Aly­taus „Spie­čius”: kaip grei­čiau už­au­gin­ti ver­slą? (4)

Saulė Pinkevičienė
As­me­ni­nės bur­nos prie­žiū­ros pro­duk­tų pre­kės žen­klą „Si­bi­dė“ su­kū­ru­si Dia­na Gir­šiū­tė ver­slo idė­ją įgy­ven­di­no pa­de­da­ma Aly­taus „Spie­čiaus“. Zitos STANKEVIČIENĖS nuotr.
As­me­ni­nės bur­nos prie­žiū­ros pro­duk­tų pre­kės žen­klą „Si­bi­dė“ su­kū­ru­si Dia­na Gir­šiū­tė ver­slo idė­ją įgy­ven­di­no pa­de­da­ma Aly­taus „Spie­čiaus“. Zitos STANKEVIČIENĖS nuotr.
Aly­taus ben­dra­dar­bys­tės cen­tras „Spie­čius“ šven­tė įkur­tu­ves nau­jo­se pa­tal­po­se Aly­vų ta­ke 11. Ko­dėl „Spie­čiu­je“ ver­slas au­ga grei­čiau? At­sa­ky­mo ieš­ko­jo pra­de­dan­tys ver­sli­nin­kai ir „Spie­čiaus“ ab­sol­ven­tai bei bū­rys sve­čių, ku­riems, be ki­ta, bu­vo pa­siū­ly­ta iš­ban­dy­ti čia gi­mu­sią ir įgy­ven­din­tą, tva­ru­mui de­di­kuo­tą ver­slo idė­ją – dan­tų pa­stos tab­le­tes „Si­bi­dė“.

Aly­taus „Spie­čius“ – Ino­va­ci­jų agen­tū­ros su­kur­ta ben­dra­dar­bys­tės erd­vė, ku­rio­je ne­mo­ka­mai tei­kia­mas pra­de­dan­čia­jam ver­slui skir­tų pa­slau­gų pa­ke­tas. „Spie­čiai“ vei­kia 13-oje mies­tų, jau sep­ty­ne­rius me­tus – ir Dzū­ki­jos sos­ti­nė­je, 14-asis „Spie­čius“ ne­tru­kus at­vers du­ris Kau­ne.

„Mums šian­dien tik­rai ypa­tin­ga die­na, pa­kė­lė­me spar­nus iš pa­tal­pų Ug­nia­ge­sių gat­vė­je ir nu­si­lei­do­me čia, Aly­vų ta­ke. Ti­ki­mės, kad ga­lė­si­me pa­siū­ly­ti re­gio­no ver­slams dar pa­trauk­les­nes są­ly­gas bei pa­tal­pas dirb­ti, mo­ky­tis ir to­bu­lė­ti“, – sa­kė Ino­va­ci­jų agen­tū­ros Re­gio­ni­nės ver­slo trans­for­ma­ci­jos sky­riaus pro­jek­tų va­do­vė, Aly­taus „Spie­čiaus“ ko­or­di­na­to­rė Ive­ta Dim­šie­nė.

Į įkur­tu­vių ren­gi­nį at­vy­ko eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų vi­ce­mi­nist­rė Ie­va Va­leš­kai­tė, ku­riai Aly­tus – gim­ta­sis mies­tas. „Džiau­giuo­si, jog sep­ty­ne­ri me­tai už­au­gi­no „Spie­čių“ tiek, kad te­ko net per­kel­ti darbš­či­ą­sias bi­te­les į nau­ją „avi­lį“. Aly­tus man bran­gus mies­tas, ma­no ma­ma taip pat yra ver­sli­nin­kė, sa­vo ver­slą pra­dė­ju­si prieš 30 me­tų. Vi­sa šei­ma jai pa­dė­da­vo­me, ži­nau, kad au­gin­ti ver­slą tik­rai ne­bu­vo leng­va. Jei­gu ma­no ma­ma bū­tų tu­rė­ju­si to­kias ga­li­my­bes kaip jau­no­ji ver­sli­nin­kė, ko­kias da­bar tu­ri „Spie­čiaus“ na­riai, tai bū­tų vi­sai ki­toks ver­slo au­gi­mas ir pats mo­de­lis“, – sa­kė vi­ce­mi­nist­rė.

