Atrandant paveldo lobius: Lietuvos ir Lenkijos jaunimo bendradarbiavimas projekte „Mes unikalūs“ (0)

Daugai
Kiekvienos šalies nematerialusis kultūrinis paveldas ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukti objektai saugo unikalią istoriją ir kultūrą, perduodamą iš kartos į kartą. Tradicijos ir kultūra stiprina bendruomenių tapatybę ir ugdo tarpusavio supratimą tarp skirtingų kultūrų. Paveldo objektai tampa ne tik istoriniais simboliais, bet ir bendros žmonijos istorijos dalimi, skatinančia kultūrų dialogą ir bendradarbiavimą.

Siekdama skiepyti jaunimui pasididžiavimo jausmą savo valstybių unikalumu, jų turimu nematerialiu kultūriniu paveldu, išskirtiniais objektais bei paskatinti  dalintis, vertinti ir saugoti tiek savo šalies, tiek kitų šalių kultūros išskirtinumą ir kultūrinį paveldą ateities kartoms, VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokykla įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „Mes unikalūs“.
2024 m. rugsėjo 17–20 d. VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokyklos (TVM) mokinių grupė kartu su profesijos mokytoja Dalia Janulionyte ir projekto partnerio – Arturo Grottgero vidurinės mokyklos (Lenkija, Grybow) mokiniai su grupės vadovu mokytoju Grzegorz Janik aktyviai dalyvavo projekto „Mes unikalūs“ veiklose. 

Po beveik 900 km kelionės iki Daugų, iš Lenkijos atvykusius projekto dalyvius pasitiko VšĮ Daugų TVM mokinių grupė. Po trumpos pažinties svečiai nuskubėjo ilsėtis, ruošdamiesi intensyviai programai.

Sekančią dieną pailsėjusius po kelionės Arturo Grottgero vidurinės mokyklos mokinius pasitiko VšĮ Daugų TVM direktorius Valentas Pakalniškis. Svečiai turėjo galimybę apžiūrėti mokyklą, o vėliau Lietuvos ir Lenkijos jaunimo grupės pristatė prezentacijas apie savo šalių nematerialųjį kultūros paveldą ir UNESCO pasaulio paveldo objektus, diskutavo apie paveldo objektų prasmę ir jų išsaugojimo ateities kartoms svarbą. Darbingą pirmąją susitikimo dieną projekto dalyviai užbaigė smagiu pasiplaukiojimu plaustu Daugų ežere.
Antrąją projekto veiklų dieną projekto „Mes unikalūs“ dalyviai vyko į Marcinkonis. Dzūkijos nacionalinio parko direkcijos ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos etnografinėje sodyboje jie iš arti susipažino su vienu iš UNESCO pripažintu Lietuvos nematerialaus turto paveldu – šiaudinių sodų rišimo tradicija. Visi dalyviai mokėsi pasigaminti šiaudinio sodo fragmentą ir šiaudinį žaisliuką Kalėdinei eglutei. Grįžtant, pakeliui į Daugus, Lietuvos ir Lenkijos jaunimo grupės aplankė aukštapelkę „Meškos šikna“ ir versmę „Ūlos akis“. Pailsėję projekto dalyviai vyko į pažintinę ekskursiją su gidu po Alytų.

Rugsėjo 19 diena buvo ne ką mažiau intensyvi ir pilna įspūdžių bei gerų emocijų. Projekto „Mes unikalūs“ dalyviai vyko į Naujasodės kaime (Druskininkų sav.) esantį Antano Česnulio skulptūrų ir poilsio parką. Tautodailininkas projekto dalyvius supažindino su kryždirbystės tradicija Lietuvoje, parodė kaip skaptuojamas medis, pademonstravo kaip kryždirbystėje gaminami elementai iš metalo. Na, o po pamokos tautodailininkas dalyviams aprodė savo darbščiomis rankomis sukurtą įspūdingą skulptūrų ir poilsio parką. 

Pasisėmę žinių apie kryždirbystę ir pasigrožėję nuostabiu skulptūrų parku, Lenkijos ir Lietuvos jaunuoliai vyko į Druskininkus, kur kartu su gide susipažino su senąja šio jaukaus kurortinio miesto istorija. O grįždami į Daugus mokiniai aplankė Merkinę.

Paskutinę projekto veiklų dieną, VšĮ Daugų TVM ir Arturo Grottgero vidurinės mokyklos mokiniai praleido Vilniaus senamiestyje, įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. Ši istorinė vietovė, su savo architektūros ir kultūros lobiais, paliko neišdildomą įspūdį Lenkijos jaunimui.

Aktyvi ir įdomi keturių dienų kelionė, atrandant Lietuvos ir Lenkijos nematerialųjį kultūros paveldą bei Į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą įtrauktas vietoves, baigėsi dalyvavimo projekto veiklose pripažinimu – visiems dalyviams išduoti sertifikatai.

Dėkojame Arturo Grottgero vidurinės mokyklos jaunimo grupei už aktyvų dalyvavimą ir smalsumą, taip pat mūsų mokyklos mokiniams už svetingumą, draugiškumą ir puikų mokyklos bei Lietuvos reprezentavimą. Projektas „Mes unikalūs“ ne tik prisidėjo prie Lietuvos ir Lenkijos paveldo populiarinimo, bet ir paliko nepamirštamus įspūdžius visiems dalyviams, parodydamas, kaip kultūrinis bendradarbiavimas gali praturtinti jaunimo gyvenimą.

Straipsnį parengė VšĮ Daugų TVM projektų vadovė 
Vilija Sabaitienė

Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo lėšomis 2024 metais finansuojamas projektas „Mes unikalūs“ (projekto kodas LMFA07879).
Projektą valstybės biudžeto lėšomis finansuoja Jaunimo reikalų agentūra.
Projektui skirta valstybės biudžeto suma – 8679 Eur.

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Kiti straipsniai