Alytų valdantys socdemai nesuskydo: toliau augins švietimo naujadarus (2)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
Švietimas
Saulės PINKEVIČIENĖS nuotr.
Alytaus miesto savivaldybės taryba vakar, po valandą trukusių diskusijų, pritarė Alytaus švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planui. Už jį balsavo 18 tarybos narių, 6 buvo prieš, 1 susilaikė. Patvirtintoje pertvarkoje numatyta, kad prie Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos prijungiami Alytaus lopšeliai-darželiai „Pušynėlis“ ir „Girinukas“, prie Alytaus Dainavos progimnazijos – Alytaus lopšeliai-darželiai „Saulutė“ ir „Pasaka“, prie Alytaus „Volungės“ progimnazijos – Alytaus lopšelis-darželis „Volungėlė“, prie Alytaus Panemunės progimnazijos – Alytaus lopšelis-darželis „Putinėlis“.
„Tiksliai suskaičiuoti švietime neįmanoma“

Posėdžio metu Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Valerijus Vencius siūlė atidėti  klausimą, sulaukusį trijų protestų, kuriuose dalyvavo keli šimtai žmonių, tačiau tam buvo nepritarta. Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjai Loretai Šernienei (nuotr. pirma iš kairės) teko atsakyti į nemažai klausimų. Juos aktyviai uždavinėjo ir konkrečius atsakymus norėjo išgirsti opozicijos nariai. Jie priminė, kad komitetuose žadėta posėdyje pagaliau pateikti ir pertvarkos finansinį pagrindimą. 
L. Šernienė pirmiausia pabrėžė abejonę, kad būtų „pažadėjusi detalius skaičiavimus, nes jie yra apytiksliai“. „Tiksliai suskaičiuoti švietime neįmanoma net mėnesį į priekį, nes įstaigos yra gyvas organizmas. Priešmokyklinių grupių formavimas bendrojo ugdymo mokyklose taupo iki 40 proc. išlaikymo lėšų, kurios skiriamos iš savivaldybės biudžeto. Kalbant apie 2024 m. įvykusių junginių sutapymus per 4 mėnesius, tai yra apie 116 tūkst. eurų. Paskaičiavus į priekį, tai būtų 533 tūkst. eurų per šiuos mokslo metus. O paskaičiavus būsimų junginių, tai yra 730 tūkst. eurų per metus, taigi miesto biudžetas galėtų sutaupyti milijoną 260 tūkst. eurų“, – sakė vedėja.

Taupymas aukščiau vaiko interesų?

Opozicijos nariai kvietė kolegas gerai pasvarstyti prieš balsuojant. „Plano pakeitimo tikslas – lėšų taupymas, tai nuskambėjo kelis kartus. Jisai iškeltas aukščiau vaiko interesų. Raginu nepalaikyti, kol nebus pateikti aiškūs atsakymai į visuomenės iškeltus klausimus. Kviečiu kolegas būti ne tik politikais, bet ir empatiškais žmonėmis“, – kalbėjo V. Vencius.

Andrius Jučas priminė demografinę krizę, kurios metu Alytuje buvo uždaryta 10 ir liko 15 lopšelių-darželių: „Dabar ikimokyklinio ugdymo tinklas sutvarkytas, bet socialdemokratai vietoje to, kad spręstų mokyklų, kuriose trūksta vaikų, problemas pabandė sukergti dvi įstaigas – mokyklas ir darželius. Akivaizdu, kad galimybių rinktis tėvams sumažėjo, į darželius priešmokyklinukų jie nebegalės leisti.“ 

Kultūros, švietimo ir sporto komiteto, kuris nepritarė pertvarkos projektui, narys Valdas Račkauskas priminė, kad dabar svarstomas švietimo tinklo  pertvarkos planas yra jau penktas nuo 2005 m. „Norėjosi, kad būtų pasimokytų iš klaidų. Deja, nepavyko.

Komitetas, kuriame yra daugiau pedagogų, ne tik aš, apie pertvarkos rėmus sužinojome vieni iš paskutiniųjų, kodėl mūsų patyrimo neišnaudojo? Jei pertvarka būtina, tai ją galima padaryti geriau“, – kalbėjo jis. 

„Šiandien laikome ne tik demokratijos, bet ir atsakomybės prieš save pačius egzaminą. Respublikiniai įvykiai nurodo tam tikrus veikimo modelius, kaip ir tarybos narių sprendimai balsuojant. L. Šernienei pateikus duomenis apie lėšų sutaupymą mačiau, kad galvas kraipė socialdemokratų atstovai, valdančiosios daugumos taryboje nariai, kuriems sakoma „priimkite sprendimą, nes viską esam apskaičiavę“. Tai reiškia, kad informacija, kuri yra kritinė priimant spendimą, išgirsta tik paskutinėje svarstymo fazėje“, – kalbėjo Povilas Labukas.

Ir atsistojo, ir plojo

Švietimo pertvarkos klausimas vakar taryboje buvo svarstomas pirmuoju darbotvarkės numeriu, o stebėti posėdžio susirinko pilnutėlė tarybos salė. Kaip netruko paaiškėjo, dalis susirinkusiųjų atstovavo organizuotam švietimo įstaigų vadovų ir kitų atstovų palaikymui, kurį išreiškė plojimais, atsistodami, kai kalbėjo pertvarką palaikantys jų kolegos iš salės. „Kaip sovietmečiu CK posėdyje“, – pastebėjo vienas tarybos narys.

Palaikančiųjų pertvarką buvo ir daugiau. Tai daryti ragino psichologė Alma Golcienė, Piliakalnio seniūnijos seniūnaitė ir to paties pavadinimo progimnazijos tarybos atstovė, kuri tėvų nerime įžvelgė ne tik nepasitikėjimą mokykla, bet ir savo vaiku: „Šeimose, kuriose daug diskutuojama apie pertvarkos žalą, neparuošiama vaiko adaptacijai mokykloje. Siūlyčiau tėvams permąstyti, ar jų nerimas neprisideda prie negeros vaiko psichologinės savijautos...“

...

Visą straipsnį rasite naujausiame laikraščio „Alytaus naujienos“ numeryje (24 / 14084).

Geriausias, pigiausias būdas laikraštį skaityti – užsisakyti. Apie prenumeratą – čia.

© Publikacijų autorystė saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.