Ka­ro­lis Raš­ti­kis: „Me­di­ko pro­fe­si­ja yra bū­tent ta pro­fe­si­ja, ku­rio­je tu­ri mo­ky­tis vi­są gy­ve­ni­mą – sek­ti moks­lo nau­jie­nas, do­mė­tis ne tik sa­vo spe­cia­li­za­ci­jos ak­tu­a­li­jo­mis” (267)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Karolis Raštikis
Karolį me­di­ci­na vi­lio­jo nuo pir­mos kla­sės. Bū­da­mas penk­to­kas jau ži­no­jo sa­vo ke­lio pa­si­rin­ki­mą.
Ba­lan­džio mė­ne­sį – net ke­lios šven­tės, skir­tos pa­sau­lio me­di­kų pa­šau­ki­mui pa­gerb­ti ir jų dar­bui įver­tin­ti: Pa­sau­li­nė svei­ka­tos die­na, Pa­sau­li­nė gy­vy­bės die­na, Me­di­ci­nos dar­buo­to­jų die­na. Ta­čiau šian­dien, kai pla­ne­tos tau­tos var­gi­na­mos ko­ro­na­vi­ru­so pan­de­mi­jos, tur­būt kas mi­nu­tę ne­su­skai­čiuo­ja­ma dau­gy­bė kar­tų nuo­šir­džiai ačiū nu­skam­ba karš­čiau­siuo­se taš­kuo­se dir­ban­tiems me­di­ci­nos dar­buo­to­jams. Kas šian­dien rū­pi me­di­ci­nos ke­liu pa­su­ku­siems aly­tiš­kiams, ar ne­ky­la dve­jo­nių dėl pa­si­rink­tos pro­fe­si­jos? Aly­tiš­kį, Vil­niaus uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos fa­kul­te­to ket­vir­ta­kur­sį Ka­ro­lį RAŠ­TI­KĮ kal­bi­na Al­do­na KU­DZIE­NĖ.

– No­rė­čiau, kad pri­sis­ta­ty­tu­mė­te, ži­nau, kad esa­te la­bai rū­pes­tin­gas ir at­jau­tus jau­nuo­lis, tai iš­gir­dau iš Jums dė­kin­gų žmo­nių. Ku­rio­je me­di­ci­nos sri­ty­je gi­li­na­tės?

– Tik­riau­siai esu iš tų žmo­nių, ku­rie jau­čia, kad tai yra jų sri­tis. Gal tai ga­li­ma va­din­ti pa­šau­ki­mu – me­di­ci­na vi­lio­jo ma­ne nuo pir­mos kla­sės. Bū­da­mas penk­to­kas jau ži­no­jau sa­vo ke­lio pa­si­rin­ki­mą. Jau­čiau, kad man pa­tin­ka dirb­ti su ki­tais žmo­nė­mis, bu­vau smal­sus gam­tos moks­lų ty­ri­nė­to­jas.

Ma­ty­da­mas gy­jan­tį po sun­kios li­gos šei­mos na­rį, aš su­pra­tau, jog yra di­de­lis pri­va­lu­mas iš­ma­ny­ti gy­dy­mo me­ną. Šiuo me­tu stu­di­juo­ju Vil­niaus uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos fa­kul­te­te me­di­ci­ną ket­vir­ta­me kur­se.

Kai ma­nęs pa­klau­sia, į ko­kią sri­tį gi­li­nuo­si, at­sa­kau – į bio­me­di­ci­nos moks­lų. Pa­si­rink­ti sau tin­kan­čią ir pa­tin­kan­čią me­di­ci­nos sri­tį tik­rai nė­ra pa­pras­ta. Nors ne­re­tai jau apie spe­cia­li­za­ci­ją pa­gal­vo­ju. Tu­riu ke­lias kryp­tis, ku­rios ma­ne la­bai do­mi­na, ta­čiau šį klau­si­mą ver­tė­tų ati­dė­ti vė­les­niam lai­kui.

Ap­link ma­tau daug įkve­pian­čių pa­vyz­džių, kai gy­dy­to­jai ne tik dir­ba, bet už­si­i­ma ir sa­va­no­riš­ka, pi­lie­ti­ne veik­la, ke­lia sa­vo kom­pe­ten­ci­jas ki­to­se sri­ty­se. Pats stu­di­jų me­tu dir­bu ope­ra­ci­nės slau­gy­to­jo pa­dė­jė­ju, vei­kiu stu­den­tiš­ko­se or­ga­ni­za­ci­jo­se, už­si­i­mi­nė­ju ne­vy­riau­sy­bi­ne veik­la, sa­va­no­rys­te.

Esu LiM­SA (Lie­tu­vos me­di­ci­nos stu­den­tų aso­cia­ci­ja) na­rys, da­ly­vau­ju stu­den­tų moks­li­nės veik­los tin­klo gru­pės veik­lo­se. Jei­gu ne tai, su­pra­ti­mas apie svei­ka­tos sis­te­mą ir pa­čią me­di­ci­ną vien po uni­ver­si­te­to stu­di­jų bū­tų vi­sai ki­toks. Ži­no­ma, pa­pil­do­moms veik­loms rei­kia ir dau­giau ener­gi­jos.

