Alytaus „Spiečius”: kaip greičiau užauginti verslą? (4)
Alytaus „Spiečius“ – Inovacijų agentūros sukurta bendradarbystės erdvė, kurioje nemokamai teikiamas pradedančiajam verslui skirtų paslaugų paketas. „Spiečiai“ veikia 13-oje miestų, jau septynerius metus – ir Dzūkijos sostinėje, 14-asis „Spiečius“ netrukus atvers duris Kaune.
„Mums šiandien tikrai ypatinga diena, pakėlėme sparnus iš patalpų Ugniagesių gatvėje ir nusileidome čia, Alyvų take. Tikimės, kad galėsime pasiūlyti regiono verslams dar patrauklesnes sąlygas bei patalpas dirbti, mokytis ir tobulėti“, – sakė Inovacijų agentūros Regioninės verslo transformacijos skyriaus projektų vadovė, Alytaus „Spiečiaus“ koordinatorė Iveta Dimšienė.
Į įkurtuvių renginį atvyko ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė, kuriai Alytus – gimtasis miestas. „Džiaugiuosi, jog septyneri metai užaugino „Spiečių“ tiek, kad teko net perkelti darbščiąsias biteles į naują „avilį“. Alytus man brangus miestas, mano mama taip pat yra verslininkė, savo verslą pradėjusi prieš 30 metų. Visa šeima jai padėdavome, žinau, kad auginti verslą tikrai nebuvo lengva. Jeigu mano mama būtų turėjusi tokias galimybes kaip jaunoji verslininkė, kokias dabar turi „Spiečiaus“ nariai, tai būtų visai kitoks verslo augimas ir pats modelis“, – sakė viceministrė.
„Mane į Alytų atvedė smalsumas, ar bus kitaip, ar bus geriau?“ – svarsto naujų „Spiečiaus“ patalpų apžiūrėti atvažiavusi Inovacijų agentūros direktorė Romualda Stragienė. Ji prisipažino, kad keliaudama po Lietuvą ir užsienio šalis būtinai pasidomi: o iš ko ten žmonės gyvena? „Norėčiau kuo dažniau girdėti atsakymą, kad čia žmonės gyvena iš inovacijų. Tikiuosi jį išgirsti ir Alytuje, tikiu, kad „Spiečius“ prie to prisidės“, – sakė R.Stragienė.
Alytaus „Spiečiaus” koordinatorė I.Dimšienė pasidžiaugė, kad dėl įvairių programų jaunieji verslininkai ne tik sėkmingai augina būsimą verslą nuo idėjos, gauna mentorių pagalbą ją įgyvendinant, bet taip pat ir pajunta bendrystės galią: „Turime labai šaunią bendruomenę, kurią stipriname, taip pat ir dalyvaudami neformalioje veikloje, ir eglutę puošiame, ir „Trenkturo“ žygyje sudalyvavome.“
Beveik pusė 2022 metais „Spiečiaus“ narių mūsų mieste yra sugrįžę iš emigracijos, pagrindinės veiklos sritys – elektroninė prekyba, IT, kūrybinės industrijos, maisto pramonė, turizmas. Net 99 proc. narių rekomenduotų „Spiečių“ kitiems.
Živilė Stumbrienė, „Valgė spalvė” įkūrėja: „Spalvos aplinkoje ir spalvoti skoniai įkvepia optimizmo”
„Esu didelė namuose gaminto maisto fanė, mano eksperimentai virtuvėje nugula maisto ir spalvų žurnale „Valgė spalvė“, o visko pradžia buvo supratimas, kad noriu kurti sau darbo vietą – solo verslą“, – sako Ž.Stumbrienė, pasidalinusi sėkmės istorija, kuriai įvykti padėjo Alytaus „Spiečiuje“ įgytos žinios ir pagalba.
Živilės verslo kelias prasidėjo Estijoje, kur šeima gyveno kelerius metus. Taline trečią kartą tapusi mama, moteris ieškojo naujų saviraiškos būdų, bet kartu norėjo skirti pakankamai laiko dukrai. „Sekėsi labai gerai. Gyvenau tokioje aplinkoje, kur aplink buvo daug žmonių iš viso pasaulio. Užteko pagaminti kelis papuošalus iš karoliukų, pasidalinti jais su draugėmis, kurios prašė „asmeniško papuošalo“, ir žinia nuvilnijo. Mano dirbiniais puošėsi ambasados darbuotojų žmonos, ne kartą papuošalai žingsniavo ir raudonu kilimu (nors Estijoje jis dažniausiais mėlynas)“, – pasakoja Ž.Stumbrienė, įkūrusi „Padūde design“ verslą.
