Jei po­mė­gis mie­las, nė­ra sun­ku jį su­de­rin­ti su dar­bu (1)

Alytaus Panemunės progimnazijos informacinių technologijų mokytojai Vitai Marcinkevičienei ši vasara – septintas bitininkavimo sezonas.
Alytaus Panemunės progimnazijos informacinių technologijų mokytojai Vitai Marcinkevičienei ši vasara – septintas bitininkavimo sezonas.
Vi­ta Mar­cin­ke­vi­čie­nė, Aly­taus Pa­ne­mu­nės pro­gim­na­zi­jos in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­ja, su vy­ru Min­dau­gu, Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės dar­buo­to­ju, jau ne vie­ne­rius me­tus įkri­tę į jiems la­bai mie­lą po­mė­gį – bi­ti­nin­kys­tę. „Dar­bas su bi­tė­mis man yra po­il­sis, trum­pas, bet efek­ty­vus pa­bė­gi­mas nuo kas­die­nių rū­pes­čių. Iš bi­čių ga­li­me daug iš­mok­ti, nes jų pa­sau­ly­je vis­kas su­sty­guo­ta iki smul­kme­nų, kiek­vie­na bi­tė ži­no sa­vo dar­bą avi­ly­je, sie­kiant ben­dro re­zul­ta­to“, – sa­ko bi­ti­nin­kė Vi­ta. Ją kal­bi­na Al­do­na KU­DZIE­NĖ.

– Jau įpras­ta kas­met, įpu­sė­jus me­du­ne­šiui, gir­dė­ti kal­bų, kad ši va­sa­ra bi­te­lėms blo­ga, o ir kri­tu­si me­daus pa­klau­sa, žmo­nės ma­žiau per­ka… Nors va­sa­ra tie­siog sprogs­ta nuo žie­dų. Gal mes jau tik de­juo­ti mo­ka­me, gal tik kuo di­des­nį pel­ną iš darbš­tuo­lių iš­spaus­ti no­ri­si? Ko­kios Jū­sų bi­te­lės? Šie me­tai – ke­lin­tas Jums bi­ti­nin­ka­vi­mo se­zo­nas?

– Šie me­tai mums jau – sep­tin­tas bi­ti­nin­ka­vi­mo se­zo­nas. Kiek­vie­na ūkio ša­ka tu­ri sa­vų pliu­sų ir mi­nu­sų. Su bi­tė­mis yra taip: kuo dau­giau įdė­si dar­bo, tuo la­biau bi­tės tau at­si­dė­kos. Mes iš bi­čių gau­na­me ne tik me­daus, bet ir bi­čių duo­ne­lės, žie­da­dul­kių, pi­kio, ku­rie pat yra la­bai nau­din­gi žmo­gaus svei­ka­tai.

O be­si­skun­džian­čių vi­sa­da bu­vo, yra ir bus.

– Sa­ko­ma, kad kiek­vie­no žmo­gaus bi­ti­nin­ka­vi­mo pa­tir­tis yra uni­ka­li. Ko­kia Jū­sų? Ar tę­sia­te šei­mos tra­di­ci­jas, ar vis­ką pra­dė­jo­te nuo nu­lio?

– Pir­ma­sis pra­dė­jo bi­ti­nin­kau­ti vy­ras Min­dau­gas, jo tė­vų so­de. Dė­dė Vy­tas, di­dis Pri­en­lau­kio kraš­to bi­ti­nin­kas, bu­vo pa­li­kęs se­nus tuš­čius avi­lius. Į avi­lį at­skri­do spie­čius, ne­bu­vo kam pri­žiū­rė­ti, to­dėl vy­ras ėmė­si to dar­bo pats ir taip įsi­trau­kė į bi­čių gy­ve­ni­mą, kaip bi­ti­nin­kai sa­ko, su­sir­go bi­ti­nin­kys­tės li­ga.

