100 kilometrų iš Vilniaus į Alytų pėsčiomis: už pokyčius savyje ir aplink mus (2)
Atstumas, kiek galima nueiti, – skonio reikalas, tačiau 100 kilometrų laikoma ta riba, kuri leidžia pasijusti įveikus iššūkį. Tiek galima nueiti per parą be miego. 100 kilometrų trasą masiniuose žygiuose renkasi nedaugelis, bet nueiti ilgą atstumą juose lengviau. Komercinis formatas (kai parduodami bilietai į suplanuotą trasą) reikalingas tam, kad eitum be kuprinės ir gautum pakeliui vandens bei maisto. Taip pat organizatoriai užtikrina vadinamąjį „krituolių surinkimą“ – parvežami nebaigusieji žygio. Visa ši įžanga reikalinga tam, kad būtų lengviau suprasti, kokį iššūkį įveikė trys žygeiviai – Rimgaudas Leonavičius, Saulius Ivoška ir Vytautas Kažemikaitis, Žolinės išvakarėse nuėję 100 kilometrų iš Vilniaus į Alytų. Žygis buvo skirtas autizmo paramos fondui „Pokyčių ambasada“ palaikyti.
Puiki sinergija: savo ribų išbandymas dėl tikslo
„Jaučiuosi labai gerai, kojos medinės, yra ilgo ėjimo ir nemiegojimo nuovargis, bet, palyginti su pernai, – viskas daug daug geriau. Naktis buvo šalta, bet labai žvaigždėta ir pilnas šaudančių meteoritų dangus. Net kaklą paskaudo visąlaik einant atlošus į dangų. Su palaikymo komanda visą žygio 100-uką įveikėme trise, bet einančių ilgesnę ar trumpesnę atkarpą buvo ne viena dešimtis ir kiekvieno indėlis man labai svarbus! AČIŪ visiems dalyvavusiems, palaikiusiems, išbandžiusiems jėgas, aukojusiems ir prisidėjusiems prie pokyčių visuomenėje. Visi nenuėję ar norintys nueiti – galite pradėti treniruotis ir prisijungti kitais metais, rugpjūčio 10 dieną“, – tokiu įrašu feisbuke pasidalijo žygį baigęs jo idėjos autorius Rimgaudas Leonavičius.
„Alytaus naujienoms“ Rimgaudas pasakojo, kad antrasis jo žygis buvo lengvesnis nei pirmas, o ėjimas su idėja – prasmingas. „Tai – ne vien savo ribų išbandymas, bet ir gero tikslo siekimas – išėjo puiki sinergija. Einantys gali skirti lėšų labdarai, bet ėjimas ir pačius žmones keičia, o tai įdomi patirtis“, – sako žygio sumanytojas. Rimgaudas džiaugiasi, kad žygis pavyko, tikslas pasiektas – 100 kilometrų nueita ir surinkta lėšų autistiškų vaikų lavinimui.
Prisijungti prie žygio Rimgaudas kvietė visus norinčius, ragino rinktis jiems priimtiną atstumą. Jokių medalių ar nueitus kilometrus liudijančių sertifikatų, įprastų žygiuose, taip pat niekas neteikė, nes tikslas buvo išbandyti savo ištvermę ir išreikšti palaikymą žmonių poreikių įvairovei. Vilniuje startavo 12 žygeivių, įvairiuose etapuose jų susirinko apie 20. Finišą po 25 valandų žygio pasiekė trise (čia tie, kurie nuėjo visą 100 kilometrų), o likus 12 kilometrų iki Alytaus dar prisijungė palaikymo komanda.
