7 svarbiausi klausimai apie ekologiškus produktus (11353)

Rūtenis Andrijauskas
nuotr
Raminta Bogušienė
Ekologiškas produktas naudingas Jums, gamtai ir gyvūnams. Mokslininkai teigia, kad ekologiški produktai turi daugiau vitamino C, mineralinių medžiagų (magnio, geležies) ir antioksidantų. Ekologiško maisto šalininkai sako, kad šie produktai yra saugesni, maistingesni ir dažniausiai skanesni nei įprasti. Į svarbiausius klausimus apie ekologiškus maisto produktus atsako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė ir Raminta Bogušienė, maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė. Ekologiškas produktas – tai pagal ES ir nacionalinius ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus pagamintas produktas. Norint gauti ekologiško produkto patvirtinamąjį dokumentą, reikia atitikti reikalavimus nuo lauko iki galutinio vartotojo, ką įvertina nepriklausoma kontrolės įstaiga.
 1. Ar užtikrintas Lietuvoje vartotojui ekologiškų produktų pasirinkimas?

Lietuvoje auginama ir perdirbama visa paletė ekologiškų produktų rūšių - pieno, mėsos, grūdų, uogų, vaistažolių produktai, taip pat įvairūs nealkoholiniai gėrimai – vaisių, uogų sultys, beržų sula.

„Pasirinkimą ekologiškų produktų turi ir specialių ar išskirtinių poreikių turintys pirkėjai. Galima rasti ekologiško maisto kūdikiams, kiaušinių miltelių, maisto papildų, virtinių su įdaru, koldūnų, riešutų, kultūrinių grybų, paruoštų sriubų, kanapių aliejaus ir kitų produktų”, - sako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

Parduotuvėse yra įvairių rūšių produktų tiek atvežtų iš kitų ES šalių, tiek ir importuotų produktų. Iš trečiųjų šalių daugiausia importuojami švieži arba džiovinti vaisiai ir daržovės. Taip pat įvairūs lietuviški ekologiški produktai yra eksportuojami į ES šalis, Japoniją, Ameriką, Korėją ir kt.

2. Ar ekologiškas produktas saugesnis aplinkai?

Mokslininkai teigia, kad ekologinė žemdirbystė yra draugiškesnė aplinkai: nenaudojant chemikalų, mažiau teršiama gamta, gaminama mažiau anglies dioksido, kuris sukelia pasaulinį atšilimą. Ekologinėje žemdirbystėje draudžiami naudoti sintetiniai herbicidai, vietoje jų vykdoma kultūrų rotacija, ravėjimas rankomis ar agrotechnikos panaudojimas piktžolių naikinimui,  kruopščiai parenkamos augalų veislės, prisitaikančios prie vietinių sąlygų.

„Mitas, kad gaminant ekologiškus maisto produktus įrangos plovimui būtina naudoti „ekologiškas“ valymo ir plovimo priemones. Tinka visos valymo, plovimo ir dezinfekavimo priemonės, kurios leidžiamos naudoti maisto pramonėje, išskyrus ekologiniuose gyvulininkystės ūkiuose, kuriems yra specialus priemonių sąrašas. Ekologiškų maisto produktų pakuotės turi atitikti privalomuosius maisto saugos ir kokybės reikalavimus, bet nėra reikalavimo, kad pakuotės būtų „ekologiškos“ ar „greitai suyrančios“, - sako R.Bogušienė.

3. Ar ekologiškame produkte yra nitratų?

Pasak Ramintos Bogušienės, ekologinėje gamyboje nitratų yra tiek, kad nekenktų žmogui. Nitratų normos nustatomos tik reglamentuojamiems produktams: kūdikių maistui, špinatams, gūžinėms, šviežioms salotoms bei sėjamosioms gražgarstėms. Nitratų kiekį daržovėse galima sumažinti jas prieš vartojimą kruopščiai nuplaunant, verdant, mirkant, konservuojant, rauginant, naudojant druską, vitaminą C.

 „Vartokite tas daržovių dalis, kuriose mažiausiai kaupiasi nitratai. Daugiau valgykite daržovių sezono metu, kai jos auga lauke, nes tokios daržovės kaupia mažiau nitratų nei auginamos šiltnamyje. Auginantiems daržoves rekomenduotina nepertręšti jų nei mineralinėmis, nei organinėmis trąšomis”, - perspėja Raminta Bogušienė, maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė.

4. Ar ekologiškas produktas maistingesnis?

Ekologiško maisto šalininkai teigia, kad šie produktai yra saugesni, maistingesni ir dažniausiai skanesni nei įprasti. Mokslininkai ieško atsakymų dėl ekologiško maisto naudos sveikatai. Tyrimais patvirtinta, kad ekologiškas maistas turi vidutiniškai 27 % daugiau vitamino C, 21% daugiau geležies, 29 % daugiau magnio ir 14 % daugiau fosforo.

Mitybos specialistė Raminta Bogušienė pataria, kad jeigu norima gauti kuo daugiau vitaminų ir mėgautis geresniu daržovių ir vaisių skoniu, reikia juos valgyti šviežius, pirmenybę teikti ekologiškiems. Rekomenduojama rinktis sezonines gėrybes.

5. Ar ekologiškas produktas skanesnis?

Ekologiški produktai auga natūraliomis sąlygomis, lėčiau, todėl daržovės suformuoja jai būdingą įprastą skonį ir kvapą. Taip pat ekologiškuose produktuose, teigiama, kad daugiau sausosios dalies, mažiau vandens.

Dėl skonio nesiginčijama – vieniems atrodo, kad ekologiški bananai skanesni nei įprastiniai, o ekologiškos grikių kruopos kvapnesnės ir skanesnės nei įprastinės.

6. Kodėl ekologiškas produktas yra brangesnis?

Dažniausiai ekologiškas produktas yra brangesnis, nes jį gaminant privaloma laikytis papildomų reikalavimų.

„Pvz., jeigu gyvūnai šeriami ekologiškais pašarais – gyvūninės kilmės produkto kaina brangesnė, gyvūnų laikymo patalpos yra didesnės – atitinkamai didesni patalpų eksploatavimo kaštai ir kt. Augalininkystėje ekologinės gamybos ūkiai sėja ekologiškai užaugintą sėklą, kuri yra brangesnė, jeigu augalas auginamas ekologinės gamybos būdu, dažniausiai bus patirtas derliaus nuostolis ir kt. Jei perdirbamas ekologiškas produktas – jis turi būti atskirtas vietos arba laiko atžvilgiu, todėl atitinkamai jo savikaina išaugs”, - sako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

7. Kaip užtikrinama ekologiškų produktų kokybė?

Pasak žemės ūkio viceministrės, ekologinės gamybos reglamentuose yra papildomi reikalavimai, kurių nėra įprastiniams produktams, pvz. gyvulininkystėje gyvūnai turi būti šeriami ekologiškais pašarais, pašarai negali būti GMO, gyvūnams reglamentuotas tam tikras privalomas laikymui plotas patalpose ir lauke ir t.t. Taip pat papildomi privalomi reikalavimai yra ekologinei augalininkystei, vynininkystei, bitininkystei, akvakultūrai, žaliavų perdirbimui ir t.t. Visa tai įtakoja, kad galutinis ekologiškas produktas bus kokybiškesnis, lyginant su neekologišku.

Daugiau apie ekologiškus produktus, jų ženklinimą, pasirinkimo galimybes, taip pat apie nacionalinės kokybės ir garantuotus tradicinius gaminius, saugomos kilmės vietos nuorodos bei saugomos geografinės nuorodos maisto produktus, jų vartojimą, naudą mūsų sveikatai, įtraukimą į kasdienį racioną sužinosite pirmojoje Lietuvoje nemokamoje kokybiško maisto šventėje (konferencija, mugė, degustacija) rugsėjo 21 d. 10 val. Vilniuje (Viešbutis „Panorama“, Sodų g.14). Daugiau apie šventę: http://sveikataipalankus.lt/maisto-svente-programa/

  Komentaras

  Ce design est spectaculaire! Vous savez absolument comment divertir un lecteur.
  Entre ton esprit et tes vidéos, j'étais presque ému de créer mon propre blog
  (enfin, presque ... HaHa!) Super travail. J'ai vraiment aimé
  ce que vous aviez à dire, et plus encore, la façon dont vous l'avez
  présenté. Trop cool!

