„Si­dab­ro vai­ni­kė­lio” da­ly­vių dar­bai ko­mi­si­ją ste­bi­no bran­du­mu (178)

Rita KRUŠINSKAITĖ
Agotos Glinskytės skulptūra „Polėkis“.
Agotos Glinskytės skulptūra „Polėkis“. Giedriaus GRIŠKEVIČIAUS nuotr.
Dzū­ki­jos re­gio­ni­nio kon­kur­so tu­re da­ly­va­vo pen­kias­de­šimt pen­ki 9–18 me­tų jau­nie­ji kū­rė­jai iš Aly­taus, Laz­di­jų, Va­rė­nos, Šal­či­nin­kų, Kai­šia­do­rių ra­jo­nų bei Birš­to­no ir Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bių. Jie kon­kur­sui pri­sta­tė per pus­an­tro šim­to me­džio dro­ži­nių, po­pie­riaus kar­pi­nių, so­dų, mar­gu­čių, ke­ra­mi­kos, py­ni­mo bei ki­tų gra­žių ir įdo­mių dar­bų.

„Dzū­ki­jos re­gio­ne, nors ir vy­rau­ja dar­bų įvai­ro­vė, ga­li­ma iš­skir­ti ke­ra­mi­ką, me­džio dro­žy­bą. Dau­gai tu­ri ge­rą py­nė­jų mo­ky­to­ją Ra­są Alek­san­dra­vi­čie­nę, jau ne vie­ne­rius me­tus vei­kia sa­vi­ta ke­ra­mi­kų mo­kyk­la Pra­vie­niš­kė­se, Rum­šiš­kė­se, Kai­šia­do­ry­se, Va­rė­no­je, net iš Šal­či­nin­kų ke­ra­mi­kai at­vyks­ta.

Teks­ti­lės nė­ra di­de­lio su­si­tel­ki­mo, ta­čiau dau­ge­ly­je mo­kyk­lų dir­ba­ma su įvai­riais jos žan­rais. Ma­lo­niai nu­džiu­gi­no Ais­tė Blė­dai­tė iš Va­rė­nos, vos ne pu­sę krai­čio skry­nios dar­bų at­ve­žu­si – no­si­nai­čių, suk­ne­lę, net krikš­to marš­ki­nė­lius, ku­rie pa­siū­ti ir pa­puoš­ti pa­gal la­bai se­ną, pri­mirš­tą va­rian­tą.

Yra la­bai stip­rių ir įdo­mių so­dų vė­rė­jų – tiek mer­gai­čių, tiek ber­niu­kų, ypač iš­si­sky­rė Mar­ty­no Mi­ke­lio­nio iš Laz­di­jų ra­jo­no tri­jų so­dų ko­lek­ci­ja. Nu­ste­bi­no kai­šia­do­riš­kis Ari­jus Pet­ru­lė­nas stip­ria me­di­ne skulp­tū­ra „Pa­va­sa­rio sė­ja“.

Tai ro­do, kad re­gio­nų vai­kai la­bai bran­dūs, su­ku­ria stip­rius liau­diš­ko me­no dar­bus. Jie kar­tu su mo­ky­to­jais yra la­bai en­tu­zias­tin­gi, do­mi­si is­to­ri­niu pa­vel­du, ben­dra­dar­biau­ja su re­gio­ni­niais mu­zie­jais, pa­si­skai­to li­te­ra­tū­ros“, – apie da­ly­vius ir jų kū­ri­nius kal­bė­jo dar­bų ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Te­re­sė Jur­ku­vie­nė.

