Modernizuojant daugiabutį pasirūpinti vėdinimo sistema itin apsimoka – tai padeda išsaugoti dar daugiau šilumos (0)

„Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu, bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100.
Po renovacijos šie daugiabučiai buvo pasiekę B (6) ir C (9) energinio naudingumo klases, 11 iš 15 pastatų išorinės sienos buvo apšiltintos mineralinės vatos izoliacija, kitos altnernatyvos buvo polisterinis putplastis ar poliuretano putų izoliacinės plokštės“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas Edvardas Petrauskas.
Analizė buvo atlikta šildymo sezono metu, ištyrus ne mažiau nei prieš dvejus metus renovuotus daugiabučius – taip buvo užtikrintas objektyvaus šildymo sistemos funkcionavimo įvertinimas.
„Patikrinimo metu buvo atliktas energetinis namo auditas, įvertinti techniniai projektai ir įgyvendintų sprendimų kokybė, tai yra darbų bei panaudotų statybinių medžiagų kokybė. Apskritai patikrinimo rezultatus vertiname kaip gerus – energijos taupymo atžvilgiu šiluminės modernizavimo darbai buvo atlikti kokybiškai“, – sako pašnekovas ir pratęsia, jog analizė parodė, kad realus butų energijos suvartojimas siekia apie 80 kWh energijos suvartojimo vienam kv. m, o tai itin geras pasiekimas.
„Atliekant įgyvendintų priemonių ekspertizę paaiškėjo, jog didžiausi šilumos nuostoliai po daugiabučio atnaujinimo yra patiriami dėl pastato vėdinimo – infiltracijos, natūralaus ir mechaninio vėdinimo. Lyginant su viso pastato šilumos nuostoliais, jie vidutiniškai sudarė 50 proc. Palyginimui – nerenovuotuose daugiabučiuose vėdinimo nuostoliai dažniausiai sudaro 15–25 proc. visų šilumos pastato šilumos nuostolių. Visgi, atnaujinus pastatą šilumos nuostoliai, patiriami per nesandarias sienas, stogą, langus ir kt., sumažėja, tokiu būdu procentaliai vėdinimo nuostoliai padidėja, todėl gyventojai, planuojantys renovaciją, turėtų apsvarstyti ir pasirinkti įsirengti mechaninio vėdinimo įrenginius su šilumogrąža“, – pažymi E.Petrauskas.
Kaip vėdinimas padeda pasirūpinti sveikata?
Pasirūpinus oro cirkuliacija daugiabučio patalpose užtikrinamas gaivus ir kokybiškas oras bei tinkamas mikroklimatas – tai pasiekti leidžia rekuperacinės sistemos įrengimas.
„Mikroklimatas bute itin priklauso nuo vėdinimo, todėl gyventojai, įsirengę rekuperacinę sistemą, dėl to problemų neturi. Jeigu šios sistemos nėra, gyventojai turėtų susipažinti, kaip tinkamai vėdinti butą, kad mikroklimatas jame būtų tinkamas sveikatai“, – teigia E.Petrauskas.
Per sausas oras gyventojams gali sukelti sveikatos problemų: gerklės ir akių perštėjimą, ypač tiems, kurie nešioja kontaktinius lęšius, veido ir rankų odos džiūvimą, apsauginio jos sluoksnio pažeidimą ir skilinėjimą, taip pat sausas oras dirgina kvėpavimo takų gleivinę, todėl susilpnėja imunitetas ir atsparumas peršalimo bei kitoms ligoms.
Dažniausios priemonės, naudojamos siekiant padidinti drėgmės kiekį patalpose, yra oro drėkintuvai. Vis dėlto būtina juos naudoti atsargiai, nes šaltuoju metų laiku atnaujintuose pastatuose dėl per didelės drėgmės kiekio susidaro palankios sąlygos pelėsio atsiradimui.
„Džiaugiamės, jog šios studijos metu nė viename daugiabutyje nebuvo aptikta nei pelėsio, nei perteklinės drėgmės“, – dalinasi E.Petrauskas.
Su audito išvadomis ir kita aktualia informacija apie daugiabučio modernizacijos gyventojai gali susipažinti APVA internetinėje svetainėje https://modernizuok.apva.lt
Kotryna Grušauskaitė
Užs. Nr. 026

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą