Lauko baldai - ar juos įmanoma pasigaminti pačiam ir kaip tai padaryti? (1)

baldai
Kuomet kalba pasisuka apie lauko baldus – rinktis internetinėse parduotuvėse ir salonuose tikrai yra iš ko. Visgi ne visada ten esantys pasirinkimai atitinka mūsų skonį ar lūkesčius. Dažnai norisi kažką pasidaryti ir patiems. Taip galima sutaupyti lėšų ir gauti visiškai unikalų, širdžiai mielesnį darbo rezultatą. Bet ar realybėje tai įmanoma, ar tai – daugiau mitas ir pradėjus gamybą įsisuksite į pasaką be galo? Apžvelkime ar įmanoma lauko baldus pasigaminti patiems ir kaip tai padaryti.

Svarbiausia – tinkamai įvertinti galimybes ir žinias

Jeigu svajojate patys pasigaminti įmantriausius baldus su lenktomis formomis, iš labai unikalių medžiagų ar net apdirbti akmenis ir neturite patirties tame ar didelių žinių – ruoškitės labai ilgai vargti. Net ir po daugybės valandų darbo, rezultatas nebūtinai tenkins.

Tačiau, jeigu esate apgalvoję medinių baldų gamybą – pasiruošėte ar įsigijote stakles, kaip kad šis sprendimas, žaliavas ir kitus reikmenis – įmanoma pasiekti labai neblogų rezultatų, svarbu tik turėti planą ir kryptingai jo laikytis.

Jeigu turite mažai patirties, ganėtinai sklandžiai galite pasigaminti griežtesnių formų, paprasčiau atrodančias: kėdes, staliukus, suoliukus ar net krėslus. Jeigu turite daugiau žinių, jau galima galvoti apie spintelių, įmantresnių kėdžių ar ištisų komplektų gamybą. Tačiau šiam kartui apsiribokime su informacija, kuri bus naudinga ir vertinga pradedantiesiems.

Kas svarbiausia lauko baldams?

Namų viduje dažnai turime daiktų, kurie atrodo gražiai, yra malonūs akiai, tačiau pasižymi dideliu delikatumu ir trapumu. Jeigu tokius daiktus laikytume lauke, jie – labai greitai lūžtų, susidėvėtų ar prarastų gerąsias savo savybes. Būtent dėl šios priežasties lauko baldams reikalingas tvirtumas, patvarumas ar net papildoma apsauga.

Lauko sąlygomis baldus kamuoja keturi pagrindiniai faktoriai: tiesioginiai saulės spinduliai, vėjas, lietus ir drėgmė bei temperatūros pokyčiai. Ko gero visi galvoja apie medinius lauko baldus, todėl pasižiūrėkime, kaip kiekvienas iš šių faktorių veikia medieną.

· Saulės spinduliai blukina dažų ar lakų spalvą ant medžio. Juos pažeisti gali UVA ir UVB spinduliuotė, karštis ir akimi matoma šviesa. Lakas yra dažniausiai naudojama medžiaga. Po to, kai jis išdžiūva, lakas neblogai apsaugo medieną ne tik nuo saulės, bet ir kitų aplinkos poveikių. Reikia nepamiršti, kad laką dažniausiai reikia periodiškai padengti iš naujo. Taip pat naudojami ir hermetikai.

· Vėjas dažniausiai išbando baldų stabilumą. Reikia užtikrinti, kad jie stovi tvirtai ir yra gerai subalansuoti bei nebūtų nupūsti bent jau vidutinio stiprumo vėjo, kad spėtumėte viską, reikalui esant, sandėliuoti,

· Lietus ir drėgmė – ko gero didžiausi ir intensyviausi medinių baldų priešai. Jeigu mediena šlampa, ji pasidaro minkšta ir praranda gerąsias savybes. Minkšta mediena taip pat gali tapti pažeidžiama puvėsio, grybelio. Dažai, hermetikai ir lakai yra tos priemonės, kurios gali gerai apsaugoti.

· Temperatūros pokyčiai – jeigu į baldą įsimetė drėgmė ir temperatūra smarkiai kinta, gero galite nelaukti. Dėl to reikia protingo būdo sandėliuoti medinius lauko baldus ne sezono metu, kad jų nepaveiktų lauke esanti drėgmė ir nuolat šylantis bei/ar šąlantis oras.

Kaip pasigaminti paprastą kavos staliuką laukui?

Laikas konkretiems pavyzdžiams. Pasidalinsime gidu, kaip kiekvienas gali per maždaug savaitgalį pasigaminti idealų kavos staliuką laukui. Rustic stiliaus stalelis puikiai atrodys miškingoje, sodų ar net miesto aplinkoje.

Jums reikės pakankamai medienos, kad galėtumėte išsipjauti:

· kojas stalui (4 vnt.)

· perdangas šonui ir viršui (2 vnt.)

· perdangas šonams (2vnt.)

· perdangą dugno centrinei daliai (1vnt.)

· priekinės ir galinės dalis perdangas (2 vnt.)

· stalviršio lentas (4 vnt.)

· stalviršio lentų galus (2vnt.)

Kuomet pasirinkote norimus matmenis, naudokitės staklėmis ar pjūklais, kad susipjaustytumėte perdangas ir lentas į norimus ilgius.

1. Pradėkite sujungdami abi stalo kojas perdangomis – jungiamosiomis lentomis. Atmatuokite vienodus atstumus nuo apačios ir maždaug 4cm nuo grindų pakelkite sujungimo tašką apatinei perdangai. Viršutinę perdangą priveržkite taip, kad viršus susilygiuotų su viršutinėmis lentomis. Tvirtinkite 2 varžtais arba 2 tvirtinimo detalėmis.

2. Įgręžkite tvirtinimo detales ir priekinės ir galinės dalies perdangas. Prie jų pritvirtinkite savo jau surinktus stalo galus. Taip pat nepamirškite ir perdangos dugno centrinei daliai. Ji turėtų įsitaisyti pačiame centre ir sujungti abiejų stalo galų kojas jungiančias perdangas.

3. Dabar laikas sujungti stalviršio kraštines lentas. Atramos turėtų būti tvirtinamos vienodais atstumais nuo krašto. Šis žingsnis pridės konstrukcijai tvirtumo, ypač nuo siūbavimo ar didesnių apkrovų.

4. Pats laikas uždėti stalviršį. Jis turėtų šiek tiek išsikišti virš likusios konstrukcijos, tačiau ne per daug, kad nebūtų itin nepatogu. Išcentruokite jų poziciją pritvirtindami varžtus atitinkamais atstumais.

Ko nedaryti ir vengti gaminant lauko baldus?

Venkite pernelyg didelio pasitikėjimo pigia, antrarūše žaliavine mediena. Geriau įsigyti kokybišką medieną, su kuria pagaminsite tvirtus baldus, užuot vargus su prastos kokybės lentomis. Vos po kelių sezonų baldai gali imti skilinėti, lūžinėti.

Jeigu gaminsite kėdes, nedarykite per plonų ar pernelyg įmantrių kojų. Geriau pasirinkti standartinį - grubesnį, tiesios lentos dizainą nei vargti su drebančia, tvirtai nestovinčia arba čia pat lūšiančia kėdute.

Jeigu neturite daug patirties, geriau venkite šiaudų ar kitų audinių. Baldų apsiuvimas ar gamyba iš šiaudų bei kitų gamtinių medžiagų prideda be galo daug papildomų iššūkių. Būtinai medinius baldus nulakuokite ir/arba nudažykite. Lietuvoje oro sąlygos jiems tikrai nėra pačios dėkingiausios, tad svarbu juos apsaugoti.

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.