Alytaus miesto kultūros paveldo objektai: kaip tvarkomi ir kiek skiriama pinigų (9)

Per pastaruosius septynerius metus sutvarkyti du stambūs objektai
Alytaus miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas Nerijus Abromaitis, atsakingas už kultūros paveldo objektų apsaugą bei priežiūrą, sakė, kad per pastaruosius septynerius metus šiems objektams tvarkyti iš miesto biudžeto skirta 1 mln. 140 tūkst. eurų. Didžioji jų dalis – apie 1 mln. eurų panaudota dviem stambiems objektams sutvarkyti.
Prieš dvejus metus baigtas įgyvendinti nuo projektavimo darbų šešerius metus trukęs Alytaus sinagogos pastato Kauno gatvėje rekonstrukcijos projektas. Jo vertė buvo per 1 mln. eurų, iš jų 408 tūkst. eurų skyrė savivaldybė, kita dalis lėšų gauta iš valstybės biudžeto ir europinių struktūrinių fondų.
N.Abromaičio teigimu, vykdant šį projektą sutvarkytas ne tik sinagogos pastatas, bet ir įsigyta kultūrinėms paslaugoms teikti būtina įranga, baldai. Buvusioje sinagogoje įrengtas Alytaus kraštotyros muziejaus padalinys – Audiovizualiųjų menų centras.
Prieš šešerius metus miesto savivaldybės iniciatyva įvykdytas Pirmojo Alytaus Piliakalnio gatvės rekonstrukcijos ir Alytaus piliakalnio teritorijos pritaikymo rekreacijai projektas. Tam iš vietinio iždo skirta apie 600 tūkst. eurų.
„Pritaikant piliakalnio teritoriją rekreacijai netoli jo, prie Nemuno, įrengta poilsio zona su pavėsinėmis, laužavietėmis, vaikų žaidimo aikštelėmis ir pasivaikščiojimo takais. Netoli piliakalnio yra aukščiausias Lietuvoje Baltosios rožės pėsčiųjų ir dviračių tiltas, pastatytas ant išlikusių senojo geležinkelio tilto taurų. Nuo piliakalnio ir jo pylimo atsiveria puiki kairiojo Nemuno kranto miesto panorama. Tad šioje Alytaus vietoje, ypač šiltuoju metų laikotarpiu, apsilanko daug miestiečių ir jų svečių. Prie piliakalnio – mūsų istorijos ir kultūros paminklo – dažnai vyksta įvairūs renginiai. Pavyzdžiui, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos, Baltų vienybės dienos paminėjimas“, – pasakojo miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas.
Beveik 30 tūkst. eurų kainavo „Audėjų“ restauravimas ir konservavimas
Beveik prieš pustrečių metų baigtas restauruoti ir konservuoti monumentaliosios dailės paveldo objektas – tapybos kūrinys „Audėjos“, esantis Alytaus kultūros centre. Tai kartūno gamybą vaizduojantis tapybos darbas, kuris šiame centre atsirado, kai jis priklausė buvusiam Medvilnės kombinatui.
„Audėjų“ restauravimo ir konservavimo darbai miesto biudžetui kainavo 25 tūkst. eurų, o šiems darbams atlikti reikalingi tyrimai, autorinės priežiūros paslauga – per 4 tūkst. eurų. Tad iš viso šio tapybos kūrinio restauravimas ir konservavimas vietiniam iždui atsiėjo beveik 30 tūkst. eurų. Dar beveik už 1 tūkst. eurų įrengta „Audėjų“ apsauginė tvorelė.
Šv. Angelų Sargų bažnyčios šventoriuje tvarkomieji statybos darbai – už daugiau nei 20 tūkst. eurų
Miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas N.Abromaitis išskyrė per pastaruosius metus atliktus tvarkomuosius statybos darbus Šv. Angelų Sargų bažnyčios šventoriuje – kultūros paveldo objektų teritorijoje.
Jo teigimu, 2020–2021 metais čia įrengti trinkelių takai Lietuvos partizanų, Lietuvos karių ir Lietuvos karių, savanorių kapų teritorijoje, ir tai miesto savivaldybės biudžetui kainavo daugiau nei 20 tūkst. eurų.
Tų pačių metų laikotarpiu, skiriant finansavimą iš miesto iždo, didžiųjų Likiškių kapinyne atlikti grunto atstatymo ir teritorijos žymėjimo darbai, atnaujinti paminklai žydų žudynių memoriale Vidzgirio miške. Pernai Alytaus piliakalnio pusėje, pakilime į Baltosios rožės tiltą, remontuoti laiptai, šio piliakalnio papėdėje tvarkyti du tilteliai per Alytupio upelį.
Beje, dar 2019-aisiais Alytaus tvirtovės forto liekanų teritorijoje likviduotos čia buvusių senų garažų liekanos ir sutvarkytas sklypas, ir tai savivaldybės biudžetui kainavo 11 tūkst. eurų. 2018-aisiais aptvertos senosios žydų kapinės Pirmajame Alytuje, 2020-aisiais sutvarkytos žydų senosios kapinės Smėlio gatvėje.
Lietuvos karių sukilėlių kapuose, esančiuose Tvirtovės gatvės kaimynystėje, įrengti apsauginiai užtvarai, kad nebūtų važinėjama per šią teritoriją, restauruotas miesto sode esantis Sausio 13-osios aukoms atminti pastatytas kryžius.
Prasčiausios būklės – du privatiems asmenims priklausantys objektai
Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje yra 55 nekilnojamosios kultūros vertybės, su kompleksų dalimis – 67, kurios registruotos šalies Kultūros vertybių registre kaip įvairaus statuso kultūros paveldo objektai.
N.Abromaičio tvirtinimu, šiuo metu prasčiausios būklės yra du kultūros paveldo objektai, kurie paskelbti savivaldybės saugomais, ir jie priklauso privatiems asmenims. Tai senosios geležinkelio stoties keleivių namo Gardino gatvėje dalis ir senosios geležinkelio stoties siurblinė, esanti prie Nemuno.
„Savininkai šiuos objektus gali tvarkytis gaudami iki 50 procentų kompensaciją, tačiau kol kas jie nerodo tokios iniciatyvos. Žmonės dėl objektyvių priežasčių šiuo metu neturi galimybių investuoti. Abiejų pastatų savininkai yra alytiškiai. Pastaruoju metu pasikeitė geležinkelio stoties keleivių namo savininkas, galbūt jis turės suinteresuotumą sutvarkyti šį objektą“, – sakė N.Abromaitis.
Jis kaip prastos būklės įvardijo ir namą Pirmajame Alytuje, Jiezno g. 2, kuris įrašytas į šalies Kultūros vertybių registrą: „Tai pastatas, kurio rūsyje įrengtas Archeologijos muziejus, priklausantis Kraštotyros muziejui, čia veikia miesto savivaldybei priklausantis Pirminės sveikatos priežiūros centras, bibliotekos filialas. Šis namas anksčiau tvarkytas kelis kartus, tačiau nuo pamato ir išorės sienų tiesiog krenta tinkas, didelė drėgmė rūsyje.“
Pagal projektinę tvarkybos darbų sąmatą šio namo tvarkymui reikia beveik 200 tūkst. eurų. Jau yra atlikta Jiezno g. 2 statinio ekspertizė, savivaldybės biudžetui kainavusi 3 tūkst. eurų, už 7 tūkst. 500 eurų parengta šio pastato projektinė dokumentacija, taip pat už 1 tūkst. 600 eurų padaryta minėto namo projekto specialioji – paveldosaugos ekspertizė bei projekto skaičiuojamosios kainos dalinė ekspertizė.
Pasak Kultūros skyriaus vyriausiojo specialisto, šio namo, kaip kultūrinės paskirties objekto, tvarkymui kol kas nepavyko gauti europinės paramos dėl neatitikimo keliamiems reikalavimams norint pateikti paraišką, – pastate veikia su kultūrine veikla nesusijusi įstaiga.
Kas bus daroma už šįmet planuojamus skirti 9 tūkst. eurų?
Iš šiemečio miesto biudžeto kultūros paveldo objektų tvarkymui ir priežiūrai planuojama skirti 9 tūkst. eurų, kai ankstesniais metais maždaug trigubai daugiau – maždaug 30 tūkst. eurų per metus, neįskaičiuojant didelės apimties darbų.
Už dabar skirtus pinigus šiuo metu rengiamas Anzelmo Matučio memorialinio muziejaus paprastojo remonto darbų projektas, kainuosiantis 5 tūkst. 200 eurų. Taip pat bus atliktos šio projekto bendroji ir specialioji paveldosaugos ekspertizės, kurios gali kainuoti apie 2 tūkst. 800 eurų.
Šio muziejaus projektinė remonto darbų sąmata yra 53 tūkst. eurų. Jis bus tvarkomas, kai bus parengtas projektas ir gautas statybos darbų leidimas. Remonto darbai gali prasidėti antroje šių metų pusėje arba ateinančiais metais.
1 tūkst. eurų iš dabar numatyto finansavimo kultūros paveldo objektams bus panaudojama visų šių objektų einamiesiems priežiūros darbams.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
kaip reikia, o socdemikai 0…
Komentaras
kaip reikia, o socdemikai 0 euru paveldui skiria .
Tikrai dar itaise dykaduoni…
Komentaras
Tikrai dar itaise dykaduoni Pazekit kie lapu tikrai ant tu kapu Pasiklojo plyteles ir viskas
dar vienas bebras imites
Komentaras
dar vienas bebras imites
dykaduoniu kurie nieko…
Komentaras
dykaduoniu kurie nieko nedaro tik pasakas seka
Kada okupantų kareivius…
Komentaras
Kada okupantų kareivius griausit, Ulonų gatvėje?
dar vienas nereikalingas…
Komentaras
dar vienas nereikalingas etatas
po tokio straipsnio dabar…
Komentaras
po tokio straipsnio dabar supratau, kodel net nacionaline ekspedicija nesustojo cia, Jotvos vartu aplankyma neskaitau miesto istorija
Žmona įtaisė į šiltą vietą …
Komentaras
Žmona įtaisė į šiltą vietą "specialistą".
geriau ir greiciau…
Komentaras
geriau ir greiciau remontuokit lapus sugrebokit praeito rudenio nes vejasw nesioja po miesta