Ekologiški, tvarūs namai – kas telpa po šia sąvoka? (2)

nuotr
Dabar ekologiški sprendimai yra labai paplitę. Žmonės domisi žiedine ekonomika, stengiasi taupyti žemės išteklius ir kitaip saugoti gamtą. Ekologija ir tvarumas užima svarbią dalį ir šiuolaikinėje statyboje. Saulės kolektoriai, atsinaujinantys šaltiniai, tvarios medžiagos, pakartotinis vartojimas – tai tik kelios detalės, iš kurių susideda tvarūs namai.

Kas yra ekologiškas namas?

Trumpai tariant, ekologiškas namas yra toks, kuris daro kuo mažiau žalos aplinkai. Toks pastatas sumažina neigiamą įtaką per statybų procesą, dizainą ir priežiūrą. Tai gali reikšti, kad, pavyzdžiui, statant jį buvo ženkliai sumažintas anglies dioksido išmetimas, naudotos tvarios medžiagos, arba namas paprasčiausiai reikalauja labai mažai energijos. Tokių namų pastatymas yra brangesnis, tačiau išlaidos ilgainiui atsiperka. Tuo labiau, kad statybų pramonė yra viena iš didžiausių teršėjų pasaulyje – dabar ypač svarbu rūpintis gamtos išsaugojimu. Be to, ekologiškas namas yra laimėjimas tiek gamtai, tiek pačiam savininkui – jis suteikia mažesnį poveikį aplinkai ir geresnę gyvenimo kokybę bei mažesnes išlaidas žmogui.

Ekologiški namai pasižymi aukštu izoliacijos bei sandarumo lygiu, mažomis eksploatavimo išlaidomis, energijos vartojimo efektyvumu, dvigubo arba trigubo stiklo langais, atsinaujinančiomis energijos sistemomis, natūraliomis medžiagomis, plastiko vengimu, pasyvios saulės sistema, puikiomis perkaitimo valdymo funkcijomis ir panašiai. Tai – tik keli variantai, ko galima tikėtis iš tvaraus pastato. Svarbu, kad tokie namai statomi iš tvarios kilmės, turinčių menką anglies pėdsaką, natūralių arba perdirbtų medžiagų.https://pastolis.lt/
 

Mažinant anglies dioksido išmetimą

Yra 3 būdai sumažinti anglies dioksido išmetimą statybose: rinktis tam tikras medžiagas, naudoti atsinaujinančius išteklius bei rūpintis pastato gyvavimo ciklu. Būtent medžiagos nulems namo efektyvumą: šilumos ar vėsos reguliavimą, priklausomybę nuo dujų ar elektros. Todėl ekologiškose statybose yra naudojami dvigubo arba trigubo stiklo langai, kokybiška šiluminė statybinių medžiagų masė, palaikomas geras hermetiškumo lygis, atidžiai apsvarstoma pastato orientacija ir įstiklinimo kiekis saulės atžvilgiu, kad apšvietimas ir temperatūra būtų optimalūs. Pavyzdžiui, langai, nukreipti į pietus, suteikia daugiau šilumos ir sumažina nuostolius, negu langai, nukreipti į šiaurę.

Atsinaujinantys ištekliai sumažina priklausomybę nuo išorinės energijos ir vandens tiekimo. Šildymo tikslu naudojami saulės, biomasės ar šilumos siurbliai, elektros energija gaunama iš fotoelektrinių plokščių arba vėjo jėgainių. Taip pat vyksta lietaus vandens surinkimas, naudojamas pilkasis vanduo – procesas, kai vanduo naudojamas dukart. Pavyzdžiui, vanduo, kuris nubėga nusiplovus rankas, dar kartą panaudojamas tualete. Vis daugiau žmonių renkasi įsigyti kompostavimo tualetą – švarų ir ekologišką sprendimą, kuriam nereikia nei elektros energijos, nei vandens. Apšvietimui dažnai pasirenkamos LED lempos. Jos sumažina elektros energijos vartojimą, o jų kaina yra prieinama.

Namo gyvavimo ciklui svarbu, kad medžiagos būtų natūralios, vietinės kilmės, perdirbtos ir pakartotinai naudojamos. Tačiau kartais galima atsigręžti ir į ne tokias gamtai draugiškas medžiagas. Pavyzdžiui, betono gamyba nėra labai ekologiška, bet rezultatas pasižymi nepaprastai geromis šiluminės masės savybėmis: puikiai sugeria šilumą ir ja kaupia. Betoninis namas statybų metu ekologija nepasižymės, bet po to bus sumažinta priklausomybė nuo šildymo sistemų.
 

Pigus namo išlaikymas

Ekologiškas namas mažesnes sąskaitas gauna, jei yra naudojamas kuris nors našumo būdas. Pasyvaus namo našumo standartas buvo sukurtas Vokietijoje. Jo pagrindinis tikslas yra pastatyti namą, kuris iš prigimties būtų labai efektyvus, šiltas arba vėsus, priklausomai nuo klimato, nereikalaujant įprastų šildymo ar aušinimo sistemų. Tai išeitis tiems, kurie trokšta sumažinti einamąsias namo išlaidas. Pasyvūs namai pasižymi aukštomis šiluminėmis charakteristikomis ir išskirtiniu sandarumu, naudojant mechaninę ventiliaciją.

Mechaninė ventiliacija su šilumos atgavimu (MVHR) yra būtina pasyvaus namo dalis. Toks pastatas yra itin gerai izoliuotas ir sandarus, tad reikalauja kokio nors būdo grynam orui patekti. MVHR įsiurbia gryną orą, bet tuo pačiu metu jį ir sušildo, atgaudamas šilumą iš pakeisto oro. Ne ką mažesnę reikšmę taupymui turi ir naudojami elektronikos prietaisai – šaldytuvai, skalbimo mašinos, džiovyklės, indaplovės. Norint sutaupyti, reikia rinktis efektyviai energiją vartojančius įrenginius.

 

Namas, prisidedantis prie sveikatos

Vienas didesnių ekologiško namo pliusų yra tai, jog jis gali prisidėti prie jūsų sveikatos gerinimo. Dėl sveikatos didelis dėmesys yra skiriamas oro kokybei, akustikai, šviesai bei šilumai. Atidžiai parenkamos ir medžiagos – siekiama naudoti kuo natūralesnes, kurios prisideda prie psichologinės gyventojų gerovės. Populiaru mediena, natūralūs dažai, kalkės.

Sveikatą pagerinti gali ir biofilinio dizaino namas. Biofilija – tai meilė gamtai, taigi tokio dizaino svarbiausias tikslas yra kurti bendrystę su aplinkui esančia gamta. Augalais apsodinti stogai ir sienos taip pat gali būti ekologiško namo dalimi. Toks akcentas ne tik atrodo įdomiai, bet ir prisideda prie gamtos gerovės. Sodas-stogas reikalaus kitokios priežiūros nei esantis ant žemės, bet vis tiek gali sukurti mažą ekosistemą. Vijokliais apauginta siena taip pat pritrauks daugiau nekenksmingų gyventojų. Artimesnis ryšys su gamta neabejotinai atpalaiduoja, ramina ir gerina psichologinę būseną.

Galima spėti, kad ilgainiui ekologiški namai tik populiarės. Jie turi daugybę pliusų, o svarbiausia, yra naudingi aplinkai ir atsiperka savininkui. Daug ekologiškoms statyboms tinkančių priemonių siūlo el. parduotuvė.

UAB Pastolis.lt

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.