Alytaus muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambauskaitė: „Kiekvienas darbas turi būti atliktas laiku ir su meile” (2)

– Ką į gyvenimą atsinešėte iš savo sūduviškų šaknų?
–Vienas svarbiausių gyvenime dalykų – šeima ir santykis su ja. Tėvai įskiepijo moralines vertybes ir požiūrį, kad kiekvienas darbas turi būti atliktas laiku ir su meile. Nuo pat mažens išmokau rasti bendrą kalbą su bet kuriuo žmogumi, jaunesniu ar vyresniu, išklausyti ir patarti.
– O koks buvo Jūsų muzikinis kelias iki Alytaus muzikos mokyklos direktorės pareigų?
– Muzikinis kelias prasidėjo jau nuo pat vaikystės, kadangi kas dieną girdėdavau muziką. Ir dabar prisimenu, kai gulėdavau vakare lovytėje ir girdėdavau, kaip mama groja pianinu. Kai girdėdavau muziką, apsupdavo mane ramybės jausmas, matyt, todėl pasirinkau muzikinį kelią.
Nuo septynerių metų įstojau į Marijampolės muzikos mokyklą, mokiausi skambinti fortepijonu. Baigusi bendrojo ugdymo mokyklą įstojau į Lietuvos edukologijos universitetą ir baigiau muzikos pedagogikos bakalauro ir muzikos edukologijos magistro studijas. Studijų metais teko atlikti pedagoginę praktiką Portugalijoje. 2018 metais laimėjau Alytaus muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotojo pareigų konkursą ir iš Vilniaus atvykau į Alytų. O nuo 2022 metų vasario 1 dienos vadovauju Muzikos mokyklai.
– Ar jau susidėliojote savo asmeninį Alytaus žemėlapį? Kokie tie alytiškiai Jums atrodo?
– Kol neatvykau į Alytų, mane traukdavo dideli miestai, daug žmonių, greitas tempas ir visko tiek daug vienu metu svajonių mieste – Vilniuje. Kai atsikrausčiau į Alytų, viskas apsivertė aukštyn kojomis: Alytus – miestas miške, o Muzikos mokykla – pušyne. Nuo pirmo atvažiavimo į Alytų mane pakerėjo ramybė ir žaluma, draugiški, dosnūs, nuoširdūs, geri alytiškiai. Puikiai prisimenu pirmas savaites Alytuje, kaip alytiškiai įdomiai paaiškina, kaip rasti vietą. Skamba maždaug taip: nusileisk nuo kalniuko, pasuk į dešnę ir pakilk į kalniuką, po kaire nuo kalniuko matysi…
– Toks tradicinis klausimas: ar yra ką veikti Alytuje jaunam žmogui?
– Stebina Alytus – kiek čia daug veiklų ir renginių. Kiekvieną dieną Alytaus muzikos mokykloje organizuojami renginiai, koncertai, festivaliai, konkursai (ir net po keletą). Šeštadieniais repetuoja Alytaus muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“. O ką jau kalbėti apie renginius mieste, kitose įstaigose. Jaunam žmogui veiklos tikrai yra, tik reikia noro, laiko eiti ir pamatyti.
– Viena iš teorijų teigia, kad naujos kartos lyderystė yra komandinė lyderystė. Ir šiuolaikinis lyderis visuomet yra mokinys. Gimtadienio proga Jus sveikinusiai Alytaus muzikos mokyklos bendruomenei sakėte, kad kasdien mokotės iš komandos, bet tikitės, kad ir jai duodate. Kaip Jums sekasi vadovauti?
– Dirbdama Alytaus muzikos mokykloje direktoriaus pavaduotoja, spėjau pažinti mokinius ir mokytojus, drauge analizuodavome veiklos sėkmes ir galimybes, todėl, eidama į mokyklos vadovo pareigas, gerai žinojau pirmuosius žingsnius: tarsiuosi ir planuosiu drauge, susitiksiu su savivaldos institucijomis.
Ši mokykla, savo pasiekimais gerai žinoma Lietuvoje ir užsienyje, – tai muzikos šventovė, į kurią mokiniai ateina džiaugtis, kurti ir džiuginti savo talentu kitus. Siekdami dermės su Alytaus miesto švietimo strategija, miesto bendrojo ugdymo mokyklomis, stengiamės išlaikyti stabilumą, pasiekimus, vertybes, tradicijas ir nesustoti, nes gyvenimas diktuoja naujas sąlygas. Kartu su mokytojais ieškome patrauklių metodų, dalijamės gerąja mokytojų patirtimi Lietuvoje ir už jos ribų. Man svarbu, kad kiekvienas mokytojas, darbuotojas ateitų į darbą su noru, o mokiniai jaustųsi saugūs.
– „Šiandien lankiausi tarptautiniame konkurse „Muzikinė mažųjų mozaika“. Buvau priblokštas, gerąja prasme. Mažučiukai vaikai atsistoja ant scenos su instrumentais, kurie ko ne už juos didesni, ir griežia gražiausias melodijas. Po tokių įspūdžių puiki nuotaika penktadieniui garantuota! Ar žinojote, kad Alytaus muzikos mokykla mūsų mažųjų alytiškių talentus pradeda lavinti jau nuo 3 metukų amžiaus? Visoje Lietuvoje vos kelios mokyklos dirba su tokiais mažais muzikantais. Augink talentus, Alytau.“ Savo feisbuko paskyroje rašė meras Nerijus Cesiulis.
Jūs irgi esate ta mokytoja, kuri moko trimečius? Kada sau pasakote, kad pamoka pavyko? Kas labiausiai džiugina?
