Knygos apie signatarą autorius: „Pažadėjau Vytautui padaryti kas nuo manęs priklausys, kad jis nebūtų pamirštas“ (1)
– Koks didžiausias iššūkis (tikėtas ar netikėtas) laukė rašant knygą apie Vytautą? – klausiame knygos autoriaus.
– Didžiausiu iššūkiu tapo pats knygos rašymas. Praėjusių metų vasario 1 d. pasirašęs sutartį su Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarų klubu supratau, kad visus darbus turiu padaryti per vos septynis mėnesius. Pagal sutarties sąlygas rugpjūčio 31 d. turėjau pristatyti parengtą knygos rankraštį. Teko peržiūrėti šimtus puslapių Seimo ir Lietuvos ypatingajame archyvuose saugomos informacijos, 1988–1992 m. spaudos leidinius bei gausų Vytauto Kolesnikovo archyvą. Taip pat išklausyti daugybę vaizdo ir garso įrašų. O dar pokalbiai su jo draugais, bendražygiais ir artimaisiais. Ir visa tai reikėjo padaryti per kelis mėnesius. Tuo pačiu metu vykdžiau ir savo tiesioginę muziejinę veiklą. Surinktą medžiagą tvarkiau vakarais ir naktimis. Iš surinktos gausios medžiagos per tris vasaros mėnesius buvo parašyta knyga apie signatarą V.Kolesnikovą. Dideliu iššūkiu tapo laiko trūkumas, todėl liko nemažai neaprašytų gyvenimo ir veiklos epizodų.
– Ar daug teko bendrauti su Vytautu ir kiek asmeninė pažintis padėjo rašant knygą? Galbūt pavyko naujai pažinti šį žmogų?
– Su Vytautu Kolesnikovu asmeniškai artimiau bendrauti pradėjome, kai 2012 metais buvome išrinkti į Alytaus kultūros ir meno tarybą. Iki to meto jį pažinojau kaip Kovo 11-sios signatarą, paveldosaugininką, su kuriuo tekdavo retkarčiais pabendrauti. Nuo 2012-ųjų to bendravimo atsirado daugiau.
2020 metų vasarą, svečiuojantis pas Vytautą, jis pasakė, kad žmonės linkę viską pamiršti. Aš jam pažadėjau padaryti ką galiu, kad jis nebūtų pamirštas. Vytautas tuo metu jau sirgo. Mes sutarėme, kad jis, kai galės, skirs laiko pasakojimams apie save. Tuose pokalbiuose išgirdau daug naujų nežinomų įdomių faktų. Deja, liko daug nepapasakotų istorijų. Viena iš tokių – apie Vytauto senelio Antano Palukaičio pažintį su rašytojais Juozu Grušu ir Juozu Keliuočiu.
– Knygoje yra asmeniškų dalykų, turbūt teko bendrauti su Vytauto draugais, bendražygiais – gal yra koks trumpas asmeniškai tau įstrigęs epizodas (nebūtinai patekęs į knygą), kuris atskleidžia jį kaip asmenybę?
– Taip, nemažai teko išgirsti ir asmeninių dalykų. Apibendrinant juos, Vytautas buvo tylus, ramus, visada turintis savo nuomonę ir nebijantis ją pasakyti. Nors ta nuomonė kažkam galėjo būti labai nepatogi. Labiausiai įstrigęs ir netikėtas epizodas yra paminėtas knygoje. 8-jame dešimtmetyje, kuomet Vytautas dalyvavo „Alytaus“ cirko veikloje, gastrolių metu kartais kildavo nesutarimų su vietiniu jaunimu. Ginčus tekdavo spręsti kumščiais. Vytautas, kartu su cirko vadovu Leonidu Bakanu, pirmieji stodavo ginti cirko garbę.
– Plačiau žiūrint (nežinau, ar knygoje minimas tas faktas), bet Vytautas išėjo nepagerbtas nei Alytaus miesto savivaldybės kultūros premija, nei garbės piliečio vardas jam nesuteiktas. Kaip manai, ar Alytuje dar ateis laikas tam pagerbimui? Gal ir knyga tam pasitarnaus? Nors, kiek suprantu, jos leidybą inicijavo signatarų klubas, o ne Alytaus institucijos, tiesa?
– Knygos išleidimą inicijavo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas. 2002 m. klubo narių visuotiniame susirinkime buvo priimtas nutarimas po signatarų mirties išleisti knygą apie jų veiklą ir darbus, atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę. Signatarų klubas kasmet išleidžia po kelias knygas. Jų išleista jau kelios dešimtys. Štai pernai buvo išleista knyga apie signatarą Kęstutį Glavecką, kuris, kaip ir Vytautas Kolesnikovas, 1990-ais buvo išrinktas Alytuje.
Kalbant apie pagarbą Alytuje Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, viską atspindi vienas faktas – knygos „Vytautas Kolesnikovas“ pristatymas nesulaukė nei vieno valdžios atstovo dėmesio.
– Jei ne paslaptis, ar po šio didelio darbo dar yra minčių rašyti knygą apie asmenybę ir kokią, tarkim, Alytuje, ar nebūtinai?
– Minčių galima turėti daug ir įvairių. Jeigu pasiryšiu rašyti, tai rašysiu ne apie asmenybę, o apie vieną Alytaus apskrityje veikusią draugiją.
Kalbėjosi Saulė Pinkevičienė
_______________________________
ANT LENTYNOS
Pagal V. Dunderį:
- 3 istorinės knygos, siūlomos pradedančiajam:
„Alytaus istorinė raida“ (sudarytoja R.Žepkaitė), A.Bumblausko, E.Gudavičiaus „Būtovės slėpiniai. Nuo Netimero iki...“, A.Ramanausko-Vanago „Daugel krito sūnų“. - 4 įdomios knygos apie tautų istoriją:
Z.Brzezinski „Strateginės įžvalgos“, P.Johnson „Žydų istorija“, M.Kerautret „Prūsijos istorija“, T.Snyder „Kruvinosios žemės“. - 3 „amžinos“ knygos laisvalaikio skaitiniams:
O.Chajamas „Rubajatai“, U.Eco „Rožės vardas“, J.Hašekas „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“. - Vienas mėgstamiausių, rekomenduojamų videokanalų:
„Ko tyli istorikai?“ www.youtube.com/@kotyliistorikai1852
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Alytiškiai turėtų nepamiršti…
Komentaras
Alytiškiai turėtų nepamiršti ir reikliai įsivertint, kodėl? Anais laikais pirmi taip sparčiai buvusį galingą AENSK pasitvarkė. Kaip ir 2017 metų kadencijoj Alytuj žvalgės dėl investicijų prie 0,5 milijardo eurų į buvusio AENSK gaminų prototipų investuotojas. Kur Alytuj tiko, pramonės parką plėst 100 ha į Alytaus rajono teritoriją, gelžkelio atšaka jau paruošta, bet. Nukonkuravo į Akmenės lez, kur gelžkelio atšakos nebuvo, staigiai paruošė 100 ha išpirkdami kur trūko. Ir dabar plūsta 100 n milijonų investicijos, jau 3 stambios gamyklos veikia. Dėl ko į Akmenę plūsta dirbt 100 n darbuotojų su šeimom. Kur Akmenės savivaldybė net nespėja jiems ruošt šiuolaikinės infrastruktūros, tinkančios gyvent. O Alytaus valdžioj mandri tada ir dabar, patys žino kuo užsiiminėja. Belieka tik per žiniasklaidą straipsnius apie .. publikuot.