Dailės mokytoja Svajonė Pledienė: „Būtina rasti laiko sau” (1)
– Jūsų neįprastas vardas – Svajonė. Kokia jo istorija?
– Mano vardą išrinko tėtis. Jis rinkosi iš dviejų – Mūzos ir Sonatos vardų. Trečią vardą pasiūlė teta, kuri buvo lietuvių kalbos mokytoja. Ji sakė: „Na, jeigu jau renkiesi tarp Mūzos ir Sonatos, tai galbūt pavadink Svajone. Ji buvo skaičiusi mokinės rašinėlį apie mergaitę vardu Svajytė. Mokinė buvo sutikusi Svajytę kažkokioje medicinos įstaigoje. Mokytojai šis vardas labai patiko.
– Savo „Instagram“ paskyroje esate užsirašiusi, kad „Svajonės visada išsipildo“. Ar pati vadovaujatės šiuo moto?
– Tikrai taip. Visą laiką rašau, kad gyvenime esu realistė, bet šiaip mėgstu svajoti. Tos svajonės pildosi. Reikia tik jas realias sugalvoti. Nors turiu ir nerealių. Bet jas laikausi sau. Mažais žingsneliais, bet pildosi ir šios svajonės.
– Mano žiniomis, jūs dėstote vienoje iš Alytaus progimnazijų dailę. Ką Jums šis darbas atneša?
– Iš tikrųjų kiekvieną rugsėjį man šis darbas atneša naują pozityvumo pliūpsnį. Nesimaivydama sakau, kad man šis darbas patinka. Mano buvę bendramoksliai, kurie kartu su manimi mokėsi Šiaulių pedagoginiame universiteto Dailės fakultete, kiekvieną rugsėjo pirmąją man parašo pasveikinimo žinutę ir uždeda dviprasmišką šypsenėlę. Aš jiems sakau: „Man šis darbas patinka“. Galbūt todėl, kad tėtis, mama, tetos mokytojos.
– Pedagoginis genas?
– Taip. Matyt, kažkas tokio. Kiekviena mokinių karta, kuri ateina į mokyklą, yra vis kitokia. Net jeigu duodu ta pačia tema padaryti darbą, tai kiekvienoje kartoje atsiranda vis kažkoks perliukas. Taip sumąsto tie vaikai atlikti darbą, kad net pati sau pagalvoju: „Na ir kūrybingi“.
– Kokius tikslus esate sau išsikėlusi nuo naujų mokslo metų?
– Turiu pasikartojantį tikslą: dirbti šią sekundę geriausiai, kaip galiu. Taip pat ir atrasti sau laiko. Ir esu dar vieną tikslą išsikėlusi – jeigu mane kažkur kviečia, skambina, šaukia, tai priimti pasiūlymus. Jeigu tai nekenkia kitiems.
– Kaip atrodo Jūsų laisvas laikas?
– Rytą pradedu nuo mankštos. Anksčiau to nedarydavau. Per pandemijos laikotarpį atradau judesį. Tuomet vietoj ruošimosi į darbą aš mankštindavausi. Dabar mankšta nusikėlė į laiką po darbo. Po dienos grįžtu keturis kilometrus pėsčia iki namų tam, kad pasidairyčiau į dangų, į debesis, pasiklausyčiau paukščių čiulbėjimo. Tokiu būdu skiriu laiko sau. Dar tapau, lieju akvarele, kartais paskaitau knygą, mėgstu šokti. Kol kas tuo užsiimu savarankiškai. Nors manau, kad nuo rugsėjo vidurio jau žingsniuosiu į šokių būrelį.
– Kaip vyksta jūsų kūryba?
– Dažniausiai klausiausi muzikos: klasikinės, šiuolaikinės. Kartais įkvepia muzikiniai ritmai. Tuomet sugeneruoji mintį, nusipieši eskizą. Tuomet eskizą perkeliu į realų lapą ir bandau lieti. Kartais impulsu gali tapti ir pokalbis. Kaip ir mūsų dabar. Tai gali tapti idėja kūrybai.
– Jums kūryba yra labiau darbas ar laisvalaikis?
– Laisvalaikis. Aš iš kūrybos negyvenu, tai aktualu man. Ji man svarbi. Mano šeimai ji svarbi tiek, kiek jiems norisi. Ji man reikalinga. Aš skatinu ir vaikus kurti. Tai būdas pailsėti.
– Jūsų gyvenimas atrodo kupinas harmonijos. Kaip jums tai pavyksta?
– Gal ir negalima taip sakyti, bet pandemijos dėka. Dirbu nuo 1991-ųjų metų „Volungės“ progimnazijoje. Buvau įsisukusi į darbus kaip voverė į ratą. Tą laiką, kurį skirdavau nuėjimui į darbą ir grįžimui iš jo, per pandemiją ėmiau skirti sau. Pastebėjau, kad tai yra gerai. Tuomet pagerėjo savijauta, ėmiau tapyti. Tuomet ir atsirado harmonija. Juk čia gyveni, o čia tavęs nėra. Dėl to galbūt ir socialiniai tinklai atsirado, nes jaučiau poreikį bendrauti. Kiek ilgai tai darysiu, nežinau. Dabar šiek tiek apsiraminau. Bet vis tiek norisi pasidalinti džiaugsmu. Kartais dalinuosi ir blogomis emocijomis, bet atsargiai. Darau tai, kas man patinka ir tai, kas nekenkia kitiems. Galbūt kažkas radęs gražius įrašus irgi norės džiaugtis.
– Kokie yra jūsų būdai „grįžti į save“ po, sakykime, sunkios dienos darbe?
– Nueinu, nusiperku ledų ir žingsniuoju tuos keturis kilometrus namo. Ledų kalorijas per vaikščiojimą aš išdeginu, tad manau, kad galiu sau tai leisti. Dažnai taip darau.
– Ką patartumėte tiems, kurie gyvena nuolatiniame disbalanse?
– Galvoju taip, kad, jeigu žmogus yra sugniuždytas ir nori savęs gailėtis, tai jis gailėsis. Viską valdo mūsų smegenys. Galiu pasakyti savo nuomonę – būtina atrasti laiko sau. Juk patys sau esame svarbiausi. Jeigu gali neišsakyti savo blogos nuomonės, tai pasilik ją sau, jeigu gali pagirti, tai pagirk. Jeigu nenori girti – patylėk.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Džiaugiuosi, kad teko su…
Komentaras
Džiaugiuosi, kad teko su Svajone dirbti. Nuostabi kolegė, sugebanti savo sumanymus integruoti su kitais dalykais. Nuoširdi pagalbininkė - niekada neatsisakiusi padėti, patarti. ,,Volungei" labai pasisekė, kad turi tokią mokytoją, kolegę.
Dažnai Tavęs pasigendu, Svajone, ypač kai reikia šalia savo darbo Tavo išskirtinumu trykštančios kūrybos. Žiūrint į Tavo tapybą norisi skristi...