  Voici mon website :: Star

  Komentaras

  NEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWP
  https://webseobrat.ru/2022/42 http://woti.online/467.html https://lachica.ru/315-2 https://teplo4life.ru/1112-2 https://jdacha.ru/category/14/ https://krasivaya24.ru/347-2 https://timeshola.ru/stati/987.html https://debotaniki.ru/2022/03/23-2/ https://debotaniki.ru/2022/03/88/ https://hitbiju.ru/stati-po-nomeram/168/ https://hudeem911.ru/stati-po-nomeram/85.html https://iworknet.ru/118-2/ https://luchshii-blog.ru/107-2/ https://puzdrik.ru/stati-po-nomeram/52.html https://sezon-modnicy.ru/stati-po-nomeram/83/ https://whynotportal.ru/131-2/ https://clever-lady.ru/stati-po-nomeram/42.html https://xtet.ru/stati-po-nomeram/53.html https://kakteplica.ru/rasteniya-v-teplice/ovoshhi/83.html https://thisisdacha.ru/468-2/ https://belayalenta.com/2022/04/9-2/ https://belayalenta.com/2022/04/435/ https://kuharka24.pro/154-2/ https://odriflik.ru/otnosheniya-v-seme/28 http://team4yk.ru/otnosheniya-v-seme/162 http://mirledi.net/281-2/ http://baryshna.ru/otnosheniya-v-seme/206 https://sovetvam.ru/213.html http://marremont.ru https://betonprosto.ru https://rivara.ru https://russian-remont.ru https://fan-fifa.ru http://santech1.ru https://zarabotat-vsem.ru https://dachnyi-ychastok.ru https://domavlad.ru http://pillow.su http://foto-stroyka.ru https://skosr.ru https://tehnofan.com https://teplius.ru https://vashakrovlja.ru http://web-lesson.ru http://ecodomstroj.ru https://lifemoneyblog.ru http://osnovam.ru https://operativa.ru https://silaledi.ru http://vseokozhe.com https://ladyspages.com https://fifaxa-game.com https://remontposobie.ru https://klimakspms.net https://multiwood.ru https://vdecret.com https://okraska-volos.ru http://remontmechty.ru https://domashnyaya-kosmetika.ru http://amelie-style.ru http://cherrywoman.ru http://echudo.ru http://izjum.ru https://uwoomen.com https://vsetemy.ru http://divolog.ru http://clockchok.ru/ https://dachnieidei.ru/ http://build-infosite.ru/ https://remontfor-you.ru/ https://chicat.ru/ https://domfaq.com/ https://interyer-doma.ru/ https://master-saydinga.ru/ https://complaneta.ru/ https://gocod.ru/ https://mamzelka.com/ https://fasttelegraph.ru/ https://chita-brita.ru/ https://bonpost.ru/ https://sama-master.ru/ http://clockchok.ru/36-2/ https://dachnieidei.ru/52-2/ http://build-infosite.ru/sovety/ovoshhi/51-2 https://remontfor-you.ru/raznoe/bez-rubriki/18.html https://chicat.ru/stati/54.html https://domfaq.com/44-2/ https://interyer-doma.ru/32-2/ https://master-saydinga.ru/ogorod/18

