Sakralumą Alytaus sinagogai grąžinusi sienų tapyba – malda vyko kita prasme (3)

Paliko istorijos ženklą ateičiai
Alytaus sinagogos sugrįžimas į mūsų miesto kultūrinį gyvenimą pretenduoja tapti metų įvykiu, nors čia įvyko dar vos keli renginiai, pastatas oficialiai atvertas tik rugsėjį. Šviesa tamsiais rudens vakarais Alytaus sinagogos languose dabar žiba kitokia – jauki, muziejinė. Penkerius metus iki šiol (ir tada, kai pastatas buvo nešildomas) čia kantriai triūsė restauratoriai.
Paveldui neabejingi praeiviai pasidairydavo pro langus į paslaptingai judančius šešėlius, o drąsesni ir užsukdavo pabendrauti su restauratoriais – vėlyvos šviesos languose slėpė tam tikrą intrigą.
A.Kaušinienė mena, kad tų vidun užsukusių smalsuolių būta ne vieno ir ne dviejų, o pažintys mezgėsi labai įdomios. Sinagogos duris praverdavo ir palikuonys žydų, kurie čia kadaise gyveno, o dabar grįžo iš svetur ir maloniai nustebo, kad pastatas jau nepaliktas likimo valiai.
„Iš tikrųjų mums labai norėjosi rasti autentiškų dokumentų, sinagogos vidaus dekoro nuotraukų, dėjome tam daug pastangų, nes užduotis laukė ne iš lengvųjų“, – pasakoja A.Kaušinienė. Specialistų tikslas buvo ne improvizuoti, bet kiek įmanoma išsaugoti autentiką, o žinių apie ją trūko.
„Yra toks požiūris, kuriuo mes ir vadovavomės, kad, jei finansiškai negali visko padaryti iki galo, tai geriau yra palikti istorijos ženklą ateičiai. Todėl sinagogoje matome neatidengtų sienų, kur liko sluoksniai tapybos, galbūt technologijos tobulės ir ateityje tai bus galima padaryti dar profesionaliau“, – sako restauratorė.
Lenktynės su viską naikinančia druska
Į sinagogos pastatą, audrinusį turbūt visų Alytuje užaugusių vaikų vaizduotę kaip vienas paslaptingiausių apleistų pastatų mieste, atidžiau pradėta žiūrėti 1992 metais. Pastatą norėta sutvarkyti ir pritaikyti Alytaus miesto meno galerijai, kuriai įkurti ėmėsi žygių dailininkas Arvydas Švirmickas. Rengiant pastato pritaikymo projektą, tuomet atlikti sinagogos kompleksiniai tyrimai.
Nors projektas buvo sėkmingai parengtas, tačiau tuo metu šalyje vykstant sparčioms socialinėms ir ekonominėms permainoms nepavyko rasti finansavimo. Sinagogos pastatas toliau stovėjo nenaudojamas, o jo būklė kasmet vis blogėjo. Problemą bandyta spręsti 2009 metais. Alytaus miesto savivaldybės užsakymu architektas Rimas Grigas parengė restauravimo ir sinagogos pritaikymo jaunimo daugiafunkciam centrui projektą. Ir šį kartą pinigų jam įgyvendinti negauta. Situacija pasikeitė tik 2015 metais. Sinagogos būklė tuomet buvo avarinė, stogas kiauras, plytų mūras pavojingai ištrupėjęs, pro grotuotus langus viduje matėsi storas šiukšlių sluoksnis. Paveldosaugininkų vertinimu, labiausiai sinagogos pastatą nuniokojo pastarosios trys dešimtys metų visiškos nepriežiūros ir apleistumo.
A.Kaušinienė Alytaus sinagogos sienų polichromijos tyrimus atliko dar 1992-aisiais, visiškai primityviomis sąlygomis, tiesiog pasilypėjusi nuo kopėčių, o grįžo į šį pastatą 2015 metais, kai jau buvo parengtas ir pradėtas įgyvendinti naujas tvarkymo projektas.
Alytiškiai tik įtarė, o specialistai puikiai žinojo, kad tai paskutinė galimybė bent dalinai atskleisti sinagogos sakralumą, konservuojant ir restauruojant senąją sienų tapybą. Druskos jau buvo pakilusios iki pusės langų, naikindamos savo kelyje viską, taip pat ir unikalią istorinę tapybą – dažų sluoksnis tiesiog nubyrėjo.
Restauratoriams teko gelbėti tai, ką dar buvo įmanoma. Kaip sako A.Kaušinienė, maldos vyko kita prasme – bandant išsaugoti paveldą, istoriją nuo išnykimo.
„Tokio turtingo dekoro sinagogos Lietuvoje matyti neteko“
Alytaus sinagogoje restauratorių laukė ypatingas iššūkis: rasta dviejų laikotarpių tapyba ir didysis iššūkis buvo išsaugoti persidengiančius sluoksnius, nes vėlyvesnė aliejinė tapyba buvo užtapyta ant pirmojo sluoksnio kalkinių dažų. Kitaip sakant, neįvertinti technologiniai dalykai, kad antrasis sluoksnis tiesiog nesilaikys ant pirmojo.
„Apėmė neviltis – ar sugebėsime? Susiekėm su norvegais, italais, tarėmės. Alytaus sinagogos vidaus dekoro prasme būta labai turtingos, tikrai ne bet kas galėjo leisti sau dekoruoti sienas tapyba marmuro plokščių motyvais, kokie yra yra rasti pirmajame sluoksnyje. Antrojo etapo tapyba yra mėlyno kolorito“, – pasakoja A.Kaušinienė.
Šiandien žiūrint į restauruotą sinagogos tapybą šie du etapai aiškiai skiriasi. Kas liko už kadro – tai lupenomis (ar draiskanomis) kabojęs tapybos sluoksnis, kurį pavyko pritvirtinti pincetais popieriumi su triušio klijais, tepant 4–5 kartus. Neįsivaizduojamo kruopštumo reikalaujantis darbas atliekamas nešildomame pastate, tai buvo sunkiausias periodas – bijota, kad tapybos konservavimui gali pakenkti kintanti temperatūra, todėl ir nejungtas centrinis šildymas.
„Kitos taip turtingai dekoruotos sinagogos Lietuvoje man nėra tekę matyti. Žinoma, labai gaila, kad, nepaisant įdėtų pastangų, taip ir nepavyko atrasti nuotraukų, kuriose būtų įamžinta čia buvusi tapyba. Sinagogos analogų ieškota ir Europoje, tačiau taip pat nesėkmingai“, – apgailestauja restauratorė.
„Tačiau jei į sinagogoje atidengtus tapybos fragmentus žiūrės žmogus, turintis vaizduotę, tai jam neturėtų būti sunku įsivaizduoti dekoro visumos vaizdą“, – pastebi M.Janušonienė.
Kas yra labai svarbu – tai, ką šiandien alytiškiai ir miesto svečiai mato sinagogoje – išsaugota autentika, o ne restauratorių improvizacijos. Tai ir dviejų istorinių laikmečių sienų tapyba (marmuro plokščių dekoras ir mėlynas dekoras), ir bimos kolonų spalva, ir skirtingo dydžio moterų galerijos langai – jie tokie ir buvo.
Beje, autentikos klausimas labai domina ir lankytojus, viena pirmųjų – Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky klausė, kiek restauratorių fantazijos ir istorijos matome sienos fragmente su Dovydo žvaigžde? Pasirodo, prie šio nedidelio sienos plotelio specialistai praleido penkis mėnesius, jis yra autentiškas.
Euroremontai paveldo fronte
„Dar vienas euroremontas“, – M.Janušonienė sako nekart girdėjusi panašų nusivylimą, kai žmonės pamato, kad kultūros paveldo objektas yra atnaujintas taip, jog sunku ir bepajusti jo dvasią. Yra prastų pavyzdžių, o yra ir gerų, keičiasi pats požiūris. Paveldo specialistė mini Kurnėnų mokyklą, Alytaus sinagogą – pagarba autentikai, gebėjimas suvokti paveldo vertes, įvertinti restauravimą, kaip mokslinę, tyrimais paremtą veiklą, pamažu veda prie visuomenės supratimo, kad reikia branginti tai, kas išliko, su visais įmanomais išlikusiais istoriniais ženklais. Priešingu atveju, už skirtas lėšas juk galima pastatyti ir naują statinį. Paradoksas, bet, tvarkant paveldą, pinigų perteklius gali netgi padaryti žalos.
„Ne visur Europoje norma yra kultūros paveldo euroremontas, yra suprantančių seno daikto grožį, mąstymas keičiasi ir Lietuvoje, tai – lėti procesai, bet labai gerai, kad jie vyksta“, – sako M.Janušonienė.
Ji pasidžiaugia, kad sutvarkyta Alytaus sinagoga yra netikėtai šviesus pastatas ir geras jausmas jame apima, be kita ko – tai ir vienintelis toks pastatas Alytuje, kurio pavyzdžiu vaikus galima mokyti architektūros, meno istorijos.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
weather forecast clock…
Komentaras
weather forecast clock supplier can help you Check the upcoming weather conditions on the forecast clock-you can see the temperature, humidity, pressure and wind direction of the day.
high quality salmosan azamethiphos, health hazards: inhibit choline ester Enzyme activity, causing neurophysiological dysfunction, acute poisoning: short-term exposure.
figure 8 aerial cable is equipped with an insulating layer The overhead wire and protective sheath are made of a special cable similar to the production process of cross-linked cables. It is a new power transmission method between overhead wires and underground cables.
Heavy-Duty Tool Backpack factory, the backpack becomes More and more indispensable, they are almost everywhere in life, and everyone is very familiar with them. But for tool backpacks, many people may not be familiar with it. The tool backpack is for storing daily tools.
wholesale AUDI Air Flow Sensor, gas flow sensor, gas mass flow controller, using high Performance, high precision, high stability, fast response, can meet customer needs and provide professional and reliable technical services.
china oem PIR sensor, simple motion detection design, its hardware is relatively simple, and the software is an interrupt driver.
With stylish readers at an affordable price from Zenni, you'll want a pair for every outfit. Check out our amazing selection of quality reading glasses square large supplier.
Klausimas Audrpnei .Ar zydu…
Komentaras
Klausimas Audrpnei .Ar zydu bendruomene nors kiek prisidejo remontui savo pinigais. Margarita ,gal zinot kur dingo 400m Alytaus jubiliejinis paminklas.
Čia ne sinagoga, o…
Komentaras
Čia ne sinagoga, o audiovizualiųjų menų centras