Tuo­met kaip pa­dė­jė­ja įsi­trau­kiau ir aš. Pra­dė­jo­me do­mė­tis bi­tė­mis, daug skai­ty­ti, stu­di­juo­ti įvai­rią li­te­ra­tū­rą, plės­ti bi­čių šei­mas. Šiuo me­tu tu­ri­me virš 60 bi­čių šei­mų.

– Ar pa­si­nau­do­jo­te bi­ti­nin­kys­tės sek­to­riui ski­ria­ma eu­ro­pi­ne pa­ra­ma?

– Taip, pa­si­nau­do­jo­me.

– Kas dar jū­sų bi­ty­ne bi­ti­nin­kau­ja, Jums pa­tal­ki­na?

– Bi­ti­nin­kau­ju aš su sa­vo vy­ru, šiais me­tais en­tu­ziaz­mą pra­dė­jo ro­dy­ti ke­tur­me­tis sū­nus Ar­nas. Me­tais vy­res­nei duk­rai Dia­nai kol kas bi­tės ne­rū­pi.

– La­bai svar­bios yra bi­čių ga­nyk­los. Kur jū­siš­kės ga­no­si?

– Bi­čių šei­mas lai­ko­me ke­tu­rio­se vie­to­se, vi­sos jos – Prie­nų ra­jo­ne. Bi­tes lai­ko­me prie miš­ko, ten, kur vy­rau­ja avie­ty­nai, au­ga lie­pos ir ki­ti me­din­gi įvai­rūs miš­ko au­ga­lai.

– O ma­žų avi­liu­kų, nu­kleu­sų, skir­tų bi­čių mo­ti­nė­lėms au­gin­ti, tu­ri­te?

– Tu­ri­me, ta­čiau dėl di­de­lio už­im­tu­mo šiuo me­tu pa­tys mo­ti­nų ne­au­gi­na­me. Bu­vo­me pra­dė­ję, ži­no­me kaip tai da­ro­ma, tad at­ei­ty­je gal vėl su­grį­ši­me prie bi­čių mo­ti­nė­lių au­gi­ni­mo.

– Daug įdo­mių da­ly­kų ga­li­ma pa­sa­ky­ti apie bi­tes ir me­dų. Kas Jus iki da­bar ste­bi­na šia­me po­mė­gy­je?

– Bi­čių pa­sau­ly­je la­biau­siai ste­bi­na tai, kad, iš­oriš­kai žiū­rint, avi­liai at­ro­do vie­no­di, ta­čiau at­si­da­rius juos pa­ste­bi, kad kiek­vie­na bi­čių šei­ma – skir­tin­ga.

Bi­čių šei­moms dau­gia­aukš­čius avi­lius ga­mi­na pats Min­dau­gas, nes yra la­bai na­gin­gas ir be­si­do­min­tis nau­jo­vė­mis. Taip pat pa­si­ga­mi­na sa­vo bi­ty­nui, o kar­tais ir par­da­vi­mui, žie­da­dul­kių rink­tu­vų, ku­riais la­bai pa­to­gu žie­da­dul­kes rink­ti.

– Ar vir­tu­vė­je nau­do­ja­te cuk­rų, o gal me­daus pa­kan­ka?

– Pra­dė­ję bi­ti­nin­kau­ti cuk­raus ne­be­nau­do­ja­me, py­ra­gus ke­pa­me, ka­vą, ar­ba­tą sal­di­na­me tik me­du­mi. Tie­sa, sve­čiams tu­ri­me ir cuk­raus, bet ir šiems no­ri­si me­daus sal­du­mo.

– Ar bi­tės ver­kia? Per­nai te­ko kal­bė­tis su bi­ti­nin­ku iš Aukš­tai­ti­jos, jis tei­gė, kad jo bi­te­les ver­kia, kai nek­ta­ro ne­ran­da, kai liū­tys pra­si­de­da...

– Aša­rų nei pas vie­ną bi­te­lę dar ne­sa­me ma­tę. Bet gal vis­kas prie­ša­ky.

– O bi­te­lės Jus yra su­gė­lu­sios?

