio ir krėsdamas įvairias išdaigas. Gilė pasipučia: pradeda skriausti silpnesnius už save, o baigęs pirmą klasę išvis nebežino, kas esąs. Girios gyventojai bando pamokyti Gilę, tačiau jis neklauso. Galiausiai kantrybės netekęs Gandras nusineša Gilę į Ydų šalį. Joje Gilė patiria kvapą gniaužiančių nuotykių ir įgauna vertingų pamokų.

 

Vytautė Žilinskaitė – „Kelionė į Tandadriką“

Vytautė Žilinskaitė – žinoma rašytoja vaikams tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Jos knygos išverstos į daugiau nei 10 užsienio kalbų. „Kelionė į Tandadriką“ pasakoja apie draugystę – tiek gerąsias, tiek blogąsias draugų savybes. Personažų santykiai yra itin žmogiški ir artimi. Šia knyga rašytoja skatina daugiau dėmesio skirti aplinkiniams, o ne susikoncentruoti į save.

Ši apysaka-pasaka prasideda nuo to, kai 6 vaikų išmesti žaislai randa erdvėlaivį. Jie iškeliauja į žaislų planetą Tandadriką, tikėdamiesi ten vėl tapti gražiais ir trokštamais. Kiškis Kadrilis, tapęs būrio vadu, pradeda piktnaudžiauti valdžia. Lėlė Einora yra ambicinga ir aikštinga, tačiau kartu draugiška bei drąsi. Jos priešingybė – šunelis Kutas, bailus, tačiau taip pat visuomet pasiruošęs padėti draugams. Varlė Letargija yra labai protinga, bet savo gudrumą naudoja kitiems per galvą lipti. Visada išmintingai patariantis pingvinas Tvinas gali išspręsti net sudėtingiausias problemas, o pilotas Menesas niekada neišduoda savo paslapčių. Keliaujant į Tandadriką visų veikėjų draugystė patiria iššūkių, o jie patys susiduria su nepaprastais nuotykiais.

 

Debi Gliori – „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“

Debi Gliori – anglų rašytoja ir iliustratorė, už kūrybą vaikams gavusi įvairių apdovanojimų. „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“ atskleidžia šiais laikais itin aktualią ekologijos temą. Vaikams aiškiai suprantamu tekstu ir spalvingais piešiniais autorė papasakoja, kodėl svarbu nutraukti besaikį vartojimą ir pradėti rūpintis aplinka.

Šiame kūrinyje skaitytojus lydi lapiukas, pasirodęs ir ankstesnėse rašytojos knygose „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ bei „Nuraminsiu tave, net jei šėls audra“. Jis kartu su draugais moko saiko nejaučiančius drakonus mylėti Žemę, ja rūpintis ir gerai apgalvoti savo troškimus. Ši literatūra vaikams yra pilna naudingų idėjų apie gamtos tausojimą.

Džiugu, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje gausu talentingų vaikiškų knygų rašytojų. Jų spalvinga ir paprasta kūryba atskleidžia svarbiausias gyvenimo pamokas. Draugystė, susitaikymas su emocijomis, gamtos saugojimas – visos šios temos atsiskleidžia literatūroje vaikams.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.