„Ma­ne į Aly­tų at­ve­dė smal­su­mas, ar bus ki­taip, ar bus ge­riau?“ – svars­to nau­jų „Spie­čiaus“ pa­tal­pų ap­žiū­rė­ti at­va­žia­vu­si Ino­va­ci­jų agen­tū­ros di­rek­to­rė Ro­mu­al­da Stra­gie­nė. Ji pri­si­pa­ži­no, kad ke­liau­da­ma po Lie­tu­vą ir už­sie­nio ša­lis bū­ti­nai pa­si­do­mi: o iš ko ten žmo­nės gy­ve­na? „No­rė­čiau kuo daž­niau gir­dė­ti at­sa­ky­mą, kad čia žmo­nės gy­ve­na iš ino­va­ci­jų. Ti­kiuo­si jį iš­girs­ti ir Aly­tu­je, ti­kiu, kad „Spie­čius“ prie to pri­si­dės“, – sa­kė R.Stra­gie­nė.

Aly­taus „Spie­čiaus” ko­or­di­na­to­rė I.Dim­šie­nė pa­si­džiau­gė, kad dėl įvai­rių pro­gra­mų jau­nie­ji ver­sli­nin­kai ne tik sėk­min­gai au­gi­na bū­si­mą ver­slą nuo idė­jos, gau­na men­to­rių pa­gal­bą ją įgy­ven­di­nant, bet taip pat ir pa­jun­ta ben­drys­tės ga­lią: „Tu­ri­me la­bai šau­nią ben­druo­me­nę, ku­rią stip­ri­na­me, taip pat ir da­ly­vau­da­mi ne­for­ma­lio­je veik­lo­je, ir eg­lu­tę puo­šia­me, ir „Trenk­tu­ro“ žy­gy­je su­da­ly­va­vo­me.“

Be­veik pu­sė 2022 me­tais „Spie­čiaus“ na­rių mū­sų mies­te yra su­grį­žę iš emig­ra­ci­jos, pa­grin­di­nės veik­los sri­tys – elek­tro­ni­nė pre­ky­ba, IT, kū­ry­bi­nės in­dust­ri­jos, mais­to pra­mo­nė, tu­riz­mas. Net 99 proc. na­rių re­ko­men­duo­tų „Spie­čių“ ki­tiems.

 

 

Ži­vi­lė Stumb­rie­nė, „Val­gė spal­vė” įkū­rė­ja: „Spal­vos ap­lin­ko­je ir spal­vo­ti sko­niai įkve­pia op­ti­miz­mo”

 

„Esu di­de­lė na­muo­se ga­min­to mais­to fa­nė, ma­no eks­pe­ri­men­tai vir­tu­vė­je nu­gu­la mais­to ir spal­vų žur­na­le „Val­gė spal­vė“, o vis­ko pra­džia bu­vo su­pra­ti­mas, kad no­riu kur­ti sau dar­bo vie­tą – so­lo ver­slą“, – sa­ko Ž.Stumb­rie­nė, pa­si­da­li­nu­si sėk­mės is­to­ri­ja, ku­riai įvyk­ti pa­dė­jo Aly­taus „Spie­čiu­je“ įgy­tos ži­nios ir pa­gal­ba.

Ži­vi­lės ver­slo ke­lias pra­si­dė­jo Es­ti­jo­je, kur šei­ma gy­ve­no ke­le­rius me­tus. Ta­li­ne tre­čią kar­tą ta­pu­si ma­ma, mo­te­ris ieš­ko­jo nau­jų sa­vi­raiš­kos bū­dų, bet kar­tu no­rė­jo skir­ti pa­kan­ka­mai lai­ko duk­rai. „Se­kė­si la­bai ge­rai. Gy­ve­nau to­kio­je ap­lin­ko­je, kur ap­link bu­vo daug žmo­nių iš vi­so pa­sau­lio. Už­te­ko pa­ga­min­ti ke­lis pa­puo­ša­lus iš ka­ro­liu­kų, pa­si­da­lin­ti jais su drau­gė­mis, ku­rios pra­šė „as­me­niš­ko pa­puo­ša­lo“, ir ži­nia nu­vil­ni­jo. Ma­no dir­bi­niais puo­šė­si am­ba­sa­dos dar­buo­to­jų žmo­nos, ne kar­tą pa­puo­ša­lai žings­nia­vo ir rau­do­nu ki­li­mu (nors Es­ti­jo­je jis daž­niau­siais mė­ly­nas)“, – pa­sa­ko­ja Ž.Stumb­rie­nė, įkū­ru­si „Pa­dū­de de­sign“ ver­slą.

