Kny­gos apie sig­na­ta­rą au­to­rius: „Pa­ža­dė­jau Vy­tau­tui pa­da­ry­ti kas nuo ma­nęs pri­klau­sys, kad jis ne­bū­tų pa­mirš­tas“ (1)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
Dunderis
Dovilės BALČIŪNAITĖS nuotr.
Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rų klu­bas iš­lei­do kny­gą „Vy­tau­tas Ko­les­ni­ko­vas“, ku­rios au­to­rius yra aly­tiš­kis is­to­ri­kas, mu­zie­ji­nin­kas Vil­man­tas Dun­de­ris

– Koks di­džiau­sias iš­šū­kis (ti­kė­tas ar ne­ti­kė­tas) lau­kė ra­šant kny­gą apie Vy­tau­tą? – klau­sia­me kny­gos au­to­riaus.

– Di­džiau­siu iš­šū­kiu ta­po pats kny­gos ra­šy­mas. Pra­ėju­sių me­tų va­sa­rio 1 d. pa­si­ra­šęs su­tar­tį su Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo ak­to sig­na­ta­rų klu­bu su­pra­tau, kad vi­sus dar­bus tu­riu pa­da­ry­ti per vos sep­ty­nis mė­ne­sius. Pa­gal su­tar­ties są­ly­gas rug­pjū­čio 31 d. tu­rė­jau pri­sta­ty­ti pa­reng­tą kny­gos ran­kraš­tį. Te­ko per­žiū­rė­ti šim­tus pus­la­pių Sei­mo ir Lie­tu­vos ypa­tin­ga­ja­me ar­chy­vuo­se sau­go­mos in­for­ma­ci­jos, 1988–1992 m. spau­dos lei­di­nius bei gau­sų Vy­tau­to Ko­les­ni­ko­vo ar­chy­vą. Taip pat iš­klau­sy­ti dau­gy­bę vaiz­do ir gar­so įra­šų. O dar po­kal­biai su jo drau­gais, ben­dra­žy­giais ir ar­ti­mai­siais.  Ir vi­sa tai rei­kė­jo pa­da­ry­ti per ke­lis mė­ne­sius. Tuo pa­čiu me­tu vyk­džiau ir sa­vo tie­sio­gi­nę mu­zie­ji­nę veik­lą. Su­rink­tą me­džia­gą tvar­kiau va­ka­rais ir nak­ti­mis. Iš su­rink­tos gau­sios me­džia­gos per tris va­sa­ros mė­ne­sius bu­vo pa­ra­šy­ta kny­ga apie sig­na­ta­rą V.Ko­les­ni­ko­vą. Di­de­liu iš­šū­kiu tapo lai­ko trū­ku­mas, to­dėl li­ko ne­ma­žai ne­ap­ra­šy­tų gy­ve­ni­mo ir veik­los epi­zo­dų. 

– Ar daug te­ko ben­drau­ti su Vy­tau­tu ir kiek as­me­ni­nė pa­žin­tis pa­dė­jo ra­šant kny­gą? Gal­būt pa­vy­ko nau­jai pa­žin­ti šį žmo­gų?

– Su Vy­tau­tu Ko­les­ni­ko­vu as­me­niš­kai ar­ti­miau ben­drau­ti pra­dė­jo­me, kai 2012 me­tais bu­vo­me iš­rink­ti į Aly­taus kul­tū­ros ir me­no ta­ry­bą. Iki to me­to jį pa­ži­no­jau kaip Ko­vo 11-sios sig­na­ta­rą, pa­vel­do­sau­gi­nin­ką, su ku­riuo tek­da­vo ret­kar­čiais pa­ben­drau­ti. Nuo 2012-ųjų to ben­dra­vi­mo at­si­ra­do dau­giau. 