Kon­kur­so „Si­dab­ro vai­ni­kė­lis 2019“ re­gio­ni­nio tu­ro nu­ga­lė­to­jais (4–8 kla­sė) ta­po: Do­mi­ny­kas Ju­ne­vi­čius, Ago­ta Glins­ky­tė (mo­kyt. Aud­ro­nė Skar­ba­liū­tė), A.Pet­ru­lė­nas (mo­kyt. Vid­man­tas Ka­pa­čiū­nas), Mig­lė Vyš­niaus­kai­tė (mo­kyt. Vi­das Sa­vi­lio­nis), M.Mi­ke­lio­nis (mo­kyt. Li­na Ža­liaus­kie­nė); (9–12 kla­sė): Ais­tė Blė­dai­tė (mo­kyt. Ge­no­vai­tė Zi­na Pet­raus­kie­nė), Aria­na Tiuk­šai­tė (mo­kyt. Ri­ta Gal­ku­vie­nė), Lau­ra Kan­dra­ta­vi­čiū­tė (mo­kyt. L.Ža­liaus­kie­nė).

Nu­ga­lė­to­jai da­ly­vaus kon­kur­so „Si­dab­ro vai­ni­kė­lis“ pas­ku­ti­nia­me tu­re na­cio­na­li­nė­je pa­ro­do­je, ku­ri vyks ge­gu­žės 7–31 die­no­mis Kė­dai­nių kraš­to mu­zie­jaus dau­gia­funk­cia­me cen­tre.

T.Jur­ku­vie­nė pa­brė­žė, kad Aly­taus re­gio­nui ypač šiais me­tais cha­rak­te­rin­ga tai, kad jau­nes­nių­jų da­ly­vių gru­pės dar­bai sa­vo ko­ky­be bu­vo pra­na­šes­ni už vy­res­nių­jų dar­bus. Pa­gal dar­bų ko­ky­bę ne­bu­vo ga­li­ma pa­sa­ky­ti, kad vy­res­nie­ji kaž­ką dau­giau ir ge­riau pa­da­rė.

Nuo 2013 me­tų or­ga­ni­zuo­ja­mo Lie­tu­vos moks­lei­vių liau­dies dai­lės kon­kur­so „Si­dab­ro vai­ni­kė­lis“ tiks­las – pa­ska­tin­ti vai­kus ir jau­nuo­lius at­ras­ti tra­di­ci­nį liau­dies me­ną ir dai­liuo­sius ama­tus, pa­tiems pri­si­lies­ti prie me­džia­gų bei įran­kių ir pa­si­tel­kus sa­vo vaiz­duo­tę, ne­ati­tols­tant nuo tra­di­ci­nės es­te­ti­kos, kur­ti nau­jus vaiz­di­nės ir tai­ko­mo­sios liau­dies dai­lės kū­ri­nius. 

„To­kie ren­gi­niai rei­ka­lin­gi, pir­miau­sia, to­dėl, kad yra su­kur­tas lau­kas pa­si­reikš­ti vai­kams, mo­ky­to­jams ir va­do­vams, ku­rie do­mi­si tra­di­ci­ne tau­to­dai­le. Kai ku­rie vai­kai ste­bi­na di­džiu­liais ir bran­džiais dar­bais. Jie su­ku­ria to­kių dar­bų, kad ga­li drą­siai sto­ti ša­lia su­au­gu­sių kū­rė­jų ir už­tik­ri­na gra­žų tra­di­ci­jų tęs­ti­nu­mą“, – sa­kė T.Jur­ku­vie­nė.

Anot jos, tik­riau­siai ma­ža da­lis moks­lei­vių, da­bar be­si­do­min­čių liau­dies me­nais, taps ama­ti­nin­kais. Ti­piš­kas to­kio kon­kur­so da­ly­vio por­tre­tas – ge­rai be­si­mo­kan­tis vai­kas, ku­ris, ko ge­ro, stos į aukš­tą­ją mo­kyk­lą, pa­si­rink­da­mas su liau­dies me­nu ne­su­si­ju­sius moks­lus, ta­čiau dau­gu­ma jų bus ži­no­vai, ver­tin­to­jai, gal­būt pro­pa­guo­to­jai ir pir­kė­jai, kai ku­riems tai taps lais­va­lai­kio pra­lei­di­mo bū­du. Ir tai pui­kus da­ly­kas.

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.