Kiekvienas projektas kuria savo istoriją (0)
Dainos, šokiai, teatralizuoti pasirodymai, fotosesija, jaunosios ir jaunikio išbandymai, kulinarinis paveldas laukė vietinių gyventojų ir atvykusių svečių. Gausiai tądien lijęs lietus, rodės, linkėjo jauniesiems turtų ir meilės. Visi svečiai ne tik ragavo, šoko, dainavo, bet ir buvo pasienio tradicijų, papročių liudininkai. „Smagu, kad su kiekvienu pasienio projektu gimsta naujos emocijos, įgalinančios toliau pasakoti ir dalintis. Mes kartu kuriame istoriją ir naujas veiklas, skirtas turistams ir vietiniams gyventojams“, – dalijosi įspūdžiais Alytaus kraštotyros muziejaus Kultūros projektų vadovė, vykdanti direktoriaus funkcijas Aušra Jurčiukonienė.
Rugsėjo 12 dieną Alytaus, Suvalkų ir Lazdijų muziejų parengtos dvi keliaujančios parodos „Pasienio moterys“ ir „Pasienio vyrai“ buvo pristatytos Lazdijuose, Adolfo Ramanausko-Vanago aikštėje. Du mėnesius Lazdijų miesto ir rajono gyventojai, turistai gali susipažinti su pasienio savivaldybėse gyvenusiais ir kūrusiais žymiais žmonėmis. Iš viso parodoje pristatomos 18 moterų ir 18 vyrų portretų, kurie savo gyvenamuoju laiku darė įtaką aplinkinių gyvenimui. Alytiškiai parodoje pristatė audėją Juliją Platūkienę, kurios sovietmečiu austi audiniai su tautiška giesme, Gediminaičių stulpais slapta pasiekdavo Kanadą, JAV, priminė mokytoją Albiną Vidūnienę, kuri pokario alytiškius mokė ne tik skaityti ir skaičiuoti, bet ir didžiuotis, kad gimei ir augi Alytuje, o ne kokiame nors Paryžiuje. Taip pat pristatyta mokytoja ir kraštotyrininkė, viena pirmųjų parašiutininkių Ona Bladienė, aktorė, režisierė Loreta Liausaitė ir tautodailininkė, keramikė Julija Baranauskienė.
Vyrų šešetukan muziejininkai parinko mokytoją, vadovėlių autorių Kazį Klimavičių, chirurgą Stasį Kudirką, pirmąjį Alytuje atlikusį kraujo perpylimą iš donoro ligoniui, taip pat – sodininką Stasį Marcinkevičių, architektą Stasį Taškūną, kompozitorių, muziką Juozą Karpavičių bei alytiškį, tragiško likimo poetą Rimą Buroką.
Paroda jau džiugino lankytojus vasarą Suvalkuose, o rudenį pristatyta Lazdijuose, kviečia lankytojus pasidžiaugti iškiliomis asmenybėmis. Alytaus gyventojai ir svečiai bus laukiami kitąmet organizuojamuose poezijos vakaruose, projekto baigiamojoje konferencijoje bei parodos atidaryme.
Projekto tikslas – skatinti pasienio turistų kultūrinę gerovę, kuriant bendras paslaugas ir plėtojant Alytaus–Lazdijų–Suvalkų pasienio regioną kaip aktyvaus turizmo kryptį. Įgyvendinant projekto veiklas prioritetai teikiami tvarumui, lygioms galimybėms, lyčių lygybei ir diskriminacijos prevencijai užtikrinti. Planuojama, kad į bendras projekto veiklas bus įtraukta 190 pasienio gyventojų, sukurta nauja muziejaus ekspozicija, skirta Marijai Konopnickai, bei atlikti restauravimo ir tvarkybos darbai Prano Dzūko ūkiniame pastate įrengiant edukacines erdves.
Projekto trukmė – 24 mėnesiai. Projektas finansuojamas ES Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Bendra projekto vertė – 896.474,25 eurai, iš kurių ES skiriamos lėšos – 717.179,40 eurų. Investicijų dalis, tenkanti Alytaus kraštotyros muziejui – 130.176,00, iš kurių ES skiriamos lėšos – 104.140,80 eurai.
Komentarai
Palikite savo komentarą