ENERGINIO NAUDINGUMO SERTIFIKATAS – KODĖL VERTA JĮ TURĖTI? (0)

Energinio naudingumo sertifikatas Lietuvoje yra reglamentuotas, jam skiriamas dėmesys nuolat didėja, jo paklausa auga. Dauguma bent šiek tiek pasidomėjusių žino, kad energinio naudingumo sertifikatas padės išsiaiškinti, ar statinys yra energiškai efektyvus, ar jo išlaikymui skirtos išlaidos bus mažos ar didesnės. Tačiau reali situacija yra šiek tiek kitokia – Energijos efektyvumo išankstinio vertinimo ataskaitoje, parengtoje 2020 metais, nurodoma, kad Lietuvoje yra labai smarkiai paplitęs neracionalus vartotojų elgesys energijos efektyvumo srityje, o bendras visuomenės suvokimas energijos taupymo ir energijos efektyvumo svarbos klausimu išvis nėra susiformavęs. Nors Lietuva stengiasi nuolat žengti į priekį, tobulėti, modernizuoti daugybę sričių, bet čia vis dar yra labai didelis tokių vartotojų skaičius, kurie dažnai neteisingai vertina suvartotiną energiją bei investicijų atsipirkimo laikotarpį ir toliau yra linkę daugiau mokėti už suvartotą energiją. UAB KSK direktorius Ričardas Petrikauskas įsitikinęs, kad prie tokios situacijos iš dalies prisideda informacijos trūkumas, per menka informacijos sklaida.

„Nors nemažai žmonių bent abstrakčiai žino, kad svarbi yra pastato energinio naudingumo klasė, tačiau reikėtų labiau skatinti energetinį išprusimą, paaiškinti gyventojams energinio efektyvumo priemonių diegimo naudą. Juk pastato energinis naudingumas prilygsta mažesnėms pastato išlaikymo išlaidoms“, – sakė R. Petrikauskas.

Vis tik nors vartotojų išmanymo situacija nėra itin gera, tačiau Lietuvos mastu yra stengiamasi gerinti pastatų energinį naudingumą – naujai statomiems statiniams keliamas reikalavimas atitikti A++ klasę.

Ką reiškia A++ energinio naudingumo klasė?

Nuo 2021 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas – nauji statiniai turi atitikti A++ klasę. Tai yra statiniai turi būti itin energiškai efektyvūs. Vertinant plačiau, tai reiškia, kad statinys turi turėti atitinkamus energijos vartojimo efektyvumo rodiklius, atitvarų skaičiuojamieji savitieji šilumos nuostoliai turi atitikti griežtus reikalavimus, pastate įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas, taip pat ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti nustatytos normos. Ne mažiau svarbus ir pastato sandarumas, šiluminės energijos sąnaudos, pertvarų ir tarpaukštinių perdenginių šiluminės savybės. Taip pat svarbu, kad didžiąją statinio sunaudojamos energijos dalį turi sudaryti atsinaujinančių išteklių (vėjo ar saulės) energija.

Išgirdus naują reikalavimą naujai statomiems statiniams žmonėms dažnai kyla klausimas, ar nuo šių metų energinio naudingumo sertifikatas kainuos daugiau, ar mažiau. UAB KSK direktorius sako, kad šios paslaugos kainą sudaro daugybė veiksnių. „Energetinio naudingumo sertifikato kaina yra nustatoma individualiai – sertifikavimo kainos yra susietos su pastatų naudingu plotu bei priklauso nuo keleto pagrindinių kriterijų, t. y. nuo pastato sudėtingumo, jo paskirties, darbų atlikimo termino, vietos bei turimos dokumentacijos pilnumo.“

Priežastys, kodėl energinio naudingumo sertifikatas yra naudingas

UAB KSK direktorius Ričardas Petrikauskas dalijosi savo mintimis, kodėl verta atlikti pastato energinio naudingumo sertifikavimą:

 1. Pastatas bus sandaresnis – žiemą jame bus šilta, o vasarą vėsiau. Bus išeikvojama mažiau šilumos, efektyvesnė taps šildymo ir vėdinimo sistemų veikla.

 2. Pastato išlaikymo išlaidos – mažesnės. Kuo aukštesnės energinio naudingumo klasės pastate gyvenama, tuo mažesnės energijos sąnaudos, tuo mažesnės išlaidos.

 3. Gyvenimas – ekologiškesnis. Kadangi didžiąją naujai statomų pastatų sunaudojamos energijos dalį turi sudaryti atsinaujinančių išteklių (vėjo ar saulės) energija, tai neabejotinai tokie statiniai yra draugiškesni gamtai.

Jei nutiko taip, kad gyvenama žemesnės energinio naudingumo klasės pastate arba naujai pastatytas statinys neatitinka reikalavimų, nereikėtų išsigąsti – tokią situaciją galima ištaisyti. Energinio naudingumo sertifikatas ne tik atskleidžia koks yra pastato energinis naudingumas, bet ir padeda jį pagerinti (jei reikia). Ekspertai, vertindami pastato energinį naudingumą neretai duoda vertingų patarimų, rekomendacijų, kaip galima paversti statinį sandaresniu, energiškai efektyvesniu. Dažnai belieka tomis rekomendacijomis tinkamai pasinaudoti.

Statinio energinio naudingumo sertifikatas gali padėti sutaupyti energijos išlaidų ir leisti gyventi komfortiškiau. Šią paslaugą vertėtų užsisakyti iš profesionalių ir savo darbą išmanančių ekspertų, kurie turi žinių ir patirties, išmano svarbiausius savo darbo aspektus, specifiką. Klientų vertinimas patvirtina, kad UAB KSK komanda teikia patikimas ir atsakingas energinio naudingumo sertifikavimo paslaugas. Susisiekti galima telefonu – 8 686 53020 arba el. paštu – info@ksk.lt.

https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/


 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.