Kas yra žinoma apie pirtis (1)

pirtis
Pirčių pasaulis yra toks pat senas kaip ir patsai pasaulis. Pirtis žmonių buityje nuo neatmenamų laikų buvo suvokiama kaip didelio patogumo ir sveikatos gyvensenos šaltinis. Šis statinys bylojo apie žmonių kultūrinio išsivystymo lygį.

Pačios populiariausios pasaulio pirtys – tai tradicinė garinė pirtis – mūsiška ir rusiškoji, po to seka sauso garo pirtis – suomiškoji. O pats švelniausias garas sutinkamas turkiškoje pirtyje.

Kokį vaidmenį seniau pirtis atlikdavo šeimos ir net visuomenės gyvenime?

Senovės baltų genčių atstovams pirtis tarnavo, kaip vienas reikšmingiausių sodybinio komplekso pastatų. Naujakuriai pirmiausiai imdavo pasistatyti pirtį, o tik po to pradėdavo ręsti namą. Pirtis tapdavo komfortiškos aplinkos atributu. Joje tvyrantis karštis padėdavo atsipalaiduoti nuo per dieną patirtos įtampos, atsikratyti apėmusio nuovargio.

Pėrimosi dėka pavykdavo numalšinti įvairius dieglius, sąnarių skausmus. Kaip mini istorikai ir kraštotyrininkai, pirtyse netgi būdavo sprendžiami tarpusavyje kilę ginčai. Tada pėrimosi ir teisingo sprendimo priėmimo rituale lemiamą balsą turėdavo garbaus amžiaus sulaukę senoliai.

Kaip pirtis veikia žmogaus organizmą jo sveikatinimo atžvilgiu?

Karštis, tirštas garas ir kūno masažavimas vanta – visa ši trijulė dovanoja kūnui lankstumą, odai – atjaunėjimą, kraujagyslėms – didesnį pralaidumą, o pats kraujas pirties procedūrų dėka ne tik užkaista, bet ir lengviau pasisavina deguonį. Pėrimasis, anot medikų, netgi skatina laimės hormonų – endorfinų suaktyvėjimą. Todėl po pirties kiekvienas žmogus jaučia savotišką palaimą ir ramybę. Tai padeda pirties lankytojams pajusti ypatingai malonią kūno ir sielos santarvės būseną.

Kas yra žinoma apie vantas ir jų tiesioginį poveikį periantis?

Kaip mano profesionalūs pirtininkai, vienos rūšies vantos daro tiesioginį poveikį kūnui, o kitos – dvasinei gero ūpo būsenai. Ąžuolinės vantos mažina kraujospūdį, turi priešuždegiminį poveikį, padeda gydyti tokia odos ligas, kaip įvairius bėrimus ir egzemą.

O jeigu vantai yra naudojama žydinčios liepos vanta, tada ne tik labai pagerėja odos būklė, bet ir jaučiamas ypatingas malonumas, kai pasireiškia noras su visais palaikyti kuo geriausius santykius. Jei pirtyje kartu vanojasi vyrai su žmonomis, tai po pirties jų jausmai vienas kito atžvilgiu pasidaro dar tvirtesni ir šiltesni.


 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.