Ji priduria, kad visuomet yra pasiruošusi klausimui, kurį girdi dažnai: „Tai kodėl grįžote į Alytų?“
„Abu su vyru esame iš Alytaus, bet, prieš išvažiuodami į Taliną, gyvenome Kaune, vyras ir šiandien važinėja į darbą Vilniuje, o man atėjo toks suvokimas, kad namai turi būti ten, kur širdis. Vaikus reikia auginti ten, kur gera gyventi, nes verslą XXI amžiuje gali kurti bet kur. Žinojau, kad kuriu sau darbo vietą, o gyventi pasirinkome miestą, kur už baseiną mokame 6 eurus per mėnesį ir iki centro vaiką per piko valandą atvežu per 12 minučių“, – sako Živilė.
Tiesa, yra vienas minusas – mokesčių sistema, pasak moters, Estijoje ji kur kas patogesnė – veikia vieno mygtuko principu: „Problemos pradėjo spręstis, kai atėjau į „Spiečių“, buvo atsakyta į daug klausimų, pasiūlyta mentorystės programa.“
Deja, „Padūde design“ klientės liko Estijoje, o negana to – dar ir karantinas užklupo. Kovido ribojimai daugumai verslininkų sukėlė iššūkių ir ne vienam teko perdėlioti savo planus. Taip nutiko ir Alytaus „Spiečiaus“ narei Ž.Stumbrienei. Kelerius metus vystytą verslą teko pristabdyti, nes moterys tiesiog nustojo puoštis, daugiau laiko leido namuose. Taip alytiškei kilo naujo projekto idėja – pradėjo kurti maisto tinklaraštį „Valgė spalvė“.
Pačią idėją padiktavo karantino patirtys, kai ji liko namuose su trimis vaikais, o jaunėlei dukrai labai patiko gaminti. Virtuvės eksperimentai patiko ir visai šeimai, kuriai buvo pasiūlyta naujų patiekalų, taip pat tapo tinklaraščio turiniu. „Nors mokykloje labai nemėgau lietuvių kalbos pamokų, tačiau, rašydama apie mėgstamą veiklą, staiga supratau, kad man labai patinka tai daryti“, – sako Živilė.
Ji gerai suprato, kad, kur ir kaip besidalintų receptais, tai turi būti apie ją, apie asmeninius atradimus, skonius ir patirtis, antraip ilgai negyvuos. Taip asmeniškai gimė ir pavadinimas: „Man gyvenime labai svarbios spalvos. Esame šiaurinė valstybė, kur saulės vos ne pusę metų matome labai mažai arba jos iš viso nėra. Spalvos aplinkoje ir spalvoti skoniai lėkštėje ir yra tai, kas gali nesunkiai keisti nuotaikas, mintis, įkvėpti pozityvumo, padėti nusišypsoti. Tad net nekilo abejonių, kad ir tinklaraščio pavadinimas turi būti susijęs su maistu ir spalvomis. Kaitant žodžių galūnes ir atsirado „Valgė spalvė“.
Tinklaraštyje Živilė dalinasi jau išbandytais patiekalų receptais, naudingais patarimais ir, kaip pati sako, siekia įnešti naujų skonių į kiekvieno skaitytojo virtuvę. Internetinę svetainę ji kūrė trejus metus, dalyvavo visose įmanomose Alytaus „Spiečiaus“ programose.
„Tai, ką gavau „Spiečiuje“, sudėliočiau kaip „torto“ sluoksnius: tai žinios, pasitikėjimas tuo, ką darau, nemokama darbo vieta (man labai patikdavo užeiti šaltomis žiemos dienomis, kol laukdavau dukros iš Muzikos mokyklose), Iveta visuomet atsakys į rūpimus klausimus. O dar yra bendruomenė, kuri patars ir palaikys, niekur kitur to nerasite. Linkiu, kad Alytuje kiekvieno jauno verslo tikslas būtų tapti „Spiečiaus“ nariu“, – sako „Valgė spalvė“ įkūrėja. (Tinklaraštį rasite www.valgespalve.lt ir to paties pavadinimo feisbuko profilyje).
