Alijošius alytiškei pateikė staigmeną – padovanojo žiedą (1)
Mamos atminimas
Alijošius moters namuose atsirado praėjusių metų pabaigoje. „Po mamos mirties iš Tauragės jį į savo namus parsivežiau kaip mamos atminimą“, – sakė alytiškė. Maždaug metro aukščio alijošių, augantį dešimties litrų vazone, iki pavasario laikė kambaryje ir prižiūrėjo kaip ir kitas kambarines gėles, o atėjus pavasariui ir praėjus šalnų pavojui išnešė į lauką.
Kieme alijošiui L.Mackevičienė parinko nuo vėjų apsaugotą vietą, kur nepasiekdavo tiesioginiai saulės spinduliai. „Visą vasarą jį laisčiau saikingai, bet netręšiau nė karto. Kai atėjo ruduo ir naktys pasidarė šaltos, pernešiau į patalpas, kurios nebuvo šildomos kasdien“, – pasakojo alijošiaus šeimininkė.
Apie tai, kad jos auginamas alijošius gali pražysti, moteris sakė net nepagalvojusi, todėl, spalio pradžioje pastebėjusi besiformuojantį žiedą, labai nustebo. Maždaug pora savaičių pumpuras pamažu didėjo, kol išleido stiebą, kurio viršūnėje pradėjo skleistis geltonai oranžinės spalvos žiedas.
„Žiedo grožiu gėrėjomės kelias savaites, po to pamažu jis pradėjo vysti. Alijošiaus pražydimas lapkritį man turi ypatingą prasmę, nes būtent šį mėnesį į amžinybę iškeliavo mama. Tai savotiškas ryšio su ja pasireiškimas per daugelį metų augintą augalą“, – jautriais prisiminimais dalijosi alytiškė.
Kiek tiksliai metų gali būti alijošiui, L.Mackevičienė sakė negalėtų pasakyti, tačiau tikrai ne mažiau kaip dešimt.
Alijošius – ne vienintelė retai žydinti gėlė, pražydusi moters namuose. Prieš metus ją maloniai nustebino taip pat retai pražystantis pinigų medis. L.Mackevičienė juokauja, kad geriausiai jai auginti sekasi retai retai žiedais džiuginančius augalus, nors jokios ypatingos priežiūros jiems ir neskiria.
Labai vertingas augalas
Daugiametis visžalis žolinis augalas alavijas priklauso plėnūninių šeimos augalų genčiai. Nors dažniausiai jis auginamas tarp kambarinių gėlių, tai yra vaistinis augalas, vadinamas vaistu nuo visų ligų.
Alavijų pasaulyje yra priskaičiuojama daugiau kaip 300 rūšių. Natūraliai jie gamtoje auga Afrikoje, Madagaskare, Arabijoje – savanose, pusdykumėse, molinguose ir sausuose kalvų ir kalnų šlaituose tarp akmenų, bei smėlynuose ar retuose krūmynuose, pasiekdami net 4 metrų aukštį.
Gydomosios alavijų savybes buvo žinomos jau senovės egiptiečiams, gyvenusiems keli tūkstančius metų prieš mūsų erą. Legendos pasakoja, kad alavijų sultis, norėdamos išsaugoti savo grožį, naudojo Egipto faraonės – Nefertitė ir Kleopatra, o didysis karvedys Aleksandras Makedonietis alavijų sultimis gydė mūšiuose sužeistų karių žaizdas. Alavijai buvo naudojami faraonų balzamavimui.
Nors alavijų rūšių yra šimtai, medicinoje ir kosmetikoje naudojamos tik kelios. „Tikruoju“ alavijumi laikomas Aloe Vera (Aloe Barbadensis Miller), natūraliai augantis karštoje ir sausoje dykumoje. Pagal cheminę sudėtį jam artimiausias yra Aloe Arborescens – medėjantis alavijas, plačiai auginamas visame pasaulyje ir Lietuvoje namuose ant palangių. Abi šios alavijo rūšys dažniausiai naudojamos ruošiant įvairius vaistinius ir kosmetikos produktus.
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad medėjančio alavijo sultyse yra mažiausiai 75 maistiniai komponentai, taip pat gausu vitaminų, amino rūgščių, mineralų, mikroelementų, organinių rūgščių ir kitų vertingų komponentų. Alavijas laikomas natūraliu antibiotiku, veiksmingai malšina skausmą, turi antimikrobinių savybių, kovoja su virusais, reguliuoja virškinamojo trakto veiklą, stiprina plaukus ir skatina jų augimą, padeda nuo dažno vidurių užkietėjimo, sulčių kompresais gydomi nušalimai, spuoguota ir riebi veido oda.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Pas mane pastoviai žydi ir…
Komentaras
Pas mane pastoviai žydi ir dabar pumpurai yra.Alytaus naujienoms galiu atsiųsti nuotrauku.