– Taip, Alytaus muzikos mokykloje mokau mažylius nuo 3 metų. Pamokoje mes dainuojame, šokame, tyrinėjame savo balsą, ritmuojame, žaidžiame muzikinius žaidimus. Įvairios muzikos klausymas, aktyvus dalyvavimas muzikinėje veikloje lavina protinę mažylio veiklą bei padeda jam geriau suvokti ir kontroliuoti savo emocijas. Trečiaisiais gyvenimo metais muzika labai veikia vaiko mąstymą. Pats svarbiausias garsas mažam vaikui yra jo paties balsas. Dainavimas mažiems vaikams yra ne tik malonumas, bet ir dar viena garsų tyrinėjimo forma.
Sėkmingiausia pamoka, kai mokinys padaro pažangą. Kiekvieno mokinio pažanga ir galimybės labai skirtingos. Pasiekimų ir pažangos vertinimas yra grindžiamas individualios pažangos vertinimo principu, lyginami mokinio pasiekimai su ankstesniaisiais.
– Koks ypatingas susitikimas jau įvyko, Jums esant direktore? Ką norėtumėte pakviesti koncertuoti Muzikos mokykloje? O gal yra svajonė, kad mokiniai kur koncertuotų?
– Ypatingas susitikimas vyko 2022 metų rugpjūtį. Tai buvo Muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ ir ansamblio „The American Viruosi“ (JAV) projektas „Muzika – geriausias tiltas tarp žmonių“. Po koncertų Alytuje – Lietuvos kultūros sostinėje, šiems atlikėjams tarpininkaujant, koncertinė agentūra Amerikoje Intermuse Performing Artists Bureau pakvietė orkestrą surengti koncertus Niujorke, Vašingtone, Baltimorėje, Virdžinijoje ir Filadelfijoje.
Savo koncertine kelione JAV norime parodyti, kad vos 51 tūkst. 800 gyventojų turinčiame Alytuje jaunimui sudaromos puikios galimybės puoselėti savo muzikinį talentą ir kūrybiškumą, čia yra unikalus vaikų ir jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“. Gyvendami visai šalia karo zonos, nepasiduodame baimei, netikrumui ir nepasitikėjimui, ugdome jaunus žmones būti jautrius, stiprios dvasios, kūrybingus ir stengiamės tai daryti kaip galime geriau. Jei esi atsidavęs savo svajonei, kryptingai susitelkęs dirbi, gali koncertuoti net Amerikoje, muzikos kalba skleisti taiką ir tiesti tiltus tarp visų geros valios žmonių. Taigi, dabar simfoninis orkestras „Svajonė“ turi svajonę nuvykti į JAV.
Nutiesėme tiltus už Atlanto vandenyno, vyko nuotolinis kvalifikacijos tobulinimo seminaras „Raktai į spalvą“ – fortepijono meistriškumo pamoka su pianiste, kompozitore prof. Elizabeth Borowsky (JAV). Alytaus muzikos mokykloje viešėjo mokslų daktaras, kineziterapeutas Samuelis Tacas (Niujorkas, JAV). Alytuje svečiavosi Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas, dirigentas Davidas Geringas.
Alytaus muzikos mokykla garsina Lietuvą tarptautiniu lygiu. Muzikos mokykloje vyko VI tarptautinis instrumentinės muzikos konkursas „Muzikinė mažųjų mozaika 2023“, nuotolinė tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Pozityvusis meninis ugdymas: sąlyčio taškai ir perspektyvos“. Muzikos mokyklos darbuotojų grupė dalyvavo Erasmus+ projekto veiklose Ispanijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje, Kipre.
2022 metų lapkričio 18-oji buvo ypatinga mokyklos bendruomenei, jos bičiuliams, Alytui, svečiams ir visiems, kam rūpi profesionalus muzikinis ugdymas. Alytaus muzikos mokyklos 65-mečio jubiliejaus renginyje miesto teatro Didžiojoje salėje netrūko sveikinimų, emocijų ir, žinoma, muzikos.
Muzikos mokykloje organizuojamos ir parodos: Dzūkijos krašto tautodailininkės Linos Žaliauskienės šiaudinių sodų paroda „Sodai, sodeliai, šiaudų dvareliai“, gintaro dirbinių paroda ,,Jūratės ir Kastyčio dovanos“, tautodailininkės Renatos Žiūkienės tautinių juostų paroda „Skambančios spalvos“, autentiškų lietuvių liaudies instrumentų molinukų paroda „Ką kalba molinukai“, medžio drožėjo, skulptoriaus Artūro Janicko kūrybinių darbų paroda „Muzika gamtoje“.
TRUMPAI
– Kava ar arbata? Kur ji Jums skani Alytuje?
– Kava. Skaniausia kava ten, kur gera kompanija.
– Kokia muzika skamba Jūsų automobilyje, namuose, kai nedirbate?
– Mėgstu šiuolaikinę muziką, šiuolaikinę lietuvišką muziką
– Kokių laisvalaikio pomėgių turite?
– Važinėjimas dviračiu, keliavimas, sportavimas, knygų skaitymas, vaikščiojimas, filmų žiūrėjimas,
– Kokią knygą šiuo metu skaitote?
– Leonidas Melnikas „Maestro Saulius Sondeckis. Dirigentas ir mokytojas (I tomas)“ ir Gintarė Davainienė „Svajonę paversk tikrove. Kaip gauti tai, ko iš tiesų nori“.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Algi, o jūsų spėju čiudnos…
Komentaras
Algi, o jūsų spėju čiudnos rankos, jog rašo tokias nesąmones :DDD
kokios ciudnos akys
Komentaras
kokios ciudnos akys