Kitą savaitę Alytuje ir rajone į pagalbą skubės dvi naujos „greitukės“, o trečia jau važinėja Lazdijuose ()

Saulė Pinkevičienė
Greitoji medicinos pagalba. Zitos Stankevičienės nuotr.
Greitoji medicinos pagalba. Zitos Stankevičienės nuotr.
VšĮ Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties automobilių ūkis vakar pasipildė trimis naujais „Fiat Ducato“ greitosios pagalbos automobiliais. Du iš jų kitą savaitę jau važinės mūsų mieste. Vieno automobilio vertė – apie 50 tūkstančių eurų. Automobilių įsigijimui lėšų skyrė Sveikatos apsaugos ministerija, iš viso stotis šiuo metu turi 13 automobilių. Ji aptarnauja Alytaus rajono, miesto ir Lazdijų rajono gyventojus.

Žinia apie naujus automobilius, kuriuos Sveikatos apsaugos ministerija perdavė VšĮ Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos stočiai, yra tikrai gera, o vietoj simbolinės įkurtuvių juostelės greitųjų laukia pirmas iškvietimas.

GMP stoties direktorius Aleksandras Bružas naujus „Fiat Ducato“ automobilius pristatė įstaigos steigėjos Alytaus rajono savivaldybės merui Algirdui Vrubliauskui ir dalininkės Alytaus miesto savivaldybės merui Vytautui Grigaravičiui.

Direktorius pabrėžia: nors šiuo metu turima 13 automobilių, tačiau autoūkį reikia nuolat atnaujinti. Greitąsias tenka remontuoti, automobiliai nuvažiuoja kelis šimtus tūkstančius kilometrų ir susidėvi po dvejus per metus – į naujus „Fiat“ taip pat bus perkelta dalis įrangos iš senesnių nebenaudojamų automobilių.

Kiekviename naujame GMP automobilyje bus sumontuoti defibriliatoriai, elektrokardiografai, nešiojamos kvėpavimo palaikymo sistemos, vakuuminiai įtvarai, reanimacinės kuprinės. Vienas automobilis aptarnaus Lazdijų rajono gyventojus, du – Alytaus miesto ir rajono gyventojus.

Šiuo metu Alytaus GMP stotyje jau nebedirba dispečeriai, tačiau visą parą budi greitosios pagalbos brigados. Pamainoje – 14 darbuotojų, tai yra 7 brigados po du žmones.

Ir naujų automobilių sutiktuvių proga GMP stoties kieme susirinko ne visi tuo metu budėję medikai – keli ekipažai čia pat išvyko į iškvietimus. Susiruošti išvykti privalu per 1 minutę, o pacientą pasiekti per 15 minučių mieste ir 25 minutes kaime – tokie maksimaliai leistini laiko limitai.

„Kvalifikuoti darbuotojai ir geri greitosios pagalbos automobiliai yra du lemiami faktoriai, būtini tam, kad klientas gautų greitą ir kokybišką paslaugą“, – sako meras, pasidžiaugęs, kad Alytaus rajono mokyklos šį rudenį gavo tris naujus geltonuosius autobusiukus, o GMP stotis – tiek pat naujų greitųjų. Pasak A.Vrubliausko, jau dabar aišku, kad greitosios pagalbos stočių laukia nauji iššūkiai. Ministerija nusiteikusi mažinti ligoninių skaičių regionuose, o tai reiškia, kad pacientus reikės skubiai gabenti į centrus. „Taigi  greitosios pagalbos automobilių parkas yra labai svarbus“, – kalbėjo meras.

Naujus automobilius apžiūrėję rajono ir miesto vadovai taip pat teiravosi, ar keičiasi žmonių kultūra? Ar praleidžia gatvėse į iškvietimus skubančius medikus, ar mažėja melagingų iškvietimų? Deja, atsakymas į pirmą klausimą būtų „ ne visada“,  o į antrą – „ ne“. Vilčių teikia tai, kad dėl melagingų iškvietimų neatsakingi ir neretai neblaivūs piliečiai yra drausminami policijos pareigūnų įspėjimais.

Per parą Alytaus GMP stotis sulaukia apie 70 iškvietimų. Medikai primena, kad greitąją medicinos pagalbą reikia kviesti telefonu 033 arba bendruoju pagalbos telefonu 112. 

Automobilius Alytaus rajono savivaldybės GMP stočiai skyrė Sveikatos apsaugos ministerija. Iš Valstybės investicijų programos ir Europos Sąjungos lėšų šiemet nupirkta ir GMP stotims išdalyta 50  automobilių. Jiems suteikta 2 metų garantija.

 

Kiti straipsniai