Ji pri­du­ria, kad vi­suo­met yra pa­si­ruo­šu­si klau­si­mui, ku­rį gir­di daž­nai: „Tai ko­dėl grį­žo­te į Aly­tų?“

„Abu su vy­ru esa­me iš Aly­taus, bet, prieš iš­va­žiuo­da­mi į Ta­li­ną, gy­ve­no­me Kau­ne, vy­ras ir šian­dien va­ži­nė­ja į dar­bą Vil­niu­je, o man at­ėjo toks su­vo­ki­mas, kad na­mai tu­ri bū­ti ten, kur šir­dis. Vai­kus rei­kia au­gin­ti ten, kur ge­ra gy­ven­ti, nes ver­slą XXI am­žiu­je ga­li kur­ti bet kur. Ži­no­jau, kad ku­riu sau dar­bo vie­tą, o gy­ven­ti pa­si­rin­ko­me mies­tą, kur už ba­sei­ną mo­ka­me 6 eu­rus per mė­ne­sį ir iki cen­tro vai­ką per pi­ko va­lan­dą at­ve­žu per 12 mi­nu­čių“, – sa­ko Ži­vi­lė.

Tie­sa, yra vie­nas mi­nu­sas – mo­kes­čių sis­te­ma, pa­sak mo­ters, Es­ti­jo­je ji kur kas pa­to­ges­nė – vei­kia vie­no myg­tu­ko prin­ci­pu: „Pro­ble­mos pra­dė­jo spręs­tis, kai at­ėjau į „Spie­čių“, bu­vo at­sa­ky­ta į daug klau­si­mų, pa­siū­ly­ta men­to­rys­tės pro­gra­ma.“

De­ja, „Pa­dū­de de­sign“ klien­tės li­ko Es­ti­jo­je, o ne­ga­na to – dar ir ka­ran­ti­nas už­klu­po. Ko­vi­do ri­bo­ji­mai dau­gu­mai ver­sli­nin­kų su­kė­lė iš­šū­kių ir ne vie­nam te­ko per­dė­lio­ti sa­vo pla­nus. Taip nu­ti­ko ir Aly­taus „Spie­čiaus“ na­rei Ž.Stumb­rie­nei. Ke­le­rius me­tus vys­ty­tą ver­slą te­ko pri­stab­dy­ti, nes mo­te­rys tie­siog nu­sto­jo puoš­tis, dau­giau lai­ko lei­do na­muo­se. Taip aly­tiš­kei ki­lo nau­jo pro­jek­to idė­ja – pra­dė­jo kur­ti mais­to tin­kla­raš­tį „Val­gė spal­vė“.

Pa­čią idė­ją pa­dik­ta­vo ka­ran­ti­no pa­tir­tys, kai ji li­ko na­muo­se su tri­mis vai­kais, o jau­nė­lei duk­rai la­bai pa­ti­ko ga­min­ti. Vir­tu­vės eks­pe­ri­men­tai pa­ti­ko ir vi­sai šei­mai, ku­riai bu­vo pa­siū­ly­ta nau­jų pa­tie­ka­lų, taip pat ta­po tin­kla­raš­čio tu­ri­niu. „Nors mo­kyk­lo­je la­bai ne­mė­gau lie­tu­vių kal­bos pa­mo­kų, ta­čiau, ra­šy­da­ma apie mėgs­ta­mą veik­lą, stai­ga su­pra­tau, kad man la­bai pa­tin­ka tai da­ry­ti“, – sa­ko Ži­vi­lė.