Aš taip pat tu­riu ir lais­va­lai­kį: skai­tau kny­gas, spor­tuo­ju, mėgs­tu at­si­pa­lai­duo­ti ba­sei­ne, esu dvi­ra­čių fa­na­ti­kas. Gy­dy­to­jas ne­ga­li bū­ti tik pro­fe­si­jos ži­no­vas, jis tu­ri bū­ti ir eru­di­tas, ir vi­suo­me­niš­kas.

– Jū­sų, jau­nų svei­ka­tos moks­lų stu­den­tų, pa­si­rin­ki­mą li­ki­mas iš­ban­do ko­ro­na­vi­ru­su. Kaip stu­den­ti­ja pri­ima, kaip ver­ti­na šią si­tu­a­ci­ją? Pa­juo­ka­vi­mams tur­būt ma­ža vie­tos?

– Pui­kiai su­pran­tu, kad šios in­fek­ci­jos at­si­ra­di­mas pa­keis pa­sau­lį iš pa­grin­dų. Jau da­bar žmo­nės tam­pa jaut­res­ni vie­nas ki­to at­žvil­giu: at­si­ran­da daug sa­va­no­rių, no­rin­čių pa­dė­ti, ma­si­nės įvai­rių for­mų pa­dė­kos in­fek­ci­jos ži­di­niuo­se dir­ban­tiems me­di­kams. CO­VID-19 in­fek­ci­ja yra ne­pa­pras­tai pa­vo­jin­ga, iki ga­lo ne­pa­žin­ta, žai­biš­kai plin­tan­ti.

Už­si­kre­čia­ma ne­pa­ste­bi­mai, kai ku­rie at­ve­jai bai­gia­si pa­cien­to kan­čio­mis ir mir­ti­mi. Aš as­me­niš­kai esu su­si­pa­ži­nęs su li­gos ei­ga ir esu pa­si­ruo­šęs dirb­ti su in­fe­kuo­tais pa­cien­tais. Pui­kiai ži­nau ap­si­sau­go­ji­mo prie­mo­nių svar­bą ir li­gos tėk­mės al­go­rit­mus.

– Ar pa­čiam te­ko pri­si­lies­ti (gal ma­ty­ti) prie pa­sek­mių?

– Iki šiol su CO­VID-19 iš­reikš­tais kli­ni­ki­niais simp­to­mais dirb­ti ne­te­ko, ta­čiau bet ku­ris pa­cien­tas, pa­te­kęs į gy­dy­mo įstai­gą, ga­li bū­ti po­ten­cia­lus CO­VID-19 vi­ru­so ne­šio­to­jas. Esu įtrauk­tas į re­zer­vi­nį są­ra­šą CO­VID-19 dar­bui už­tik­rin­ti.

– Vis­gi šiek tiek juo­dai pa­juo­kau­siu. Ko­ro­na­vi­ru­so bai­mę nu­sa­ko ir toks da­bar sklan­dan­tis anek­do­tas. Skren­da lėk­tu­vas, tar­si iš Ita­li­jos, o gal Is­pa­ni­jos. Stai­ga sa­lo­ne pa­si­girs­ta „ap­či“. Vie­nu aki­mirks­niu vi­sų ke­lei­vių akys per­ve­ria šio gar­so sa­vi­nin­ką, ku­ris ra­miu bal­su pa­aiš­ki­na: „Ne­si­jau­din­ki­te, čia man tu­ber­ku­lio­zė, at­vi­ra for­ma.“ Vi­si at­si­dūs­ta: „Ačiū Die­vui.“

Pla­ne­tą iš tie­sų už­gu­lė ne­pa­ma­tuo­ja­ma ne­gan­da. Ir tur­būt ne­tu­rė­tu­me ti­kė­ti, kad už­ten­ka vien il­gai ir daž­nai su mui­lu plau­ti ran­kas?

– Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja CO­VID-19 pli­ti­mą įvar­di­jo kaip pan­de­mi­ją. Nau­jos li­gos pli­ti­mą pa­sau­li­niu mas­tu. Ne­ri­mą ke­lia ne tik vi­ru­so pli­ti­mo mas­tas, bet ir su­sir­gi­mų sun­ku­mas.

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja pa­tei­kė re­ko­men­da­ci­jas, į ku­rias dė­me­sį tu­rė­tų at­kreip­ti kiek­vie­nas Lie­tu­vos gy­ven­to­jas ir bū­ti są­mo­nin­gas. Įvai­rūs vi­suo­ti­niai nuo­gąs­ta­vi­mai dėl ko­ro­na­vi­ru­so vei­kia dau­gu­mos žmo­nių so­ciop­si­cho­lo­gi­nę bū­se­ną.

Daž­nas ran­kų plo­vi­mas tu­rė­tų tap­ti bū­ti­nu kas­die­niu so­cia­li­niu įgū­džiu, o ži­nant, kad žmo­gus per die­ną prie vei­do lie­čia­si vi­du­ti­niš­kai 90 kar­tų, ran­kas bū­ti­na plau­ti vi­sa­da.