Nuėjo po 170 tūkst. žingsnių
Ne paslaptis, kad 100 kilometrų atstumas yra nemenkas išbandymas net nuolat ir daug žygiuojantiems žmonėms, o kokių ekstremalių emocijų gali patirti tai darantys be ypatingo pasirengimo? Štai alytiškio S.Ivoškos sekmadienio įspūdžiai: „Visiems skambinantiems, stebintiems ir nežinantiems – 104 km iš Vilniaus į Alytų pėsčiomis įveikti! Per 28 valandas. Be jokio miego. Prisipažinsiu, netikėjau, kad galiu. Panašu, jog žmogaus galimybės išties yra beribės, tik jis pats to nežino. Kaip jaučiuosi? Fiziškai – kaip tanko pervažiuotas, emociškai – kaip nugalėjęs Putino armiją. Pūslės ant kojų – kiaušinio dydžio, o skausmas – gal kaip per gimdymą (moterys, neužpykit ). Ar dar kada tiek eisiu? Sakau, kad „niekada“, bet gali būti, kad taip kalbu tik dabar, kai kojas beveik rankose nešuosi. Sūnus Joris įveikė pusę trasos – 53 kilometrus. Labai juo didžiuojuosi!“
Saulius save vadina „standarto vaikščiotoju“ – nueina 15–20 kilometrų, tai jam nesudaro problemos. Tačiau 100 kilometrų iššūkis pasidavė labai nelengvai – 75-ajame kilometre teko pasirūpinti vandeningomis pūslėmis ant kojų… „Esu įsitikinęs, kad mes tikrai nežinome savo galimybių ribų, o jei sužinotume – labai nustebtume“, – sako alytiškis. Dvi dienas po žygio sakęs griežtą „ne“ jokiems vaikščiojimams, vakar S.Ivoška jau nebuvo toks griežtas – gal ir eis ateityje. „Koją pakišo nuovargis ir netinkama avalynė, bet pasibandymas buvo įdomus. Mielai pasveikinsiu bet kurį, nuėjusį 100 kilometrų!“ – šmaikštavo jis.
„Mano nuostabai, nors savęs ir įrangos išbandymo tikslu nešiausi 13–14 kg kuprinę, šis žygis pasirodė lengviausias iš visų mano įveiktų. Manau, kad viso to kaltininkai buvo LEKI Cross Trail lazdos. Jokios nuospaudos, beveik jokio nuovargio jausmo kojose šiandien (tikriausiai ryt pasijaus). Neįtikėtina!“ – tokie buvo trečiojo šimtukininko Vytauto Kažemikaičio sekmadienio įspūdžiai. Vaikščiojimo patirties turintis žygeivis po žygio dar spėjo aplankyti ir Alytuje gyvenančius tėvus.
Žygis už pokyčius taps tradicinis
Nors 100 kilometrų žygis pėsčiomis už pokyčius nebuvo per daug garsinamas, žinoma, atsirado stebėjusių įrašus socialinėse medijose, nes buvo smalsu, kaip sekasi žygeiviams. Daugeliui kilo klausimų, o ką gi reiškia „už pokyčius“? Kokia buvo šio žygio idėja, sujungusi fizinės ištvermės išbandymą su siekiu rinkti lėšas? Žygio sumanytojas R.Leonavičius kvietė morališkai ir finansiškai palaikyti autizmo paramos fondą „Pokyčių ambasada“. Surinktos lėšos bus panaudojamos autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų terapijoms. Raidos iššūkių turintiems vaikams valstybė per metus suteikia 6 logopedo užsiėmimus, „Pokyčių ambasada“ vidutiniškai suteikia 20–30 logoterapijų, t. y. apie 100 per mėnesį. Asociacijos vadovė Klementina Gruzdienė pabrėžia, kad tai yra įmanoma tik visų gero valios, šiai veiklai aukojančių žmonių dėka.
„Ilgą laiką buvo manoma, kad žmonių su negalia teisėmis, parama ar kitais reikalais turi rūpintis jie patys, jų artimieji ar su jais dirbančios nevyriausybinės organizacijos. Labai smagu, kad atsiranda žmonių, kurie tiesiogiai nėra susiję su autizmu, kitais raidos iššūkiais, bet supranta, kad mes esame visuomenės dalis ir ne tik mums reikia visuomenės, bet ir visuomenei reikia tos įvairovės“, – džiaugiasi „Pokyčių ambasados“ įkūrėja K.Gruzdienė. Ji taip pat žingsniavo dalį kelio su žygeiviais, o logistika rūpinosi Goda Prapuolenytė-Leonavičienė.
Ar iniciatyva taps tradicinė ir ateityje suburs didesnį būrį einančiųjų? R.Leonavičius mano, kad taip – jis planuotų šį žygį kaip tradicinį ir kasmetinį. Be kita ko, yra ir psichologinis aspektas – mintys valosi, kai reikia įveikti fizinius ir emocinius sunkumus, lieka tik susikaupimas ir kelias prieš akis.antčiužiniai
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
"Pokyčių ambasada“ vi…
Komentaras
"Pokyčių ambasada“ vidutiniškai suteikia 20–30 logoterapijų, t. y. apie 100 per mėnesį, jei įkurta tik prieš 6 mėnesius?
netoli nuejo
Komentaras
netoli nuejo