Dailininkas, dailės mokytojas Andrius Grigaliūnas: „Gamta man kaip šventovė, kaip materialios Dievo mintys” (2)

– Gerbiamas Andriau, kaip save pristatote tiems, kurie apie Jus mažai žino? Šį kartą prisistatykite „Alytaus naujienų“ skaitytojams.
– Paprastai prisistatau taip – esu Andrius Grigaliūnas, dailininkas ir dailės studijos „Vaizduotis“ mokytojas.
– Sakoma, kad kūryba yra virusas, kuris ilgam užkrečia. Ar tai tiesa? Ir ar iš tikrųjų menininkai yra išrinktųjų kasta?
– Bendrai galvojant, tai savo aplinkos, gyvenimo kūryba užsiima kiekvienas žmogus kiekvieną akimirką, nori to ar nenori. Mes savo buvimu jau kuriame.
O kūryba kaip saviraiška ar savita kalba gal ir užkrečiama, jei tas „užkrato“ nešiotojas yra laimingas savo gyvenimu, juk žmonės mėgsta kopijuoti. Bet apskritai manau, kad visi yra menininkai, bet tik menininkai tai žino ir per daug jie čia yra sureikšminti.
– Esate Alytaus jaunimo centro meninio ugdymo pedagogas. Tad ir pirmieji klausimai kaip pedagogui. Kaip užauginti menininką? Ar visiems moksleiviams reikia dėstyti vienu ir tuo pačiu metodu? Praktikuojate rinktis atskirus?
– Kaip užauginti menininką, tikrai nežinau, stengiuosi bent jau jo nesunaikinti. Tai bandau daryti atsižvelgdamas į individualią mokinio pasaulio matymo perspektyvą.
– Mokiniai vienus mokytojus gerbia, kitų bijo, dar prie kitų linksta. Kaip ir prie Jūsų. Kaip, kokiais žodžiais savo mokinius raginate?
– Tiesiog išsiaiškiname, kas mums prasminga ir kaip to pasiekti, tada ir darbas einasi su meile.
– Dar vis vyrauja stereotipas, kad jei žmogus renkasi menininko kelią, tai, vadinasi, jo gyvenime bus daugiau vargo ir rūpesčių. Juk prasimušti, būti pastebėtam ne tik jaunam nėra lengva. Ar šioje profesijoje yra daug nusivylimo?
– Vargas ir rūpesčiai gali būti ir geras „raugas“ užaugti menininkui. O nusivylimo turbūt visur pasitaiko, bet galima į visa tai pažvelgti kaip į iššūkį, o ne kaip į problemą.
– Dirbant su mokiniais, ar neatsiranda noras jiems primesti savo skonį, meno sampratą, pasaulėžiūrą, trumpai sakant, paruošti savo paties kopiją?
– Tokio noro tikrai neatsiranda, bet turbūt dažnai mes žinias kitiems perteikiame taip, kaip patys suprantame pasaulį, nors svajojant idealistiškai man patiktų toks mokymas, kuris daro žmogų laisvėjantį nuo mokytojo mokymo, o ne prisirišantį prie jo tiesų.
– Kaip manote, ar šių dienų jaunimo poreikiai ir mūsų krašto kultūros galimybės – suderinami?
– Suderinami, jei atsiranda pakankamas poreikis, atsiras ir galimybės.
– Kokie žmonės formavo Jūsų estetinį suvokimą?
– Ojai, jų tiek daug, kad neįvardysiu nė vieno: tai draugai ir pripažinti menininkai, tėvai ir šiaip žmonės iš pokalbių.
– Su savo darbais esate dalyvavęs grupinėse parodose, esate surengęs ir personalinių parodų. Kaip apibūdintumėte savo kūrybą? Kokiam žmogui, žiūrovui-stebėtojui skiriate savo darbus?
– Man labai sunku kalbėti ir apibūdinti tai, net nesinori apie ją kalbėti. Norisi pasilikti galimybę viską kurti atvirkščiai, ką bepasakyčiau apie savo kūrybą, ir nesijausti melagiu. O darbai skirti visiems, kam tai patinka.
– Sako, kad Jūsų paveikslai kalba. Ką jie sako, kokią žinutę siunčia?
Perspjauti realybę, kurti įspūdingiau už realybę – tą aš girdžiu iš Jūsų paveikslų. Ir mąstau, negi mūsų gyvenimai, realybė nėra tobuli?
– Keletą paveikslų esu sukūręs, kuriuose norėjau parodyti realybę kabutėse, realybę nutapytą, kažką realaus, kažkokį daiktą, kurį mums norėtųsi paspausti, paliesti, paragauti, bet mums to nepavyks, nes tai nėra tikra.
Idėja arba klausimas – kas yra vertingiau: ar mūsų tiesioginiai potyriai, ar sukultūrinti, menininko „suvirškinti“ potyriai. Manau, mes kuo toliau, tuo labiau įprantame matyti pasaulį kitų akimis, girdėti kitų ausimis ir mąstyti kitų mintimis. O kur esi tu pats?
– O tas jūsų paveikslas minimalistinės aplinkos „Žmogus su gėle“ (2019 m. drobė, aliejus, 80 x 80 cm), jo personažas – autoportretas?
