Amortizatorius automobilyje: jo veikimas, įvairūs tipai bei sugedusį amortizatorių išduodantys ženklai (1)

miskas
Amortizatoriai yra labai svarbi detalė kone kiekvienai transporto priemonei, tad jei norite tinkamai pasirūpinti savo automobiliu, žemiau pateikta informacija jums bus itin naudinga. Jau dabar sužinokite, kaip išsirinkti geriausią amortizatorių, į kokias detales reikėtų atkreipti dėmesį bei kaip patikrinti, kad jūsų amortizatorius jau paseno?

Kas yra amortizatorius?

Šiuolaikinis amortizatorius – tai sudėtingas mechanizmas, slopinantis vibracijas, sugeriantis smūgius ir užtikrinantis lengvesnį automobilio valdymą. Amortizatoriai iš esmės atlieka du dalykus - jie ne tik kontroliuoja spyruoklių ir pakabos judėjimą, bet ir nuolat palaiko padangų sąlytį su žeme (stovėjimo ir važiavimo metu padangų apačia yra vienintelė transporto priemonės dalis, kuri liečiasi su keliu). Kuo didesnis padangos plotas bus salytyje su žeme, tuo automobilis bus stabilesnis, o tai pastebimai pagerins jo stabdymą bei akseleraciją.

 

Amortizatorių tipai

Amortizatoriai yra naudojami įvairiose transporto priemonėse ir gali turėti skirtingus veikimo principus, tad yra svarbu išsirinkti tinkamiausią būtent jums.

 

Teleskopinis amortizatorius

Įprastas teleskopinis amortizatorius yra labiausiai paplitęs tipas, kurį galima rasti tiek priekinėje, tiek galinėje pakabos sistemoje. Jie yra prieinami už draugišką kainą, tad dažniausiai yra tiesiog keičiami, o ne tvarkomi.

 

Hidraulinis amortizatorius

Hidraulinio tipo amortizatoriai dabar yra naudojami daugumoje lengvųjų automobilių ir yra dažniausiai montuojami ant galinės transporto priemonės ašies. Šie amortizatoriai leidžia alyvai cirkuliuoti per skylutes ir spyruokles, taip sukuriant pasipriešinimą, kuris yra atsakingas už suspaudimo ir atšokimo jėgų generavimą.

 

Amortizatorių nuotraukos darytos iš autodoc.lt

 

Vieno vamzdžio amortizatorius

Vieno vamzdžio amortizatorius sukuria pasipriešinimą tik atšokimo metu. Šis amortizatorius neturi pagrindinio vožtuvo, tačiau turi didesnį paviršiaus plotą ir keliamąją galią.

 

Dvigubo vamzdžio amortizatorius

Dvigubo vamzdžio amortizatorius pasižymi puikiu atsparumu tiek suspaudimo, tiek atšokimo metu. Paprastai šio tipo amortizatoriai yra naudojami įvairiose transporto priemonėse, kadangi kartu galima naudoti labai lanksčias spyruokles, o jos padeda išlaikyti automobilio pusiausvyrą važiuojant itin duobėtomis gatvėmis.

 

Svirties tipo amortizatorius

 

Svirties tipo amortizatorius yra netiesioginio veikimo tipo - jis yra prisukamas prie važiuoklės per svirtį ir jungtį. Kai ašis juda aukštyn ir žemyn, dvigubas stūmoklis išleidžia alyvą per vožtuvą, tokiu būdu priversdamas ją judėti.

 

Amortizatorių dalys

Sudėtingai amortizatorių sistemai yra reikalingos skirtingos dalys, kuriuos užtikrina sklandų sistemos darbą:

Amortizatorių laikikliai apsaugo transporto priemonės kėbulo ir pakabos smūgius. Yra viršutinis ir apatinis tvirtinimas, į kuriuos gali būti įkišama įvorė ir varžtas.

Amortizatoriaus įvorė yra ant tvirtinimo elementų. Paprastai iš gumos arba uretano pagamintos įvorės sugeria vibraciją, kad būtų išvengta triukšmo ir nusidėvėjimo.

Amortizatoriaus spyruoklė yra ne visų amortizatorių dalis, beje, ji dar gali būti vadinama ritės amortizatoriumi arba spyruoklinės ritės amortizatoriumi. Spyruoklės paskirtis yra sušvelninti kelio nelygumų sukeltus smūgius.

Amortizatoriaus stūmoklis ir stūmoklio strypas - amortizatoriaus stūmoklyje yra vožtuvai arba angos, kurie veikiami smūgių suaktyvina alyvos judėjimą šiais kanalais.

Amortizatoriaus cilindras yra vamzdis, sudarantis amortizatoriaus korpusą.

Amortizatoriaus varžtai - tai tvirtinimo detalės, kurios viename gale laiko amortizatorių prie transporto priemonės kėbulo, o kitame – pakabą.

 

Sugedusio amortizatoriaus požymiai

Jei paskutiniu metu įtariate, jog amortizatoriaus veikimas suprastėjo, šie ženklai gali padėti jums nustatyti, kad galbūt atėjo laikas keisti šią detalę:

● Prastas smūgių sugėrimas

● Mašina jaučiasi nestabili

● Vibracija vairuojant

● Netolygus arba ilgas stabdymas

● Netolygus padangų susidėvėjimas

● Įtrūkusi įvorė tvirtinimo vietoje

 

Amortizatoriai yra vieni svarbiausių pakabos elementų, kurie ne tik pasirūpina komfortu, tačiau taip pat palengvina automobilio valdymą bei užtikrina tinkamą padangų sukibimą su kelio danga. Nieko nelaukdami išsirinkite jums tinkamiausią amortizatorių ir jau netrukus ramiai leiskitės į kelią.

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.