Galima ortodontinio gydymo nauda (0)
Kariesas
Ėduonies atsiradimui tiesiogiai įtakos turi burnos higiena, fluoro ekspozicija ir dieta, tačiau tyrimais nepavyko įrodyti reikšmingo ryšio tarp netinkamo sąkandžio ir ėduonies. Dėl šios priežasties ėduonies mažinimas retai yra tinkamas ortodontinio gydymo pagrindimas, o ortodontinių prietaisų įdėjimas asmeniui, turinčiam nekontroliuojamų ėduonies rizikos veiksnių, gali padaryti didelę žalą.
Vaikams, jautriems ėduoniui, pavyzdžiui, turintiems specialių poreikių, netinkamas dantų išsidėstymas gali sumažinti natūralaus dantų valymo galimybes ir padidinti ėduonies riziką. Tokiais atvejais gali būti prašoma ortodontinės nuomonės dėl maisto sąstingio mažinimo būdų.
Apnašų sukelta periodonto liga
Ryšys tarp netinkamo sąkandžio ir apnašų sukeltos periodonto ligos yra silpnas, o tyrimai rodo, kad efektyviam dantų valymui daugiau įtakos turi individuali motyvacija nei dantų išlyginimas. Žmonėms, kurie nuolat blogai kontroliuoja apnašas, netinkama burnos higiena yra svarbesnė nei dantų pažeidimas periodonto ligai plisti. Nors po ortodontinio gydymo pacientai praneša apie teigiamus įpročius, susijusius su dieta ir burnos higiena, prasta apnašų kontrolė yra kontraindikacija ortodontiniam gydymui. Labai svarbu, kad burnos higiena būtų patenkinama ir bet kokia periodonto liga būtų kontroliuojama prieš pradedant gydymą ortodontu, kad būtų išvengta dantų sveikatos pablogėjimo.
Žmonėms, turintiems ribotą judesių kontrolę arba ribotą prieigą prie valymo, gali būti, kad netaisyklingi dantys gali trukdyti efektyviai valytis. Tokiais atvejais ortodontinis gydymas gali padėti kontroliuoti apnašas, tačiau gydymas prietaisu turi būti atliekamas atsargiai, kad būtų sumažinta periodonto pažeidimo rizika gydymo metu.
Temporomandibulinio sąnario disfunkcijos sindromas (TMD)
TMD etiologija ir valdymas sukėlė daug ginčų visose odontologijos srityse. TMD apima grupę susijusių sutrikimų, turinčių daugiafaktorinę etiologiją, įskaitant psichologinius, hormoninius, genetinius, trauminius ir okliuzinius veiksnius. Tyrimai rodo, kad depresija, stresas ir miego sutrikimai yra pagrindiniai TMD etiologijos veiksniai ir kad parafunkcinė veikla gali prisidėti prie raumenų skausmo ir spazmų. Kai kurie autoriai teigia, kad nedideli sąkandžio netobulumai gali sukelti bruksizmo kelius, dėl kurių išsivysto TMD, tačiau jei taip būtų, tikėtina, kad daug didesnis TMD paplitimas atspindėtų netinkamo sąkandžio lygį populiacijoje.
Ortodontijos vaidmuo gydant TMD buvo plačiai diskutuojamas. Kai kurie autoriai teigia, kad ortodontinis gydymas gali sukelti TMD, o kiti pasisako už aparatinę terapiją TMD gydyti. Po ilgų diskusijų literatūroje sutariama, kad ortodontinis gydymas, tiek atskirai, tiek kartu su ekstrakcija, negali būti patikimai įrodytas nei „sukelia“, nei „išgydo“ TMD.
Tariama plataus TMD gydymo metodų asortimento sėkmė išryškina tiek daugiafaktorinę etiologiją, tiek ligos savaime ribojantį pobūdį. Atsižvelgiant į tai, TMD pirmiausia rekomenduojama valdyti konservatyviais ir grįžtamaisiais metodais. Visiems potencialiems ortodontiniams pacientams patartina atlikti TMD patikrinimą, įskaitant klausimus apie simptomus, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir susijusių raumenų tyrimą bei atsivėrimo ir judesių diapazono įrašus. Nustačius TMD požymių ar simptomų, prieš pradedant ortodontinį gydymą, būtų protinga nukreipti pacientą išsamiam įvertinimui ir specialisto priežiūrai.
Ortodonto paslaugoms prašome registruotis SOS klinikoje Vilniuje.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą