Alytaus ligoninėje aptarta dilema: „Duoti ar neduoti?“ (12)
„Siekdami pagrindinę žinutę ištransliuoti kuo plačiau, su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) lankome šalies ligonines ir klinikas“, – Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės vestibiulyje statydamas pažintinį stendą kalbėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.
Įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai kviečiami ne tik susipažinti su stendu, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.
Pacientai dažnai deklaruoja kyšius kaip padėką. Galvoja: galbūt pagydys greičiau, geriau, gydytojas atidžiau prižiūrės. STT inicijuoto tyrimo duomenimis, su didžiausia kyšio prievartos rizika gyventojai susiduria miestų ir rajonų ligoninėse bei klinikose. Šiose įstaigose kyšio dažniausiai tikimasi atliekant chirurgines operacijas ir teikiant slaugos paslaugas. Kaip Alytuje viešėdami kalbėjo socialinės kampanijos „Duoti ar neduoti?“ organizatoriai, akcija siekiama ne tik informuoti apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Tiek medikams, tiek pacientams svarbu tinkamai įvertinti aplinkybes, nes teisingas problemos sprendimas vienas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.
„Nors pacientai dažnai deklaruoja kyšius kaip padėką, tiek jie patys, tiek kyšį imantys gydytojai supranta, kad siekiama asmeninės naudos: pacientai nori greitesnių paslaugų ar daugiau dėmesio, gydytojai – materialinės naudos. Atsiradus kyšiui, paciento ir mediko tarpusavio pasitikėjimas sumenkinamas, o darbą nuoširdžiai atliekantiems gydytojams brukamas kyšis sukelia liūdesio, ar net pažeminimo jausmus. Svarbu išgirsti ir suprasti abi puses bei tobulinti visą sveikatos sistemą taip, kad šių problemų neliktų“, – sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Viktoria Linkis.
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktorius Svajūnas Žukauskas kalbėjo, kad paveldėta kyšių kultūra jo vadovaujamoje įstaigoje – jau praeityje. „Džiugina jaunosios kartos požiūris, netolerancija korupcinėms apraiškoms. Mūsų ligoninėje antikorupcinės aplinkos kūrimui skiriamas didelis dėmesys. Įstaiga yra aktyvi įvairių smulkiosios korupcijos prevencijos programų dalyvė, turime už korupcijos prevenciją ir kontrolę atsakingą darbuotoją, kuris kryptingai dirba šia linkme. Socialinė kampanija „Duoti ar neduoti?“ padeda keisti paveldėtą visuomenės požiūrį ir supratimą apie kyšių kultūrą. Jokie pinigai, saldainiai ar gėlės efektyvesnio, greitesnio gydymo tikrai neužtikrins, tai yra kiekvieno gydytojo pareiga“, – akcentavo Alytaus ligoninės direktorius S.Žukauskas.
Direktoriaus pavaduotojas medicinai Dmitrij Kačiurin pritarė, kad ligoninėje mažėja korupcijos atvejų, bet apie tai kalbėtis reikia ne tik su medikais. Būtina žinių suteikti ir pacientams, kurie ir yra tokių situacijų iniciatoriai. Pavaduotojo teigimu, gydytojui užtenka ir žmogiško padėkojimo žodžiu.
Baltais chalatais vilkintys medicinos darbuotojai taip pat akcentavo, kad paprastas paciento „ačiū“ už suteiktas paslaugas ar paliktas nuoširdus atsiliepimas ligoninės tinklalapyje tikrai nuteikia daug pozityviau.
Savo ruožtu „Alytaus naujienos“ primena, kad laukiame atsiliepimų apie medikų darbą, jūsų rašiniai bus spausdinami skiltyje „Alytaus angelai“.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Užsiimkit rimčiau…
Komentaras
Užsiimkit rimčiau. Įvertinkit ir paviešinkit buvusio Vilniaus pramonės ir amatų rūmų filialo Alytaus skyriaus veiklą už 2010- 2021-2022-2023 metų laikotarpį. Kiek lėšų skirta iš asociacijos ir iš verslo surinkta veiklai verslui padėt ir efektyviai išnaudota. Kaip patalpų ir darbuotojų išlaikymui. Ir koks statusas po pasitraukimo iš asociacijos? Nes prašomi apie tai paviešint verslininkai, žiniasklaida bei politikai nedrysta. Nes įdomu, kaip buvęs filialo vadovas, dar būdamas ir Alytaus miesto tarybos nariu, už kokias lėšas vaizdavo kovą už žmones skundinėdamas neįtinkančius visuomeninkus per teisėsaugą advokatams tūkstančius mokėdamas, užsakomus straipsnius per žiniasklaidą prieš valdžią kurioj pats ir buvo, spausdino? Kurio ir ryšys su teisėsauga išskirtinis. Per Alytaus teismo xiv.
bylą Nr.2-952-291/2017 ir Alytaus prokuratūros nutrauktą ikiteisminį tyrimą Nr.03-2-00215-17 nekonkretinant iki dabar. Apie ką nedrysta aiškint ir 2017 metų kadencijos Alytuj buvęs meras ekskomisras. Kur teisėsauga išdidžiai ciniškai neaiškino ir anoj kadencijoj tai tyrusiai savivaldybės Etikos komisijai apr. Nr.KPPn-16. O dabartinis meras net bijo šių temų. Tuo nors padėsit alytiškiams išsiaiškint kokios interesų grupės veikia iki dabar. Per kuriuos stagnacija.
Jų veiklos stilių geeiausiai…
Komentaras
Jų veiklos stilių geeiausiai nusako atvejis su buvusiu Kauno miesro savivaldybės direktorium. Kur nučiupo su sloikuose raugtais apie 270 tūkstančių eurų. Kur nematė prieš tai n metų, kaip sklypus pirkos.. Kaip kaupė sloikuose raugint. Ir operatyviai tik švakarėse, kai sužinojo kad anas turi bilietą į Ispaniją išskrist, čiupo. Kaip buvo aišku, kad sloikuose raugė tik sau. Kitų vaišint nesiruošė Kaž kuo primena padangų gaisro peripetijas, kur nuo 2017 metų nematė. Kol 2019 užklupo gaisras. Už ką esmėj atsakingiausi tų kadencijų merai. Nes meras už viską atskaitingas kas vyksta per savivaldą. Turi galias sukontroliuot taip, kad visos institucijas gerai dirbtų. Kad jų kas metinių veiklų ataskaitos būt laiku priduotos į savivaldybių atitinkamus skyrius. Šie išanalizuotų ir teiktų ataskaitas merui. Anas informuotų tarybą ir laiku sprestų, kaip reaguot. Ruošti specpriemonių planus problemoms sprest, ar apsimeta nežiniukais. Kurie nieko nežino ir atsakingi kiti, kur į valdžią net nerinkti.
Nelengv stt surast klijentą…
Komentaras
Nelengv stt surast klijentą. Per kur prikibt. Kaune nesigauna. Ten net Tapinas bandė per miesto tarybos narių čekučius prikibt, bet nesigavo. Nors Kaune tarybos nariai ima išmokas tūkstančiais avansu be jokių čekučių pagrindimų. Išdryso prikibt prie staganacinio Alytaus valdomo šoumenų ligoninės. Dar 2017 buvo aktyvesni Alytuj valdant Kataniui. Tada dryso net drebančiom rankom primetinėjant vienpuses versijas, grubiai užvestas atskirų vietinių kur turi savo stilių regzt bylas, kurios teisme gėdingai žugo. Dabar vėl bando drasintis.
Sėlina prie ligoninės, kad…
Komentaras
Sėlina prie ligoninės, kad per savivaldą čia kol kas didžiausi projektai. Kur ligoninės korpusus lyg remontuoja, nusimato poliklinikos perkėlimas. O Kauno mieste meras į savivaldybės objektus jų neprileidžia. O Alytuj, valdžioj liksmi šoumenų lygio. Naujas ligoninės laikinas vadovas su savo peripetijom.
Čia rašinėlis, kad…
Komentaras
Čia rašinėlis, kad alytiškiai nematytų rimtų dalykų, o blusinėtūs koks medikas ima ar neima kyšius. Ar kas duoda kyšį medikam, ar neduoda. Kitam straipsnį gydytoja priimdama gėlių už atsidėkojimą jau nervinas, ar čia korupcija, ar ne. Taip jų protu nukvailinami žmonės, kad nematyt kas rimčiau vyksta. Tegu į apačias vieni kitus blusinėja, kol dėdės su šlipsais stambiom sumom lepinas. Tokia jų samoninga metodika kvailint žmones.
APIE MEDIKUS NE APIE…
Komentaras
APIE MEDIKUS NE APIE GAISRININKUS reik paskaityt
Tik pagal įstatymus visi…
Komentaras
Tik pagal įstatymus visi lygūs. Bet priešgaisrinės pareigūnams gaisro atveju pasak teismo, yra galimybė ir nežinot pagal pareigas. Nors kilo gaisras su pasekmėm. O štai medikams tokios galimybės nepalieka. Jie jau turi dėl kyšių viską žinot. O dėl giminaičio, galimi interesų kirtimasis ir stt kompetencija tai vertint. O šiuo atveju nevertina galimo interesų kirtimosi ir.., aiškina tik kas galima gyventojams ir medikams. Nes įstatymai tik jiems galioja. O aukščiau negalioja. Nors pagal Konst. 29 str.- prieš įstatymus visi lygūs. O Alytus pasižymi, kad yra lygių ir lygesnių prieš įstatymą. Kur ne visiems taikomi.
apie ligonine o ne apie…
Komentaras
apie ligonine o ne apie gaisrininkus o ligonineje dirba Cesiulio giminaitis vyr gydytoju tad uztat ir sprendzia duoti ar imti kysius ir nezino kas geriau bet geriau kai gauna
Tai dvigubų standartų ir kgb…
Komentaras
Tai dvigubų standartų ir kgb metodų tasa veikianti institucija. Alytuj, ypač 2017 metų kadencijoj taip susikompramitavę, kad.. Dalis žino, bet žiniasklaida apie ne tik tai, prabilt nedrysta.
Su visuomene susitikt vengia…
Komentaras
Su visuomene susitikt vengia matyt, kur prieš metus nuo Alytaus miesto rinktas į Seimą V.Bakas, negebėdamas Alytuj sprest rimtų problemų, kreipės į LR Gen. prokurorę dėl Alytaus ligoninės gydytojų išsiaiškint. O tie savo protu atsiuntė stt veikėją, kad tas apie kyšių faktorių alytiškiams paaiškint, nes? Atseit alytiškiai nežino. Kaimukas jų akim. Kur net Alytaus teismo nutartį dėl padangų gaisro, argumentuoja. Kad priešgaisrinės pareigūnai galėjo nežinot. Nors Konstitucijos 7 str.- galioja tik paskelbti įstatymai. Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Reiškia pareigūnai, jei ir nežino, bet vis tiek atsakingi už užimamų pareigų kompetencijų reikalavimus. Nes Konst. 109 str.- teisėjas klauso tik įstatymo. O pareigūnai, priešgaisrinės ar teisėjai bei stt.., pagal juos pasirodo gali nežinot. O štai eiliniai gydytojai turi žinot. Net ir korupcijos sritį.
Kaip vertina Alytaus teismo…
Komentaras
Kaip vertina Alytaus teismo nutartį, kad stt pavėluotai kaltinai Alytaus priešgaisrinės apsaugos pareigūnai dėl padangų gaisro atveju išteisinti kaip nekalti, ir? Dar teismo įpareigoti vienam iš jų išmokėt iš valstybės 20 tūkstančių. Reiškia šnipštas gavos iš stt regztos 21 tomų bylos? O čia aiškina alytiškiams apie.., kas ir vaikų darželį žino. Apie reiklumą sau pamiršdami. Kaip nelaimingi cirkininkai. Kaip yra ir daugiau klausimų dėl Alytaus, kodėl laiku nemato.
Kodėl stt čiūdino Alytuj…
Komentaras
Kodėl stt čiūdino Alytuj 2017 metais nepastebėdami padangų gaisro pradinių gaisrų, pradinių požymių kol nesudegė padangos? Kodėl dabar tik ligoninėj seka pasakėles, kad? Gydytojams negražu imt kyšus, kaip juos duodantiems? Kodėl tik šiems negalima, o kitur suprask galima? Kodėl nesidomi naujametinėm didelėm išmokom vienam, po ko pritrūksta lėšų kitiems gydytojams normaliems atlyginimams mokėt? Kodėl tik laikinas ligoninės direktorius, o ne pastovus? Ar nėra interesų kirtimosi? Kodėl alytiškius tokius kaip už naivius laiko? Reiškia gerai apmokami stt pareigūnai turi laiko vykt iš Kauno į Alytų, kad pasakėlių pasekt?