Kultūros paveldo pulsui palaikyti – nauja prevencinės priežiūros sistema Lietuvoje (0)

Paaiškėja tikroji pastatų būklė
FIXUS projekto atranka skelbia, kad specialistų paslaugos skirtos naudojamiems pastatams, nes prevencinė priežiūra apleistiems ar smarkiai pažeistiems statiniams jau neaktuali – jiems išsaugoti reikia didesnės apimties darbų. Tačiau vienos iš mobiliųjų komandų vadovė Emilija Armakauskaitė pastebi, kad sudėjus visus per apžiūrą surinktus faktus į ataskaitą, neretai tenka konstatuoti, jog visas pastatas ar jo dalis yra blogos būklės ir nesaugus eksploatuoti.
Per projekto laikotarpį numatyta apžiūrėti 200 objektų. Sėkmės istorijos padeda pildyti objektų sąrašą, o Kultūros vertybių registre esančių pastatų valdytojai vis geriau perpranta, kokia yra projekto FIXUS esmė ir darbo metodai. Jau galima pastebėti tam tikrus dėsningumus: skirtingų objektų valdytojus dalyvauti FIXUS projekte motyvuoja skirtingi dalykai. Tai gali būti visi trys pagrindiniai darbo etapai – objekto apžiūra, priežiūros darbai, ataskaita, vis dėl to dauguma savininkų labiausiai laukia praktinės specialistų pagalbos, t.y. priežiūros darbų ir konsultacijų.
Motyvuoja skirtingi dalykai
„Apžiūra tikrai vertinga – tai būklės, kokia ji yra dabar, dokumentacija. Ji gali būti naudinga ir po kelių ar keliolikos metų. O darbai matosi iš karto – jų rezultatas labai vizualus, todėl labiausiai ir džiugina valdytojus“, – įspūdžiais iš bendravimo su pastatų valdytojais dalijasi prevencinės priežiūros specialistė Inga Vilkaitytė.
Būna, kad didelių lūkesčių dėl darbų apimties turėję paveldo statinių valdytojai nusivilia sužinoję, kad priežiūros darbai – vienkartiniai, o su specialistais tenka atsisveikinti autobusiukui–dirbtuvėms jų valdose pasirodžius porą kartų. „Kiti kaip tik nelabai ima į galvą, ar atvažiuosime dar kartą ar ne, ar įgyvendinti darbai didesni, ar mažesni. Jiems svarbu, kad profesionaliai įvertintume objekto būklę“, – pasakoja grupės vadovė Emilija Armakauskaitė. Kolega Saulius Ušpalis priduria, kad dalį valdytojų masina būtent ataskaita: ji yra objektyvus dokumentas, kuriame viskas nuo A iki Ž paaiškinta ir suprantama kalba išdėstyta, kokia yra pastato būklė. Valdytojai tikisi, kad ataskaita, nurodanti pastato pažeidimus, padės pagrįsti finansinės paramos poreikį.
Vertina profesionalų pagalbą
Kokia bebūtų kultūros paveldo objektų valdytojų motyvacija, labai svarbu, kaip su jais bendrauja grupių vadovai. Jei jie suprantamai paaiškina projekto tikslus, aptaria darbus su konkrečiu valdytoju, toks aiškumas visada padeda išvengti nesusipratimų.
Rūta Stanevičienė, dviejų projekto FIXUS paslaugoms atrinktų objektų valdytoja, bendradarbiavimą su Kunigiškiuose dirbusia komanda vertina puikiai. Atminčiai, pasigėrėjimui ir ateinančioms kartoms savo valdomą etnoarchitektūrinę sodybą išsaugoti trokštanti moteris pasakoja, kad išlaikyti šimtamečius pastatus tokius, kokie yra, reikia išmanymo, specialių žinių ir atidžios priežiūros. „Turėdama kultūros paveldui priklausantį turtą, domiuosi ir seku visas su tuo susijusias naujienas, ieškau galimybių ir žinių, kaip jį tvarkyti. Radusi informacijos apie FIXUS projektą, pasidomėjau juo atidžiau ir užpildžiau paraišką. Tikėjausi, kad sulauksiu vertingos, profesionalios pagalbos ir konsultacijų apie namo ir kitų statinių priežiūrą, smulkų remontą. Lūkesčiai buvo viršyti, nes gavau ir teorinių žinių, ir sulaukiau vertingos bei profesionalios praktinės pagalbos – buvo sutvarkyti neatidėliotino dėmesio reikalavę pažeidimai“, – džiaugiasi R.Stanevičienė.
Sutinka ir išlydi vietos valdžios atstovai
Kultūros paveldą ateities kartoms siekiančio išsaugoti projekto vykdytojai palaiko tiesioginį ryšį su objekto valdytoju, tačiau kartais tenka bendradarbiauti ir su vietos institucijų darbuotojais.
Projekto FIXUS sąraše dabar rikiuojasi bažnyčios, cerkvės, gyvenamieji namai, daugiabučiai, vilos, rūmai, dvarų kompleksai, viadukas, malūnas, bankas ir kitokie statiniai. Tiek vieši, tiek privatūs rajonų paveldo objektai ir jų būklė rūpi ir saugomų teritorijų darbuotojams, seniūnams, merams, savivaldybių architektūros skyriaus specialistams. Pastarieji dažnai prisideda prie „FIXUS Mobilis“ projekto viešinimo savo rajone, netgi tiesiogiai paragina valdytojus pasinaudoti atsiradusia proga, padeda užpildyti dalyvio anketą. O darbo grupei atrinkus jų rajone esančius kultūros paveldo objektus, laukia FIXUS komandų, atvykusius sutinka, semiasi iš jų naujų žinių, apie rodos, seniai pažįstamus pastatus.
Vasaros pradžią darbingai pasitikę specialistai šiltąjį sezoną skiria vizitams ir priežiūros darbams objektuose. Likusiu laiku rašomos ataskaitos jau aplankytų ir tvarkytų kultūros paveldo pastatų savininkams. Tačiau rašytinius darbus maga stumtelti žiemos link, kuomet kažkiek keisis mobiliųjų komandų gyvenimo būdas ir visi sugrįš darbuotis į biurus. Projektas finansuojamas iš 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų, o jį vykdo Kultūros paveldo centras ir Kultūros infrastruktūros centras.
Daugiau apie „FIXUS Mobilis“ paslaugas galite sužinoti www.fixusmobilis.lt.
Užs. Nr.101

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą