Dešimt dienų Amerikoje viešėjęs Alytaus rajono meras: „Savivalda investuotojų paieškoms samdo profesionalus”

– Kur konkrečiai teko lankytis Amerikoje?
– Amerikos sostinėje Vašingtone, Mičigano valstijos Detroito mieste ir Floridos valstijoje, Džeksonvilyje.
Susitikome ir su merais, ir su verslininkais, kurie turi verslo ryšių mūsų šalyje, ir su Amerikoje gyvenančiais lietuviais. Vienu iš jų – įtakingu Respublikonų partijos nariu Sauliumi Anuziu, kurio senelė kilusi iš Alytaus rajono. Pakviečiau jį apsilankyti mūsų savivaldybėje, kai viešės Lietuvoje. Taip pat susitikome su Lietuvos prekybos tarybos atstovais.
Nemažai susitikimų vyko Lietuvos ambasadoje Vašingtone. Taip jau sutapo, kad kartu su kitais Amerikoje gyvenančiais lietuviais dalyvavome ambasadoje vykusiame, tuo metu taip pat Amerikoje viešėjusio mūsų Seimo nario Arvydo Anušausko knygos apie Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą „Aš esu Vanagas“ pristatyme.
Didelį įspūdį paliko Vašingtono nacionalinė katedra. Kartu su Šalčininkų rajono meru dalyvavome rytinėse mišiose. Filipinų kilmės klebonas kiekvienam išeinančiajam paspaudė ranką. Pasidomėjo, iš kur mes, palinkėjo sėkmės. Katedra didžiulė, skoningai išpuošta, nors mišiose žmonių buvo labai mažai. Šioje katedroje buvo atsisveikinama su JAV senatoriaus Johno McCaino palaikais.
– Pagrindinis Jūsų viešnagės tikslas buvo susipažinti su Amerikos savivalda. Nuo ko ji prasidėjo?
– JAV yra tokia organizacija Amerikos merų konferencija. Tad pirma pažintis su savivalda buvo susitikimas su šios konferencijos atstovais.
Mums susidarė įspūdis, kad Amerikoje savivalda turi daug daugiau teisių nei pas mus. Ten savivaldybės sprendžia įvairiausius klausimus, pavyzdžiui, net paspirtukų greičio nustatymą viešosiose vietose.
Didelį įspūdį paliko Detroitas, kuris per ekonomikos krizę prarado apie milijoną gyventojų, dabar jis atsigauna, jau turi apie 650 tūkst. gyventojų. Mums įdomiausia buvo, kaip šiame mieste veikia savivalda. Miesto savivalda investuotojų paieškoms samdo profesionalus, konkrečią kompaniją – „Detroit Economic Growth Corporation“, kuri rūpinasi miesto investicijomis ir plėtra, ir taip prisideda prie Detroito atsigavimo po ekonomikos krizės. Kompanijai per trejus metus sumokėta apie pusantro milijono dolerių. Savo atstovybių ji turi įvairiose šalyse.
Tokia idėja man labai patiko. Pas mus šiuos darbus atlieka savivaldybių valstybės tarnautojai, kurie savo patirtimi ir turimais ryšiais tikriausiai nelabai gali lygintis su konkrečiose srityse dirbančiais profesionalais.
Detroito miestas turi savo beisbolo komandą, kurios varžybas teko stebėti. Miestas išsiskiria gyventojų sudėtimi – 85 proc. jo gyventojų yra afroamerikiečiai, nors pastarieji visos JAV populiacijos sudaro 10–12 proc. Detroite populiarios vežimaičiuose įkurtos lauko kavinukės, vadinamieji pubai, kurios sekmadieniais būna pilnos vietinių gyventojų.
– Detroito savivaldybę gyventojų skaičiumi būtų galima lyginti nebent su Vilniaus miesto savivaldybe. Ar ten yra savivaldybių kaip mūsų, turinčių po kelias dešimtis tūkstančių gyventojų?
– Ten savivaldybės veikia ir turėdamos apie 20 tūkst. gyventojų. Pavyzdžiui, prie pat Detroito yra Hamtramcko savivaldybė su tokiu skaičiumi gyventojų, kuriai vadovauja lenkų kilmės merė Karen Majewski. Čia net renkamas teisėjas. Savivaldybė buvo bankrutavusi, tačiau atsigauti padėjo paskirti valstybės tarnautojai.
Amerikoje nemažai moterų renkama į valdžios institucijas. City of Atlantic Beach savivaldybė turi 12 tūkst. gyventojų, tarybą sudaro 5 deputatai – visos moterys.
Amerikos savivaldybėse daug dėmesio skiriama įvairių komitetų veiklai, į kuriuos deleguojama daug piliečių atstovų. Tokie komitetai skirti interesų derinimui per pokalbius, diskusijas, kadangi ten gyvena daug skirtingų tautybių žmonių.
Tokiu būdu sugebama sutarti, sugyventi turint didelį tautų margumyną.
Regis, Amerika turtinga valstybė, bet savivaldybėse veikia įvairių šalpos organizacijų, teikiančių paramą nepasiturintiems asmenims. Šios organizacijos surenka daug pinigų iš privačių rėmėjų. Žmonėms būdingas altruizmas, nesavanaudiškumas, kai daugiau pinigų turintieji dalijasi su kitais, vargingiau gyvenančiaisiais.
Savivaldybės nemažai pinigų susirenka iš baudų, pavyzdžiui, iš nenustatytose vietose pastatytų automobilių savininkų. O jas surenkant prisideda ir neįgalieji, kurių viešiesiems poreikiams tenkinti savivaldybės skiria lėšų.
JAV populiaru į visuomeninę veiklą įsilieti atsargos kariškiams.
– Kokia Amerikoje savivaldybių valdžios rinkimų sistema?
– Labai panaši kaip ir pas mus. Renkami merai, tarybos. Tik vienose savivaldybėse – dvejiems metams, kitose – ketveriems ar penkeriems. Tai priklauso nuo valstijų, kurių teritorijose veikia savivaldybės.
– Kaip mūsų savivalda atrodo palyginti su amerikietiška?
– Labai daug panašių dalykų. Ne tik dėl savivaldybių valdžios formavimo, bet ir dėl bendravimo su gyventojais per mūsų tarybose veikiančius komitetus, neįgaliųjų, bedarbių įtraukimo į savivaldybių organizuojamus darbus, pašalpų skyrimo. Žinoma, mes negalime lygintis finansiniais resursais, nors ir ten savivaldybėse skirtingi finansiniai pajėgumai.
Galiu pasakyti, kad kai kuriose srityse ir mes galėtume būti pavyzdžiu. Lietuvos savivaldybės operatyvesnės, greičiau priima sprendimus ir suteikia gyventojams reikalingas paslaugas. Taip pat išskirčiau tai, kad Lietuvoje vietos savivaldos institucijų vykdomos funkcijos, gyventojams teikiamos paslaugos, dokumentų nagrinėjimo procedūros yra konkrečiau ir griežčiau teisiškai reglamentuotos. Esant tokioms gairėms, savivaldos institucijų teikiamų paslaugų procesas yra aiškesnis, suteikiantis galimybę asmenims žinoti, kokių ir kada sprendimų galima laukti, o laiku negavus atsakymų – kreiptis į atitinkamas tarnybas, reikalaujant apginti pažeistas teises.
– Galbūt teko susitikti su pasaulyje žinomais verslininkais?
– Detroite susitikome su kompanijos „Strategic Staffing Solutions“, dirbančios viešųjų ir privačių įstaigų strategijų planavimo srityje, vienu iš vadovų Jeffu Nelsonu. Jis yra ir Lietuvos garbės konsulas Detroite.
Ši kompanija ieško būdų, kad amerikiečiai galėtų investuoti Lietuvoje, taip pat, kad lietuviai galėtų išvežti savo produkciją į Ameriką.
Bendravome su ten gyvenančiais Amerikos lietuviais.
– Galbūt teko pastebėti, kaip sutaria senoji ir jaunoji Amerikos lietuvių karta?
– Ilgai Amerikoje gyvenantys lietuviai, vadinamoji senoji karta, ten turi įsigijusi pastatų kultūrinei veiklai vykdyti, juose veikia sekmadieninės mokyklos, puoselėjamos lietuvybės tradicijos.
Jaunesnės kartos lietuviai, kurie į šią šalį atvykę po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, tuose pastatuose irgi norėtų rinktis. Nors kartais galbūt nevisiškai sutampa tam tikri vyresnės kartos ir jaunesnės kartos poreikiai. Vyresnieji nori daugiau kultūrinių renginių, jaunimas – pažiūrėti krepšinio varžybas ar surengti vakarėlį, tačiau šiuos interesus stengiamasi derinti ir ieškoti kompromiso.
– Amerikoje dabar viešėjo mažų Lietuvos savivaldybių vadovai. Ar Jums žinoma, kokiais kriterijais vadovaujantis merai buvo atrinkti šiai išvykai?
– Iš tiesų teko vykti su gyventojų skaičiumi nedidelių savivaldybių vadovais – Jonavos, Trakų, Tauragės, Šalčininkų, Prienų, Lazdijų ir Kaišiadorių rajonų merais.
Kokiais kriterijais vadovaujantis mes buvome pasirinkti, tiksliai negaliu pasakyti. Amerikos valstybės departamentas turi programą „Public Administration and Economic Development at the Municipal Level“ („Viešasis administravimas ir ekonomikos vystymas vietiniu lygiu“), skirtą kitų šalių savivaldybių vadovus supažindinti su jų valstybėje veikiančia savivalda.
– Kiek žinau, Jūs jau trečią kartą lankėtės Amerikoje. Kaip žmogui, kokį įspūdį palieka ši šalis?
– Taip, aš jau trečią kartą ten lankiausi. Prieš 18 metų buvo mano privatus vizitas į Konektikuto valstiją. Su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais prieš keletą metų teko lankytis Niujorke.
Ten žmonės labai mobilūs ir dėl gyvenamosios vietos, ir dėl susirasto darbo. Jei atsiranda geresnis pragyvenimas ar geresnis darbas, kraunasi lagaminus ir keliauja į kitą valstiją. Mūsų žmonės šiuo atžvilgiu žymiai sėslesni.
Amerikoje tarp regionų skiriasi ir ekonominis išsivystymas, ir pragyvenimo lygis, ir būsto kainos keliais kartais. JAV vidutinis atlyginimas per metus iki mokesčių yra apie 50 tūkst. dolerių, tačiau kai kuriose valstijose išgyventi su tokia alga mokant už būsto nuomą yra labai sudėtinga.
Kalbėjosi Alma Mosteikaitė
Pabudo Vrubliauskas is miego.
Komentaras
Pabudo Vrubliauskas is miego.
Tipinis Nepriklausomybės…
Komentaras
Tipinis Nepriklausomybės laikotarpiu išugdytas politikas. Rimtos kompetencijos neįžiūrėt.Už tai kombinacijos kaip iš biudžeto nuvairuot, kur patys turi sugebėt, ir dar tarptautinių firmų link kur niekas nesukontroliuos, štai per čis asas. Net į Ameriką dėl to verta nuvykt. Žino kaip gerai gyvent. O jūs žemės kirminai slankiokit...
Nu Vrubliauskas visgi…
Komentaras
Nu Vrubliauskas visgi neperspjovė Česiulio. Visgi para tūkstančių mylių mažiau myli Alytų, bet užtad užsitikrino, kad kitas balius bus jau Alytuje! Džiaukitės trihektarininkai ir pašalpininkai :konservatorių ir socdiemų bajorai visos Lietuvos ateitis!
Ar Alytaus rajono taryboj iš…
Komentaras
Ar Alytaus rajono taryboj iš 25 tarybos narių yra nors vienas, galintis mero poste progresyviau dirbt? Nes dabar...čia toli nuo rimtos kompetencijos..Apart savus susisodint,kad situaciją kontroliuotų.
Pagal įstatymus meras teikia…
Komentaras
Pagal įstatymus meras teikia raidos analizę ir strategijas tai gerint. Lietuvos mastu kaip dirbt per savivaldod projektus iš es paramos pagal šalies vystymo bd prioritetus. Tad tai gerai sugeba Kauno, Druskininkų,Birštono.. merai ir gerai patys vysto. Alytuj tokių dalykų nesuvokia ir suokia, mokėkim kitiems, kad už pačius padarytų. O jie šeimom. draugais uzurpavę savivaldybes lepinasi.
Sujungs Alytų su rajonu ir…
Komentaras
Sujungs Alytų su rajonu ir bus naujas meras Vrubliauskas
Komentuoti