Pažinki Alytaus kraštą vaikštinėdamas (1)

Vidzgirio botaninis draustinis
Vidzgirio botaniniame draustinyje driekiasi pažintinis gamtinis takas. Jis prasideda prie informacinio stendo Pulko ir Vidzgirio gatvių sankirtoje. Visame miške nužymėti pasivaikščiojimo takai, sudarantys 9 km ilgio maršrutą. Įrengti informaciniai stendai, pasakojantys apie šio miško gyventojus, krypties ženklai, padedantys orientuotis take ir savarankiškai pažinti šį nuostabų gamtos objektą.
Kad kelionė vyktų sklandžiai – rekomenduojame nusifotografuoti tako pradžioje stende esantį žemėlapį (arba užsukti į Turizmo informacijos centrą ir jį pasiimti).
Visas takas – ne žiedinis. Tačiau gamtiniu požiūriu vertingiausioje miško dalyje, botaninio draustinio teritorijoje, įrengta apie 4 km žiedinė mokomoji tako dalis, kuri prasideda nuo automobilių stovėjimo aikštelės (GPS: 54.380301, 24.008476, WGS) prie tako link Radžiūnų piliakalnio.
Ją galima pasiekti einant jau minėtu 9 km taku arba važiuojant autotransportu Santaikos gatve ir pasukus į žvyrkelį prie lankytino objekto kelio ženklo „Radžiūnų piliakalnis 1,5“. Būkite atidūs, šiuo metu vyksta Santaikos kelio rekonstrukcijos darbai. Pažintinį gamtinį taką galima įveikti ir su #walk15 programėle.
Žuvinto ežero gamtos takas
Jame galima stebėti ir girdėti niekad nenurimstantį Žuvinto ežero gyvenimą. Ankstyvas rytas yra tinkamiausias paukščių stebėjimų laikas. Pusketvirto šimto metrų ilgio lieptas su paukščių stebėjimo bokšteliu skirtas apžvelgti Žuvinto ežero pakrantes ir susipažinti su turtingu ežero, jo pakrantės nendrynų ir krūmų paukščių pasauliu, pagrindinėmis augalų rūšimis.
Takas yra gamtinio rezervato teritorijoje, todėl, norint užtikrinti čia aptinkamų gyvūnų ramybę, turėtumėte laikytis nurodytų apribojimų.
Takas atviras lankytojams tik šviesiuoju paros metu, nuo saulės patekėjimo iki laidos. Automobilių stovėjimo aikštele galite naudotis nuo 8 iki 20 val. Visoje kitoje Žuvinto gamtinio rezervato teritorijoje lankytis galima tik turint leidimą.
Užsukite ir į greta esantį Lankytojų centrą. Susipažinsite su Žuvinto gamtos vertybėms ir rezervato istorija.
Daugiau informacijos rasite www.zuvintas.lt
Maršrutas „Trys tiltai du Nemuno krantai“
Praėjusių metų rudenį Alytaus turizmo informacijos centras pakvietė keliauti maršrutu pėsčiomis „Trys tiltai du Nemuno krantai“. Maršrutas žiedinis, kur pradėjote kelionę, įveikę beveik 12 km, ten ir sugrįšite.
Alytų, savo istoriją skaičiuojantį nuo XIV a., į dvi dalis padalijo Nemunas. Tik XIX a. pabaigoje Alytaus apylinkėse buvo pastatyti pirmieji tiltai per Nemuną. Mieste reikėjo lukterti iki XX a. pradžios. Laikas bėgo, keitėsi tiltai, jų paskirtis, tačiau intriguojančios istorijos išliko.
Keliaudami aplankysite tris Alytaus tiltus. Kelionę pradėję kairiame Nemuno krante, Senamiesčio skvere, A. Juozapavičiaus tiltu pereisite į dešinįjį upės krantą. Čia Pirmojo Alytaus istorinė aikštė, greta – Archeologijos muziejus. Užsukti į jį verta: susipažinsite su jotvingių istorija, apžiūrėsite Alytuje archeologinių kasinėjimų metu rastus daiktus (sekmadienį, pirmadienį nedirba).