Ko­ro­na­vi­ru­si­nė kri­zė – rim­tas iš­šū­kis ne tik aka­de­mi­nei ben­druo­me­nei, bet ir ap­skri­tai pi­lie­ti­nei vi­suo­me­nei. Šiuo me­tu vi­siems rei­ka­lin­gas dva­si­nis su­si­tel­ki­mas bei so­li­da­ru­mas.

– Tas ma­din­gas žo­dis mo­bin­gas. Jo ne­iš­ven­gia ir me­di­ci­na. Šian­die­nos si­tu­a­ci­ja gau­si­na ar ma­ži­na mo­bin­go si­tu­a­ci­jų?

– Mo­bin­gas yra pra­ėju­sio am­žiaus at­gy­ve­na ir tu­rė­tų bū­ti kuo grei­čiau iš­gy­ven­din­tas. Aš už ly­gia­ver­tį nuo­mo­nių pa­si­kei­ti­mą tarp jau­nes­nių ir vy­res­nių ko­le­gų.

– Kaip ma­no­te, ar šis iš­ban­dy­mas ne­at­bai­dys gim­na­zis­tų rink­tis me­di­ko pro­fe­si­ją? O Jums ar ne­su­da­rys kliū­čių lai­ku baig­ti stu­di­jas?

– Me­di­ko pro­fe­si­ja ide­a­li­zuo­ja­ma, o jau­ni žmo­nės yra ide­a­lis­tai. Me­di­ko pro­fe­si­ja vi­sa­da kels pa­gar­bą ir sa­vi­ver­tę. Nie­kas ne­ži­no, kuo baig­sis šis ka­tak­liz­mas. Ma­nau, kad baig­ti stu­di­jas lai­ku kliū­čių ne­bus. Vil­niaus uni­ver­si­te­te stu­di­jos vyks­ta nuo­to­li­niu bū­du.

– Po stu­di­jų ke­ti­na­te su­grįž­ti į Aly­tų ar siek­si­te kar­je­ros sos­ti­nė­je?

– Me­di­ci­nos stu­den­to ir me­di­ko ke­lias nė­ra pa­pras­tas, o ma­no sie­kia­mas įgy­ti di­plo­mą dar ne­ga­ran­tuo­ja am­ži­nos sėk­mės. Me­di­ko pro­fe­si­ja yra bū­tent ta pro­fe­si­ja, ku­rio­je tu­ri mo­ky­tis vi­są gy­ve­ni­mą – sek­ti moks­lo nau­jie­nas, do­mė­tis ne tik sa­vo spe­cia­li­za­ci­jos ak­tu­a­li­jo­mis. Ir jei­gu no­ri bū­ti ge­ras sa­vo sri­ties spe­cia­lis­tas, tu­ri bū­ti ir ben­druo­me­nės ly­de­ris, ir ge­ras va­dy­bi­nin­kas, ir ge­ras ko­mu­ni­ka­ci­jos spe­cia­lis­tas.

To­dėl no­rint mi­nė­tos at­ei­ties, man vi­siš­kai ne­svar­bu, kur aš siek­siu sa­vo to­les­nės kar­je­ros: ar sa­vo gim­ta­ja­me mies­te, ar sos­ti­nė­je. Svar­bus ma­no po­žiū­ris į gy­dy­to­jo pa­šau­ki­mą pla­či­ą­ja pras­me. Bū­tent tai man ir tei­kia di­džiu­lį vi­di­nį pa­si­ten­ki­ni­mą.

– Ir pa­lin­kė­ji­mas Aly­taus žmo­nėms.

– Daž­nas žmo­gus ne tik Aly­tu­je, bet ir vi­so­je ša­ly­je ap­im­tas ne­ri­mo, bai­mės kuo ir ka­da vis­kas baig­sis. Ten­ka pa­ste­bė­ti, kad ne­ma­ža da­lis in­for­ma­ci­jos, ypač so­cia­li­niuo­se tin­kluo­se, apie ko­ro­na­vi­ru­są yra ne vi­sai tei­sin­ga, ne­pa­grįs­ta jo­kiais moks­li­niais ty­ri­mais, kva­li­fi­kuo­tų spe­cia­lis­tų re­ko­men­da­ci­jo­mis. Pa­si­sten­ki­te įver­tin­ti in­for­ma­ci­jos šal­ti­nį. Lai­ky­ki­tės ka­ran­ti­no rei­ka­la­vi­mų, bū­ki­te svei­ki, kan­trūs, su­pra­tin­gi. Ne­pa­si­duo­ki­te ne­igia­moms emo­ci­joms. Lin­kiu kuo dau­giau tei­gia­mų emo­ci­jų, bū­ti­nų jū­sų svei­kai psi­cho­lo­gi­nei bū­se­nai pa­lai­ky­ti.

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Daktaras esat gal ir geras, sunku pasakyt - esat per jaunas, kad įvertint. Lazdynuose sukitės greičiau. Mažiau viena ranka braukit per plaukus, o abiem rankom dirbkit prie klaviatūros.

Kiti straipsniai