„Sibidės” dantų valymo tabletės – tvari idėja iš pagarbos gamtai
Tvarūs burnos priežiūros produktai – dar viena verslo idėja, kuri jau tapo kūnu. Diana Giršiūtė sako, kad šiame kelyje į tikslą „Spiečius“ jai buvo labai svarbi vieta ir dėl to, kad čia sulaukė palaikymo ir nepasidavė po pirmųjų nesėkmių.
Diana – profesionali burnos higienistė, o jos verslas taip pat susijęs su rūpesčiu sveikata. Ji save vadina „šypsenų kolekcininke“, nes fotografuoja klientų šypsenas. Tačiau jai taip pat rūpi ir ekologija, tvarumas, taigi nekart teko susimąstyti apie tai, kaip teršiame gamtą, besirūpindami kūno higiena, taip pat ir dantimis. Tuščios plastiko tūbelės nuo dantų pastos – kasdienybė, jų per gyvenimą išmetame daugybę. Daugiau nei milijardas pastos tūbelių išmetama kasmet, kiekvienai jų gamtoje suirti prireiks 500 metų.
Pasta nėra labai patogus sprendimas ir kelionėse, jau nekalbant, kad šį produktą sunku iki galo išnaudoti. Taip D.Giršiūtei gimė sumanymas sukurti dantų valymo tabletes, kurios, pasak jos, yra tokios pat efektyvios kovoje su burnos ligomis kaip ir pasta.
„Dantų valymo tabletes sudaro tie patys ingredientai, kaip ir įprastą dantų pastą, tik tabletės – tai bevandenė pastos forma, todėl ją galima supakuoti tvariau, be plastiko tūbelių“, – sako Diana.
Verslininkė įsitikinusi, kad, jei kiekvieną dieną padarysime po vieną aplinkai draugišką veiksmą, net nespėsime pamatyti, kaip po metų mūsų kasdienybė bus pripildyta daugybės tvarumu grįstų pasirinkimų. „Sibidė“ – vienas iš jų ir pačios Dianos atsakymas į klausimą, kurį nekart sau uždavė: „Ką galiu padaryti aš asmeniškai?“
„Sibidės“ vertybė – tai pirmiausia pagarba kūnui, kuriame gyvename, ir aplinkai, kuri mus supa“, – sako D.Giršiūtė. Jos sukurtas dantų pastos tabletes (mėtų skonio ir su anglimi) galima rasti interneto puslapyje www.sibide.lt ir to paties pavadinimo feisbuko profilyje. Beje, visas nuotraukas, kurios iliustruoja šias nuorodas, Diana sukūrė pati, naudodamasi Alytaus „Spiečiaus“ fotografijos įranga ir profesionalų patarimais.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Daug triukšmo dėl nieko. Kas…
Komentaras
Daug triukšmo dėl nieko. Kas daro verslą, tokiais žaisliukais nežaidžia.
Jei Naujoji Akmenė su 20…
Komentaras
Jei Naujoji Akmenė su 20 tūkstančių gyventojų, kaimas lyginant prieš Alytaus miestą su apie 50 tūkstančių gyventojų, sugeba pritraukt apie 0,5 milijardo investicijų su apie 500 gerai apmokamų darbo vietų, ko Alytaus miestas su daug geresniu potencialu, NESUGEBA? Tingi, apsileidę .. ar kitaip, visi atvejai nepateisina miesto neatsakingumo. Tūkstančiai alytiškių dėl sotesnio uždarbio vyksta į didmiesčius užsidirbt, o savam mieste susitvarkyt nesugeba? Kaip žaidė vaikų darželio lygį valdyme, taip žaidžia.
Viskas gerai, tik. Šiuo metu…
Komentaras
Viskas gerai, tik. Šiuo metu į Naujos Akmenės lez investicinė bendrovė investuoja 0,5 milijardo eurų. Sukurta 300 darbo vietų. Dar papildomai kuria apie 200 darbo vietų. Naujoj Akmenėj gyventojų apie 20 tūkstančių. Vietinių dirba apie 30 procentų, nes mažas nedarbo lygis. Kiti atvyksta sočiau užsidirbt iš kitų savivaldybių. Alytaus mieste gyventojų apie 50 tūkstančių. Dauguma važinėja į didmiesčius, kad sočiau užsidirbt. Alytaus pramonės parkas, į kurio kūrimą savivaldybė investavus 10 milijonus, pustuščias. Pilnai neapkrautas, strateginių investuotojų nėra.
gal bites jau neskrenda buvo…
Komentaras
gal bites jau neskrenda buvo salnos ir nera medaus o gal issalo visas spiecius