Po to Alytaus piliakalnis, kur gimė miestas. Tuomet pėsčiųjų taku iki Baltosios rožės tilto (vertėtų ant jo užlipti, nes tai pats aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltas, jo aukštis 38,1 m, tačiau spręsti jums), Klebono akmuo Nemune ir miško keliu tiesiai.
Kaniūkų tiltas. Beje, nuo Baltosios rožės tilto iki Kaniūkų tilto pažymėtas ilgasis „Miško takas“, einantis per gražiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos miškus bei nacionalinius parkus.
Tačiau šį kartą sustokite prie Kaniūkų tilto: nerkite po juo, čia yra laiptai, užlipsite ant tilto, pėsčiųjų ir dviračių taku grįšite į kairiakrantį Alytų, Ulonų gatvę. Priėję Daugų gatvę, sukite į ją, pro Mažosios Dailidės ežerą Kurorto parku pasieksite Laisvės angelo paminklą ir Miesto sodą. Šaulių namai, Rotušės aikštė ir grįšite į Senamiesčio skverą.
Rekreacinė zona Nemunaityje prie Nemuno
Nemunaityje, panemunėje, nutiestas akmenimis grįstas poilsio takas, yra apžvalgos aikštelė, laužavietė, įrengta poilsiavietė prie iš žemės gelmių pulsuojančio šaltinėlio. Takas veda iki Klebono (Kunigo) akmens Nemune. Jei nepabūgsite iššūkių, būsite tinkamai apsirengę, Nemuno pakrante nuo poilsio zonos (į priešingą pusę) pasroviui paėjėsite (specialiai įrengto tako nėra) apie kilometrą – prieš jus atsivers vienintelė Pietų Lietuvoje klintinių tufų atodanga.
Nutarę, kad šį nuotykį pasiliksite kitam kartui – galėsite neskubėdami susipažinti su Nemunaičiu: gražuole Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia (pastatyta 1904 m.), jos šventoriuje 1930 m. įrengtu vienu gražių Lietuvoje Lurdo grotu su šv. Bernadetos skulptūra. Po trejų metų netoli bažnyčios esančiame pušyne buvo pastatas Pranciškonų vasarnamis, vietos gyventojų vadinamas vienuolynu. 1945 m. birželio 2 d. šiame pastate prisiekė 120 Adolfo Ramanausko-Vanago vadovaujamų partizanų. Miestelio puošmena – paminklas, su Lietuvos kario skulptūra, žuvusiems už nepriklausomybę. Tai paskutinis to meto žymaus skulptoriaus Vinco Grybo darbas.
Pakeliui link poilsio zonos pamatysite 1934 m. pastatytą Kryžių. Baigiant pažintį su Nemunaičio apylinkėmis būtinai reikia užsukti ir prie netoliese pūpsančio didžiausio Dzūkijos akmens Vangelonyse (Nemunaityje yra link jo nukreipiantis kelio ženklas).
Pradedantiesiems
Nemėgstate vaikščioti – pabandykite. Nereikia iš karto eiti dešimtis kilometrų, tiesiog saulėtą dieną pasivaikščiokite aplink Alytaus Dailidės ežerus. Jeigu patiks ir norėsis eiti toliau: Sveikatos taku iki Baltosios rožės tilto. Nuo jo pasigrožėsite nuostabia piliakalnio panorama. Nusileisite Dainų slėnio pusėje ir panemunės taku, klestelint akį į senąją geležinkelio stoties vandens siurblinę, iki A. Juozapavičiaus tilto. Vilniaus gatve pareisite į miesto centrą. Jei patiks, kitą kartą išbandysite kitus Alytaus pėsčiųjų takus, o jų mieste daugiau kaip 30 km.
Birutė Malaškevičiūtė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
cia vaikscioti buvusiai…
Komentaras
cia vaikscioti buvusiai teisejai nes girta vazineja bei mokytojoms nes dirba mokyklose isgere