  Komentaras

  NEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWP
  https://webseobrat.ru/2022/62 http://woti.online/100.html https://lachica.ru/850-2 https://teplo4life.ru/142-2 https://jdacha.ru/category/4/ https://krasivaya24.ru/817-2 https://timeshola.ru/stati/782.html https://debotaniki.ru/2022/03/19-2/ https://debotaniki.ru/2022/03/41/ https://hitbiju.ru/stati-po-nomeram/108/ https://hudeem911.ru/stati-po-nomeram/193.html https://iworknet.ru/2-2/ https://luchshii-blog.ru/79-2/ https://puzdrik.ru/stati-po-nomeram/7.html https://sezon-modnicy.ru/stati-po-nomeram/127/ https://whynotportal.ru/89-2/ https://clever-lady.ru/stati-po-nomeram/11.html https://xtet.ru/stati-po-nomeram/64.html https://kakteplica.ru/rasteniya-v-teplice/ovoshhi/227.html https://thisisdacha.ru/346-2/ https://belayalenta.com/2022/04/5-2/ https://belayalenta.com/2022/04/239/ https://kuharka24.pro/56-2/ https://odriflik.ru/otnosheniya-v-seme/175 http://team4yk.ru/otnosheniya-v-seme/51 http://mirledi.net/336-2/ http://baryshna.ru/otnosheniya-v-seme/165 https://sovetvam.ru/92.html http://marremont.ru https://betonprosto.ru https://rivara.ru https://russian-remont.ru https://fan-fifa.ru http://santech1.ru https://zarabotat-vsem.ru https://dachnyi-ychastok.ru https://domavlad.ru http://pillow.su http://foto-stroyka.ru https://skosr.ru https://tehnofan.com https://teplius.ru https://vashakrovlja.ru http://web-lesson.ru http://ecodomstroj.ru https://lifemoneyblog.ru http://osnovam.ru https://operativa.ru https://silaledi.ru http://vseokozhe.com https://ladyspages.com https://fifaxa-game.com https://remontposobie.ru https://klimakspms.net https://multiwood.ru https://vdecret.com https://okraska-volos.ru http://remontmechty.ru https://domashnyaya-kosmetika.ru http://amelie-style.ru http://cherrywoman.ru http://echudo.ru http://izjum.ru https://uwoomen.com https://vsetemy.ru http://divolog.ru http://clockchok.ru/ https://dachnieidei.ru/ http://build-infosite.ru/ https://remontfor-you.ru/ https://chicat.ru/ https://domfaq.com/ https://interyer-doma.ru/ https://master-saydinga.ru/ https://complaneta.ru/ https://gocod.ru/ https://mamzelka.com/ https://fasttelegraph.ru/ https://chita-brita.ru/ https://bonpost.ru/ https://sama-master.ru/ http://clockchok.ru/24-2/ https://dachnieidei.ru/24-2/ http://build-infosite.ru/sovety/ovoshhi/10-2 https://remontfor-you.ru/raznoe/bez-rubriki/19.html https://chicat.ru/stati/6.html https://domfaq.com/35-2/ https://interyer-doma.ru/21-2/ https://master-saydinga.ru/ogorod/24

  Komentaras

  NEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWP
  https://webseobrat.ru/2022/21 http://woti.online/669.html https://lachica.ru/1171-2 https://teplo4life.ru/152-2 https://jdacha.ru/category/11/ https://krasivaya24.ru/41-2 https://timeshola.ru/stati/563.html https://debotaniki.ru/2022/03/17-2/ https://debotaniki.ru/2022/03/50/ https://hitbiju.ru/stati-po-nomeram/45/ https://hudeem911.ru/stati-po-nomeram/37.html https://iworknet.ru/168-2/ https://luchshii-blog.ru/18-2/ https://puzdrik.ru/stati-po-nomeram/146.html https://sezon-modnicy.ru/stati-po-nomeram/61/ https://whynotportal.ru/6-2/ https://clever-lady.ru/stati-po-nomeram/32.html https://xtet.ru/stati-po-nomeram/75.html https://kakteplica.ru/rasteniya-v-teplice/ovoshhi/33.html https://thisisdacha.ru/25-2/ https://belayalenta.com/2022/04/7-2/ https://belayalenta.com/2022/04/353/ https://kuharka24.pro/309-2/ https://odriflik.ru/otnosheniya-v-seme/109 http://team4yk.ru/otnosheniya-v-seme/68 http://mirledi.net/194-2/ http://baryshna.ru/otnosheniya-v-seme/343 https://sovetvam.ru/74.html http://marremont.ru https://betonprosto.ru https://rivara.ru https://russian-remont.ru https://fan-fifa.ru http://santech1.ru https://zarabotat-vsem.ru https://dachnyi-ychastok.ru https://domavlad.ru http://pillow.su http://foto-stroyka.ru https://skosr.ru https://tehnofan.com https://teplius.ru https://vashakrovlja.ru http://web-lesson.ru http://ecodomstroj.ru https://lifemoneyblog.ru http://osnovam.ru https://operativa.ru https://silaledi.ru http://vseokozhe.com https://ladyspages.com https://fifaxa-game.com https://remontposobie.ru https://klimakspms.net https://multiwood.ru https://vdecret.com https://okraska-volos.ru http://remontmechty.ru https://domashnyaya-kosmetika.ru http://amelie-style.ru http://cherrywoman.ru http://echudo.ru http://izjum.ru https://uwoomen.com https://vsetemy.ru http://divolog.ru http://clockchok.ru/ https://dachnieidei.ru/ http://build-infosite.ru/ https://remontfor-you.ru/ https://chicat.ru/ https://domfaq.com/ https://interyer-doma.ru/ https://master-saydinga.ru/ https://complaneta.ru/ https://gocod.ru/ https://mamzelka.com/ https://fasttelegraph.ru/ https://chita-brita.ru/ https://bonpost.ru/ https://sama-master.ru/ http://clockchok.ru/40-2/ https://dachnieidei.ru/47-2/ http://build-infosite.ru/sovety/ovoshhi/4-2 https://remontfor-you.ru/raznoe/bez-rubriki/46.html https://chicat.ru/stati/28.html https://domfaq.com/3-2/ https://interyer-doma.ru/10-2/ https://master-saydinga.ru/ogorod/54

  Komentaras

  Hi there! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able
  to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.