2020 me­tų va­sa­rą, sve­čiuo­jan­tis pas Vy­tau­tą, jis pa­sa­kė, kad žmo­nės lin­kę vis­ką pa­mirš­ti. Aš jam pa­ža­dė­jau pa­da­ry­ti ką ga­liu, kad jis ne­bū­tų pa­mirš­tas. Vy­tau­tas tuo me­tu jau sir­go. Mes su­ta­rė­me, kad jis, kai ga­lės, skirs lai­ko pa­sa­ko­ji­mams apie sa­ve. Tuo­se po­kal­biuo­se iš­gir­dau daug nau­jų ne­ži­no­mų įdo­mių fak­tų. De­ja, li­ko daug ne­pa­pa­sa­ko­tų is­to­ri­jų. Vie­na iš to­kių – apie Vy­tau­to se­ne­lio An­ta­no Pa­lu­kai­čio pa­žin­tį su rašytojais Juo­zu Gru­šu ir Juo­zu Ke­liuo­čiu. 

– Kny­go­je yra as­me­niš­kų da­ly­kų, tur­būt te­ko ben­drau­ti su Vy­tau­to drau­gais, ben­dra­žy­giais – gal yra koks trum­pas as­me­niš­kai tau įstri­gęs epi­zo­das (ne­bū­ti­nai pa­te­kęs į kny­gą), ku­ris at­sklei­džia jį kaip as­me­ny­bę?

–  Taip, ne­ma­žai te­ko iš­girs­ti ir as­me­ni­nių da­ly­kų. Api­ben­dri­nant juos, Vy­tau­tas bu­vo ty­lus, ra­mus, vi­sa­da tu­rin­tis sa­vo nuo­mo­nę ir ne­bi­jan­tis ją pa­sa­ky­ti. Nors ta nuo­mo­nė kaž­kam ga­lė­jo bū­ti la­bai ne­pa­to­gi. La­biau­siai įstri­gęs ir ne­ti­kė­tas epi­zo­das yra pa­mi­nė­tas kny­go­je. 8-ja­me de­šimt­me­ty­je, kuo­met Vy­tau­tas da­ly­va­vo „Aly­taus“ cir­ko veik­lo­je, gast­ro­lių me­tu kar­tais kil­da­vo ne­su­ta­ri­mų su vie­ti­niu jau­ni­mu. Gin­čus tek­da­vo spręs­ti kumš­čiais. Vy­tau­tas, kar­tu su cir­ko va­do­vu Le­o­ni­du  Ba­ka­nu, pir­mie­ji sto­da­vo gin­ti cir­ko gar­bę. 

– Pla­čiau žiū­rint (ne­ži­nau, ar kny­go­je mi­ni­mas tas fak­tas), bet Vy­tau­tas iš­ėjo ne­pa­gerb­tas nei Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės kul­tū­ros pre­mi­ja, nei gar­bės pi­lie­čio var­das jam ne­su­teik­tas. Kaip ma­nai, ar Aly­tu­je dar at­eis lai­kas tam pa­ger­bi­mui? Gal ir kny­ga tam pa­si­tar­naus? Nors, kiek su­pran­tu, jos lei­dy­bą ini­ci­ja­vo sig­na­ta­rų klu­bas, o ne Aly­taus ins­ti­tu­ci­jos, tie­sa? 

– Kny­gos iš­lei­di­mą ini­ci­ja­vo Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rų klu­bas. 2002 m. klu­bo na­rių vi­suo­ti­nia­me su­si­rin­ki­me bu­vo pri­im­tas nu­ta­ri­mas po sig­na­ta­rų mir­ties iš­leis­ti kny­gą apie jų veik­lą ir dar­bus, at­ku­riant Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bę. Sig­na­ta­rų klu­bas kas­met iš­lei­džia po ke­lias kny­gas. Jų iš­leis­ta jau ke­lios de­šim­tys. Štai per­nai bu­vo iš­leis­ta kny­ga apie sig­na­ta­rą Kęs­tu­tį Gla­vec­ką, ku­ris, kaip ir Vy­tau­tas Ko­les­ni­ko­vas, 1990-ais bu­vo iš­rink­tas Aly­tu­je. 
Kal­bant apie pa­gar­bą Aly­tu­je Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rui, vis­ką at­spin­di vie­nas fak­tas – kny­gos „Vy­tau­tas Ko­les­ni­ko­vas“ pri­sta­ty­mas ne­su­lau­kė nei vie­no val­džios at­sto­vo dė­me­sio. 