Ji ge­rai su­pra­to, kad, kur ir kaip be­si­da­lin­tų re­cep­tais, tai tu­ri bū­ti apie ją, apie as­me­ni­nius at­ra­di­mus, sko­nius ir pa­tir­tis, ant­raip il­gai ne­gy­vuos. Taip as­me­niš­kai gi­mė ir pa­va­di­ni­mas: „Man gy­ve­ni­me la­bai svar­bios spal­vos. Esa­me šiau­ri­nė vals­ty­bė, kur sau­lės vos ne pu­sę me­tų ma­to­me la­bai ma­žai ar­ba jos iš vi­so nė­ra. Spal­vos ap­lin­ko­je ir spal­vo­ti sko­niai lėkš­tė­je ir yra tai, kas ga­li ne­sun­kiai keis­ti nuo­tai­kas, min­tis, įkvėp­ti po­zi­ty­vu­mo, pa­dė­ti nu­si­šyp­so­ti. Tad net ne­ki­lo abe­jo­nių, kad ir tin­kla­raš­čio pa­va­di­ni­mas tu­ri bū­ti su­si­jęs su mais­tu ir spal­vo­mis. Kai­tant žo­džių ga­lū­nes ir at­si­ra­do „Val­gė spal­vė“.

Tin­kla­raš­ty­je Ži­vi­lė da­li­na­si jau iš­ban­dy­tais pa­tie­ka­lų re­cep­tais, nau­din­gais pa­ta­ri­mais ir, kaip pa­ti sa­ko, sie­kia įneš­ti nau­jų sko­nių į kiek­vie­no skai­ty­to­jo vir­tu­vę. In­ter­ne­ti­nę sve­tai­nę ji kū­rė tre­jus me­tus, da­ly­va­vo vi­so­se įma­no­mo­se Aly­taus „Spie­čiaus“ pro­gra­mo­se.

„Tai, ką ga­vau „Spie­čiu­je“, su­dė­lio­čiau kaip „tor­to“ sluoks­nius: tai ži­nios, pa­si­ti­kė­ji­mas tuo, ką da­rau, ne­mo­ka­ma dar­bo vie­ta (man la­bai pa­tik­da­vo už­ei­ti šal­to­mis žie­mos die­no­mis, kol lauk­da­vau duk­ros iš Mu­zi­kos mo­kyk­lo­se), Ive­ta vi­suo­met at­sa­kys į rū­pi­mus klau­si­mus. O dar yra ben­druo­me­nė, ku­ri pa­tars ir pa­lai­kys, nie­kur ki­tur to ne­ra­si­te. Lin­kiu, kad Aly­tu­je kiek­vie­no jau­no ver­slo tiks­las bū­tų tap­ti „Spie­čiaus“ na­riu“, – sa­ko „Val­gė spal­vė“ įkū­rė­ja. (Tin­kla­raš­tį ra­si­te www.val­ges­pal­ve.lt ir to pa­ties pa­va­di­ni­mo feis­bu­ko pro­fi­ly­je).

 

 

„Si­bi­dės” dan­tų va­ly­mo tab­le­tės – tva­ri idė­ja iš pa­gar­bos gam­tai

Tva­rūs bur­nos prie­žiū­ros pro­duk­tai – dar vie­na ver­slo idė­ja, ku­ri jau ta­po kū­nu. Dia­na Gir­šiū­tė sa­ko, kad šia­me ke­ly­je į tiks­lą „Spie­čius“ jai bu­vo la­bai svar­bi vie­ta ir dėl to, kad čia su­lau­kė pa­lai­ky­mo ir ne­pa­si­da­vė po pir­mų­jų ne­sėk­mių.

Dia­na – pro­fe­sio­na­li bur­nos hi­gie­nis­tė, o jos ver­slas taip pat su­si­jęs su rū­pes­čiu svei­ka­ta. Ji sa­ve va­di­na „šyp­se­nų ko­lek­ci­nin­ke“, nes fo­to­gra­fuo­ja klien­tų šyp­se­nas. Ta­čiau jai taip pat rū­pi ir eko­lo­gi­ja, tva­ru­mas, tai­gi ne­kart te­ko su­si­mąs­ty­ti apie tai, kaip ter­šia­me gam­tą, be­si­rū­pin­da­mi kū­no hi­gie­na, taip pat ir dan­ti­mis. Tuš­čios plas­ti­ko tū­be­lės nuo dan­tų pa­stos – kas­die­ny­bė, jų per gy­ve­ni­mą iš­me­ta­me dau­gy­bę. Dau­giau nei mi­li­jar­das pa­stos tū­be­lių iš­me­ta­ma kas­met, kiek­vie­nai jų gam­to­je su­ir­ti pri­reiks 500 me­tų.

