Koks oras sveikiausias mūsų organizmui? (1)

nuotr.
Net 20% deguonies mūsų organizme pasisavina smegenys. Tad kuo daugiau šviežio oro gauna mūsų smegenys, tuo jos skaidriau dirba, ko pasėkoje mums sekasi geriau mąstyti bei susikoncentruoti. Grynas oras yra ne tik naudingas mūsų smegenų veiklai, bet ir plaučiams. Deguonis, patekęs į mūsų ląsteles, padeda plaučiams pašalinti iš organizmo toksinus, kurių prisirenkame per dieną.

Taip pat svarbu prisiminti, kad ir laimės hormono Serotonino išsiskyrimą įtakoja deguonies kiekis kraujyje. Deja, šiandien, žmogui dažnai tenka praleisti daugiau laiko patalpose nei lauke, todėl šviežio oro palaikymas namuose, patalpų vėdinimas bei oro filtravimas, yra itin svarbu mūsų organizmui. https://www.adma.lt/ galite rasti platų pasirinkimą produktų, padėsiančių palaikyti tinkamą oro kokybę namuose.


 

Grynas Oras

 

Kvėpavimas grynu oru gali padėti išvengti oru plintančių ligų ar infekcijų, kadangi gryname ore bakterijos ir virusai turi mažesnę galimybę išgyventi nei patalpose. Todėl itin svarbu reguliariai vėdinti patalpas, naudoti oro filtrus ar drėkintuvus, kad namie susikauptų kuo mažiau sauso oro, kuriame taip pat apstu bakterijų ir mikrobų. Lygiai taip pat svarbu yra praleisti kiek įmanoma daugiau laiko gryname ore - reguliarūs pasivaikščiojimai po mišką, parką ar atokesnę nuo miesto vietovę neturėtų būti nuvertinami, kai kalbame apie bendrą mūsų organizmo sveikatą.


 

Šiandien, vis dažniau kalbama apie oro taršą ir jos kenksmingumą mūsų sveikatai. Tai tokių teršalų, kaip dulkės, dūmai, dujos, rūkas, kvapas, dūmai ar garai buvimas atmosferoje, kurie gali būti itin žalingi žmogui. Per kvėpavimo takus į žmogaus organizmą patenkantys teršalai gali sukelti uždegimą, oksidacinį stresą, imunosupresiją ir mutageniškumą visose kūno ląstelėse, taip pat paveikti plaučius, širdį, smegenis ar kitus organus.

Kvėpuojant užterštu oru, šie teršalai per plaučius patenka į kraują, todėl užterštas oras paveikia mūsų ląsteles, audinius, o taip pat ir hormonų veiklą. Didesnė oro taršos koncentracija vis dėl to randama mieste, nei priemiestyje, todėl miesto gyventojui itin svarbu palaikyti kiek įmanoma geresnę oro kokybę savo namuose.


 

Šildymo poveikis namų oro kokybei

Ne paslaptis, kad šildymo laikotarpiu namų oras itin išsausėja, kas turi įtakos ir drėgmės santykiui mūsų kūnuose. Esant mažam drėgmės lygiui ore, mūsų oda, nosis bei gerklė išsausėja, taip suteikdamos galimybę daugintis peršalimui bei kitoms su kvėpavimo takais susijusioms ligoms. Centrinio šildymo sistemos, kurioms dažniausiai taikomas konvekcijos principas, stipriai sumažina drėgmės lygį namuose, ko pasėkoje patalpose esantis oras pasidaro sausas. Didinant temperatūrą, šildymo sistemos išleidžia dulkų, žiedadulkių ir kitus alergenus, kas sudirgina mūsų kvėpavimo takų sistemą.

Todėl viena geriausių alternatyvų namų šildymui yra šilumos siurbliai oras-vanduo. Tai vis labiau populiarėjantis ekonomiškas (sumažėja šildymo išlaidos) ir ekologiškas (neišskiria į aplinką CO2) šildymo sistemos būdas. Šie siurbliai ne tik šildo patalpas žiemos metu, o vasarą jas vėsina, bet ir valo namų orą. Naudojant oras-vanduo siurblius nėra apsinuodijimo pavojaus, o katilinėje nebūna nei dulkių, nei pelenų, kas yra itin svarbu mūsų kvėpavimo takams. ADMA internetinėje svetainėje galite įsigyti tokio pobūdžio šilumos siurblį.

Itin sausas oras išsausina mūsų akis, sudirgina kvėpavimo takų sistemą bei nuo jo suprastėja mūsų miego kokybė, todėl svarbu palaikyti tinkamą oro drėgmės santykį namuose. Pavyzdžiui, jeigu temperatūra namuose yra 23.8°C, o santykinės drėgmės lygis 25%, mūsų savijauta bus gera, tačiau jeigu temperatūra namuose bus 23.8°C, o drėgmės lygis 65%, mes jausimės gana nemaloniai. Tad svarbu namuose išlaikyti drėgmės lygį tarp 25% ir 50%. Yra daugybė būdų kaip palaikyti drėgmę namuose, pradedant drėkintuvais, vandens pagrindo dekoracijomis ir baigiant augalų auginimu hidroponikos pagrindu.


 

Drėgmės rizikos

 

Vis dėl to svarbu atminti, kad per didelė drėgmė namuose atneša kitų rūpesčių – pavyzdžiui, gali pradėti augti pelėsis, kas taip pat kelia neigiamą poveikį mūsų sveikatai. Pelėsis gali turėti tokį poveikį organizmui kaip: viršutinių kvėpavimo takų sistemos sutrikimai, kosulys, švokštimas, pneumonito pajautrėjimas ar astmos paūmėjimas. Pelėsių toksinai gali sukelti tiesioginį plaučių pažeidimą bei ūmias plaučių ligas, o taip pat ir miego sutrikimus.

Pelėsio atsiradimo priežastimi gali tapti bet kokia sąlyga dėl kurios susidaro drėgmės perteklius. Dažni perteklinės drėgmės namuose šaltiniai yra prastai suprojektuoti lietaus nuotėkiai ar užsikimšę lietaus latakai, rūsio nesandarumas, santechnikos nuotėkis, o taip pat ir stovintis vanduo tokiuose prietaisuose kaip indaplovės, oro sausintuvai ar šaldytuvo vandens surinkimo indai. Drėgmės problemos taip pat gali kilti dėl netolygios patalpų temperatūros, prastos oro cirkuliacijos, dėl drėkintuvų, neventiliuojamų drabužių džiovyklių ir kt.

 

Norint užkirsti kelią pelėsio augimui svarbu prižiūrėti namų šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas, taip pat palaikyti tvarkingus lietvamzdžius, reguliariai valyti ir išdžiovinti šaldytuvų bei oro sausintuvų vandens surinkimo indus, didinti ventiliaciją namuose (pvz. atidaryti langus po maisto gaminimo) ir kt. Šilumos siurbliai oras-vanduo geri ir tuo, kad išpūsdami oro srautą jie sujudina patalpose esantį orą, kartu jį šiek tiek pasausindami, kas neleidžia atsirasi ar plisti pelėsiui namuose.

Gali būti aktualus oro valytuvas


 


 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.