– Jei ne pa­slap­tis, ar po šio di­de­lio dar­bo dar yra min­čių ra­šy­ti kny­gą apie as­me­ny­bę ir ko­kią, tar­kim, Aly­tu­je, ar ne­bū­ti­nai?

– Min­čių ga­li­ma tu­rė­ti daug ir įvai­rių. Jei­gu pa­si­ry­šiu ra­šy­ti, tai ra­šy­siu ne apie as­me­ny­bę, o apie vie­ną Aly­taus ap­skri­ty­je vei­ku­sią drau­gi­ją.

Kalbėjosi Saulė Pinkevičienė

_______________________________

ANT LENTYNOS

Pagal V. Dunderį:

  • 3 is­to­ri­nės kny­gos, siū­lo­mos pra­de­dan­čia­jam: 
    „Aly­taus is­to­ri­nė rai­da“ (su­da­ry­to­ja R.Žep­kai­tė), A.Bum­blaus­ko, E.Gu­da­vi­čiaus „Bū­to­vės slė­pi­niai. Nuo Ne­ti­me­ro iki...“, A.Ra­ma­naus­ko-Va­na­go „Dau­gel kri­to sū­nų“.
  • 4 įdo­mios kny­gos apie tau­tų is­to­ri­ją: 
    Z.Brze­zins­ki „Stra­te­gi­nės įžval­gos“, P.Joh­nson „Žy­dų is­to­ri­ja“, M.Ke­raut­ret „Prū­si­jos is­to­ri­ja“, T.Sny­der „Kru­vi­no­sios že­mės“.
  • 3 „am­ži­nos“ kny­gos lais­va­lai­kio skai­ti­niams: 
    O.Cha­ja­mas „Ru­ba­ja­tai“, U.Eco „Ro­žės var­das“, J.Ha­še­kas „Šau­nio­jo ka­rei­vio Švei­ko nuo­ty­kiai“. 
  • Vie­nas mėgs­ta­miau­sių, re­ko­men­duo­ja­mų vi­de­o­ka­na­lų: 
    „Ko ty­li is­to­ri­kai?“ www.you­tu­be.com/@ko­ty­li­is­to­ri­kai1852
     

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Alytiškiai turėtų nepamiršti ir reikliai įsivertint, kodėl? Anais laikais pirmi taip sparčiai buvusį galingą AENSK pasitvarkė. Kaip ir 2017 metų kadencijoj Alytuj žvalgės dėl investicijų prie 0,5 milijardo eurų į buvusio AENSK gaminų prototipų investuotojas. Kur Alytuj tiko, pramonės parką plėst 100 ha į Alytaus rajono teritoriją, gelžkelio atšaka jau paruošta, bet. Nukonkuravo į Akmenės lez, kur gelžkelio atšakos nebuvo, staigiai paruošė 100 ha išpirkdami kur trūko. Ir dabar plūsta 100 n milijonų investicijos, jau 3 stambios gamyklos veikia. Dėl ko į Akmenę plūsta dirbt 100 n darbuotojų su šeimom. Kur Akmenės savivaldybė net nespėja jiems ruošt šiuolaikinės infrastruktūros, tinkančios gyvent. O Alytaus valdžioj mandri tada ir dabar, patys žino kuo užsiiminėja. Belieka tik per žiniasklaidą straipsnius apie .. publikuot.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.