– Ne, gal tiesiog panašus žmogus į patį autorių būna tada, kai tapoma „iš galvos“.
– Esate dailės studijos „Vaizduotis“ puoselėtojas. Užkliuvo pavadinimas – tai daiktavardis ar veiksmažodis?
– Ir tas, ir tas, tai labai plati sąvoka, todėl man ji ir patinka.
– Ar spalvos Jums Jūsų darbuose yra svarbios?
– Labai, o kaipgi. Man tapyba estetiniu požiūriu ir yra spalvų santykiai.
– Koks būtų Jūsų gyvenimas be kūrybos? Ar dar kyla klausimas, ar kūryba yra Jūsų kelias?
– Turbūt vis tiek bent mintyse pagalvočiau ar dar kaip nors kalbėčiau, nežinau ir kažin ar sužinosiu.
– Jūsų namuose daug paveikslų?
– Ne per daug.
– Kas Jums svarbu gyvenime? O kūryboje?
– Čia taip abstraktu... na, kai būnu alkanas svarbu pavalgyti, kai būnu pavargęs – pailsėti, o kūryboje – nuoširdumas turbūt.
– Ko, Jūsų nuomone, labai trūksta mūsų kultūriniam gyvenimui?
– Mano požiūriu, trūksta nesukultūrinto, laukinio dalyko, kažko, kas nėra kultūra, kitaip tariant, pagarbos gamtai, kuri nėra kultūra, bet yra sveikiausias kultūros „maistas“.
– Gamta – sveikiausias kultūros „maistas“? Tai jau įdomu. Ką ji konkrečiai duoda? Ar gamta tik tai, ką mes matome savo akimis, jaučiame basomis kojomis, liečiame ranka?
– Gamta man kaip šventovė, kaip materialios Dievo mintys.
– Kas Jums kelia nuobodulį?
– Didžiuma – civilizuoto ir normalaus žmogaus gyvenimiški reikalai.
– Jūs esate ir savitas filosofas, taigi nekeiskime temos. Kažkuris meno žmogus yra pasakęs: „Aš – puodas, į kurį sukraunu, ką gyvenimas man duoda, ir verdu sriubą. Tai duotybė, kuri nepriklauso nuo mano valios.“ Tam pritariate?
– Nepritariu. Juk negaliu būti kaip kempinė, kuri sugers tiek tyrą šaltinio vandenį, tiek pamazgas. Norėčiau tą „sriubą“ virti iš ne bet ko, o iš to, ko reikia, kad pamaitintum žmogų.
– Ilgam įsiminiau tokį atvejį: buvo organizuojamas labdaros pokylis, didžiulis, patiems turtingiausiems žmonėms, kurie užsakė – privalo būti Motina Teresė ir ji privalo pasakyti kalbą. Nobelio taikos premijos laureatė atvyksta į pokylį, o pakviesta į sceną, ji pasako dviejų sakinių kalbą. Susirinkusiųjų ji paklausė: „Ar tu žinai, kiek tau dirba žmonių? Ar tu tikrai juos myli?“ Ir nulipo nuo scenos.
Ką Motina Teresė tuo pasakė? Ar tai žinutė mums, kad esame per daug plepūs, mažiau dirbantys?
– Gal ši žinutė buvo labiau skirta tai publikai, kuri Teresę pakvietė, bet, manau, galima tai pritaikyti ir sau. Turbūt ta publika turi savo darbuotojus, kurių pagalba ji tapo turtinga, todėl ir klausiama, ar, darydami labdarą, jie myli savo darbuotojus.
– Įžvalgu. Iš tiesų, darbdaviai kartais ne tai, kad nemyli savo darbuotojų, bet nevertina jų darbo, mažai moka, laiko juos savo nuosavybe. Bet skaudžiausi šeimos atvejai, kai tėvai rūpinasi ir tenkina svetimų šeimų poreikius, kai savi vaikai lieka dėmesio užribyje... Bet tokių dalykų šiuo pokalbiu neišspręsime. Taigi tęskime. Visais laikais madinga akcentuoti pašaukimą. Ar pašaukimas iš tiesų yra prigimtinis dalykas. Negi ir apie plaukiančius pasroviui galima pasakyti – jie gyvena savo pašaukimo gyvenimą?
– Turbūt galima taip pasakyti – kiekvienam savo. Gal kažkam tik kaulelius panešioti per gyvenimą užtenka.
– Ar būna, kad rastųsi noras pačiam savyje pagūglinti, pamąstyti, koks aš esu?
– Jei nebūtų to pasivaikščiojimo savyje, turbūt prarasčiau save.
– Jeigu vienu sakiniu reikėtų Jums išreikšti savo gyvenimo filosofiją, koks jis būtų?
– Turbūt iškalbingiau būtų vienu žodžiu. Mano gyvenimo filosofija yra Filosofija.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
----------------------------…
Komentaras
--------------------------------------------------------------------
D E M E S I O !!!
Alytuje, prie Alytaus PGT 2 komanda pastato esancio adresu Naujoji 146, salia metalines tvoros yra palikti PENKI ATVIRI SULINIAI!!!
B U K I T E A T S A R G U S !!!
---------------------------------------------------------------------
mūsų miestui daugiau tokių…
Komentaras
mūsų miestui daugiau tokių protų.