  With thanks!

  Feel free to visit my web blog https://Rcg55.com/

  Komentaras

  NEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWPNEWP
  https://webseobrat.ru/2022/52 http://woti.online/846.html https://lachica.ru/298-2 https://teplo4life.ru/749-2 https://jdacha.ru/category/9/ https://krasivaya24.ru/908-2 https://timeshola.ru/stati/690.html https://debotaniki.ru/2022/03/23-2/ https://debotaniki.ru/2022/03/66/ https://hitbiju.ru/stati-po-nomeram/10/ https://hudeem911.ru/stati-po-nomeram/110.html https://iworknet.ru/161-2/ https://luchshii-blog.ru/144-2/ https://puzdrik.ru/stati-po-nomeram/138.html https://sezon-modnicy.ru/stati-po-nomeram/43/ https://whynotportal.ru/169-2/ https://clever-lady.ru/stati-po-nomeram/66.html https://xtet.ru/stati-po-nomeram/164.html https://kakteplica.ru/rasteniya-v-teplice/ovoshhi/120.html https://thisisdacha.ru/3-2/ https://belayalenta.com/2022/04/11-2/ https://belayalenta.com/2022/04/441/ https://kuharka24.pro/12-2/ https://odriflik.ru/otnosheniya-v-seme/186 http://team4yk.ru/otnosheniya-v-seme/88 http://mirledi.net/365-2/ http://baryshna.ru/otnosheniya-v-seme/5 https://sovetvam.ru/68.html http://marremont.ru https://betonprosto.ru https://rivara.ru https://russian-remont.ru https://fan-fifa.ru http://santech1.ru https://zarabotat-vsem.ru https://dachnyi-ychastok.ru https://domavlad.ru http://pillow.su http://foto-stroyka.ru https://skosr.ru https://tehnofan.com https://teplius.ru https://vashakrovlja.ru http://web-lesson.ru http://ecodomstroj.ru https://lifemoneyblog.ru http://osnovam.ru https://operativa.ru https://silaledi.ru http://vseokozhe.com https://ladyspages.com https://fifaxa-game.com https://remontposobie.ru https://klimakspms.net https://multiwood.ru https://vdecret.com https://okraska-volos.ru http://remontmechty.ru https://domashnyaya-kosmetika.ru http://amelie-style.ru http://cherrywoman.ru http://echudo.ru http://izjum.ru https://uwoomen.com https://vsetemy.ru http://divolog.ru http://clockchok.ru/ https://dachnieidei.ru/ http://build-infosite.ru/ https://remontfor-you.ru/ https://chicat.ru/ https://domfaq.com/ https://interyer-doma.ru/ https://master-saydinga.ru/ https://complaneta.ru/ https://gocod.ru/ https://mamzelka.com/ https://fasttelegraph.ru/ https://chita-brita.ru/ https://bonpost.ru/ https://sama-master.ru/ http://clockchok.ru/12-2/ https://dachnieidei.ru/30-2/ http://build-infosite.ru/sovety/ovoshhi/53-2 https://remontfor-you.ru/raznoe/bez-rubriki/58.html https://chicat.ru/stati/56.html https://domfaq.com/45-2/ https://interyer-doma.ru/31-2/ https://master-saydinga.ru/ogorod/46

  Komentaras

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe
  you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

  Feel free to visit my website ... تولید محتوا

  Komentaras

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad
  reading your article. But want to remark on few general things,
  The website style is ideal, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

  Feel free to visit my website; rcg55

  Komentaras

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring
  on other blogs? I have a blog based upon on the same topics
  you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would value
  your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  my homepage ... تولید محتوا [Damienxqeq65415.Thelateblog.Com]

  Komentaras

  Thank you for some other great article. The place else may just anyone get that type of info
  in such an ideal approach of writing? I have a
  presentation subsequent week, and I am on the look for such
  info.

  Take a look at my web page - ceri 138

Kiti straipsniai