– Vis­ko yra bu­vę. Bū­na bi­tės pik­tes­nės prieš lie­tų ir ru­de­niop. Va­sa­rą, pra­si­dė­jus me­du­ne­šiui, bi­tės už­si­ė­mu­sios ir tų įgė­li­mų ma­žiau pa­si­tai­ko.

– Ar tie­sa, kad sa­vų bi­čių me­dus yra pats ska­niau­sias?

– Ži­no­ma. Kiek­vie­nam bi­ty­ne me­daus sko­nis ki­toks, nes me­dus su­neš­tas iš skir­tin­gų au­ga­lų.

– Kaip il­gai bi­ty­ną ga­li­ma pa­lik­ti be sau­gios akies, be prie­žiū­ros?

– Pri­klau­so nuo to, ko­kius bi­čių pro­duk­tus ren­ki. Žie­da­dul­kių rin­ki­mo me­tu va­žiuo­ja­me į bi­ty­nus kiek­vie­ną va­ka­rą, pra­dė­jus žy­dė­ti pie­nėms ir tą da­ro­me iki lie­pų žy­dė­ji­mo.

– Ka­da pra­de­da­te ir bai­gia­te me­daus ko­pi­nė­ji­mą?

– Ne­sku­ba­me im­ti pir­mo­jo me­daus. Pa­pras­tai ima­mės šio at­sa­kin­go dar­bo bir­že­lio pra­džio­je. Pas­ku­ti­nio ėmi­mo lai­kas – po lie­pų žy­dė­ji­mo. Kar­tais ir rug­pjū­čio pra­džia.

– Jū­sų bi­ty­ne, gal dirb­tu­vė­lė­se, nie­kas ne­pra­žū­va, vi­sus jų su­neš­tus pro­duk­tus iš­min­tin­gai pa­nau­do­ja­te? Kur Jū­sų su bi­te­lė­mis su­kur­to gė­rio, ypač me­daus ska­nės­tų, ga­li­ma įsi­gy­ti?

–Mes iš bi­čių ren­ka­me me­dų, vaš­ką, žie­da­dul­kes, bi­čių duo­ne­lę ir pi­kį. Kiek­vie­nas bi­čių pro­duk­tas sa­vaip nau­din­gas svei­ka­tai ir imu­ni­nei sis­te­mai, ypač šiais lai­kais, kai žmo­nės daug sku­ba ir pa­mirš­ta pa­si­rū­pin­ti sa­vo svei­ka­ta.

Ga­li­ma įsi­gy­ti par­duo­tu­vė­je Prie­nuo­se J. Ba­sa­na­vi­čiaus g. 15, „Fa­ce­bo­ok“ pa­sky­ra „Me­daus šaukš­tas“ ar­ba as­me­niš­kai kreip­tis pas mus.

– Da­bar po­pu­lia­ru iš­puo­se­lė­to­se sa­vo val­do­se dėl gro­žio ir ma­dos rei­ka­lų pa­si­sta­ty­ti ir ke­lis avi­lius. Nors nei kaip pri­žiū­rė­ti, nei kaip me­dų ko­pi­nė­ti, ži­nių nė­ra. Kaip Jūs pa­ko­men­tuo­tu­mė­te to­kį žmo­nių įno­rį?

– Vis­kas yra iš­moks­ta­ma. Svar­biau­sia tu­rė­ti no­ro do­mė­tis ir mo­ky­tis.

– Ir dar. Ko­kią mū­sų ša­lis jau tu­ri su­si­for­ma­vu­sią bi­ti­nin­kys­tės kul­tū­rą?

– Pas­ta­ruo­ju me­tu Lie­tu­vo­je bi­ti­nin­kys­tė ta­po la­bai po­pu­lia­ri. Kiek te­kę ben­drau­ti su ki­tais bi­ti­nin­kais, tai jie yra drau­giš­ki, bi­čiu­liš­ki ir no­riai da­li­na­si pa­tir­ti­mi su jau­nes­niais, „švie­žiais“ bi­ti­nin­kais.

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.