Pas­ta nė­ra la­bai pa­to­gus spren­di­mas ir ke­lio­nė­se, jau ne­kal­bant, kad šį pro­duk­tą sun­ku iki ga­lo iš­nau­do­ti. Taip D.Gir­šiū­tei gi­mė su­ma­ny­mas su­kur­ti dan­tų va­ly­mo tab­le­tes, ku­rios, pa­sak jos, yra to­kios pat efek­ty­vios ko­vo­je su bur­nos li­go­mis kaip ir pas­ta.

„Dan­tų va­ly­mo tab­le­tes su­da­ro tie pa­tys in­gre­dien­tai, kaip ir įpras­tą dan­tų pas­tą, tik tab­le­tės – tai be­van­de­nė pa­stos for­ma, to­dėl ją ga­li­ma su­pa­kuo­ti tva­riau, be plas­ti­ko tū­be­lių“, – sa­ko Dia­na.

Ver­sli­nin­kė įsi­ti­ki­nu­si, kad, jei kiek­vie­ną die­ną pa­da­ry­si­me po vie­ną ap­lin­kai drau­giš­ką veiks­mą, net ne­spė­si­me pa­ma­ty­ti, kaip po me­tų mū­sų kas­die­ny­bė bus pri­pil­dy­ta dau­gy­bės tva­ru­mu grįs­tų pa­si­rin­ki­mų. „Si­bi­dė“ – vie­nas iš jų ir pa­čios Dia­nos at­sa­ky­mas į klau­si­mą, ku­rį ne­kart sau už­da­vė: „Ką ga­liu pa­da­ry­ti aš as­me­niš­kai?“

„Si­bi­dės“ ver­ty­bė – tai pir­miau­sia pa­gar­ba kū­nui, ku­ria­me gy­ve­na­me, ir ap­lin­kai, ku­ri mus su­pa“, – sa­ko D.Gir­šiū­tė. Jos su­kur­tas dan­tų pa­stos tab­le­tes (mė­tų sko­nio ir su an­gli­mi) ga­li­ma ras­ti in­ter­ne­to pus­la­py­je www.si­bi­de.lt ir to pa­ties pa­va­di­ni­mo feis­bu­ko pro­fi­ly­je. Be­je, vi­sas nuo­trau­kas, ku­rios iliust­ruo­ja šias nuo­ro­das, Dia­na su­kū­rė pa­ti, nau­do­da­ma­si Aly­taus „Spie­čiaus“ fo­to­gra­fi­jos įran­ga ir pro­fe­sio­na­lų pa­ta­ri­mais.

verslo centras

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Jei Naujoji Akmenė su 20 tūkstančių gyventojų, kaimas lyginant prieš Alytaus miestą su apie 50 tūkstančių gyventojų, sugeba pritraukt apie 0,5 milijardo investicijų su apie 500 gerai apmokamų darbo vietų, ko Alytaus miestas su daug geresniu potencialu, NESUGEBA? Tingi, apsileidę .. ar kitaip, visi atvejai nepateisina miesto neatsakingumo. Tūkstančiai alytiškių dėl sotesnio uždarbio vyksta į didmiesčius užsidirbt, o savam mieste susitvarkyt nesugeba? Kaip žaidė vaikų darželio lygį valdyme, taip žaidžia.

    Komentaras

    Viskas gerai, tik. Šiuo metu į Naujos Akmenės lez investicinė bendrovė investuoja 0,5 milijardo eurų. Sukurta 300 darbo vietų. Dar papildomai kuria apie 200 darbo vietų. Naujoj Akmenėj gyventojų apie 20 tūkstančių. Vietinių dirba apie 30 procentų, nes mažas nedarbo lygis. Kiti atvyksta sočiau užsidirbt iš kitų savivaldybių. Alytaus mieste gyventojų apie 50 tūkstančių. Dauguma važinėja į didmiesčius, kad sočiau užsidirbt. Alytaus pramonės parkas, į kurio kūrimą savivaldybė investavus 10 milijonus, pustuščias. Pilnai neapkrautas, strateginių investuotojų nėra.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.