arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Kaributas, Laima, Inocentas

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Skaitykite šiandien
toliau2008-11-07  SpausdintiSpausdinti

Bendravimas su vaikais - didžiulė gerų emocijų dozė

Aušra Žvinakevičiūtė

Penkiolika metų Piliakalnio vidurinėje mokykloje dirba choreografijos vyresnioji mokytoja Dalia Miglinienė. Tiek pat laiko mokykloje gyvuoja šios mokytojos pradėta šokio tradicija. Kodėl jos nebuvo anksčiau? Galima tik spėlioti. Gal dėl to, kad praeityje mokykla glaudėsi nedidukame pastate, kur nebuvo salės.„Mokyklos šokių kolektyve reikia daryti tai, kas patinka vaikams, - tuomet jie jausis gerai, jiems bus įdomu“, - tvirtina Piliakalnio vidurinės mokyklos choreografijos vyresnioji mokytoja Dalia Miglinienė. 	    Aušros Žvinakevičiūtės nuotr.

Tiesa, Daliai dar besimokant Vilniaus kultūros mokykloje Piliakalnio vidurinės mokinius, turinčius polinkį šokti, mėgino lavinti iš kitų įstaigų ateidavę šokių mokytojai. Deja, kažkodėl ilgai neužsibūdavo.

Kai jauna alytiškė į gimtąjį miestą grįžo kaip diplomuota choreografijos specialistė, dauguma miesto bendrojo lavinimo mokyklų jau turėjo šokių būrelių vadovus. Dalia nuėjo į savo buvusią mokyklą ir tuometinio direktoriaus Algimanto Grauželio pasiprašė priimama į darbą. Taigi nuo 1993-iųjų mokykla turi ir savo šokio specialistę, ir būrį šokti mėgstančių vaikų.

Vaikui svarbu patirti sėkmę

Tik visai neseniai D.Miglinienės vadovaujamas šiuolaikinių šokių kolektyvas pasivadino „Dalija“. Vardą teko sugalvoti rengiantis dalyvauti respublikiniame šokių festivalyje „Ant stogo“. Ilgai nesvarstant parinktas vadovės vardą primenantis pavadinimas. O vadovė nustemba sužinojusi, jog dahlia - lotyniškas jurgino pavadinimas.

„Dalijos“ branduolį sudaro trijų amžiaus grupių šokėjos - 4-5, 6-7 ir 8-10 klasių. Jaunesnieji pradinukai dar tik rengiasi ateityje pagausinti kolektyvo gretas. Ir repertuarą ruošti, ir repetuoti geriausia nedidelėmis grupelėmis, mat skirtingo amžiaus merginos mėgsta skirtingų stilių šokius.

Pasak vadovės, „Dalija“ dažniausiai renkasi ritminį, šiuolaikinį žanrą. Šoka ir stilizuotus liaudies šokius, tačiau sumodernintus - toks stilius šiandienos vaikams patrauklesnis. Į vyresnėlių repertuarą įtraukiama nemažai gatvės šokių elementų. Merginos su ūpu mokosi dabar populiarėjančio techtonic stiliaus.

D.Miglinienė kuria tokį šokį, kuris iš vaiko nereikalautų ypatingo, sudėtingo, specialaus pasirengimo. Ji supranta, kad vaikui labai svarbu greitai patirti sėkmę, kuo greičiau pasirengti koncertiniams pasirodymams. Todėl laikosi nuostatos: geriau paprastesnis, bet lengviau įkandamas šokis.

„Baigusi Kultūros mokyklą ir pradėjusi dirbti, vis planuodavau, kokius šokius statysiu. Tačiau realiai pažinusi vaikus supratau, kad neįgyvendinsiu didelės dalies sumanymų, nes negaliu daryti to, kas patiktų vien man. Mokykloje reikia daryti, kas patinka vaikams, - tuomet jie jausis gerai, jiems bus įdomu. Yra privačių šokio studijų, kolektyvų, kur nuosekliai dirbama tam tikra kryptimi, šokėjai siekia konkrečių rezultatų. Manau, mokyklinio šokių kolektyvo veiklą svarbu organizuoti taip, kad vaikams būtų ne per sunku, malonu, smagu“, - sako D.Miglinienė.

„Dalijos“ vadovė džiaugiasi ne tik entuziastingais šokėjais, bet ir tuo, kad jų tėveliai leidžia savo atžalas šokti mokyklos kolektyve. Piliakalnio vidurinė - nedidelė mokykla. Regis, ne taip paprasta būtų surinkti keturias grupes po 10 šokėjų. Tačiau D.Miglinienė norinčiųjų šokti sulaukia net ir daugiau. Nereikėtų atlikti specialaus tyrimo, kad patikrintum prielaidą: tikriausiai vaikus į „Daliją“ traukia ne tik noras šokti, bet ir smagus bendravimas su bendraamžiais bei vadove - išties labai šiltu, nuoširdžiu, nuolat gerai nusiteikusiu žmogumi.

Kas pasakys, kurie laimėjimai svarbesni?

Kai paskambinau choreografijos mokytojai Daliai dėl susitikimo, ji gerokai nustebo. Maniusi, kad rašoma tik apie garsius, svarių laimėjimų pelniusius kolektyvus. Bet tai, ką daro ji, - taip pat labai reikšminga ir reikalinga. Galbūt itin didelių šokėjo talentų neturinčiam vaikui svarbu ugdyti judesių laisvumą, grakštumą, koordinuotumą, pajusti malonumą save išreiškiant šokiu, galiausiai - turėti įdomų, turiningą laisvalaikį.

„Dalija“ į savo biografiją dar neįrašė pergalių prestižiniuose konkursuose, tačiau kolektyvo nariai ir jų vadovė labai džiaugiasi išvykomis, koncertais, tradiciniais renginiais. Kiekvieną pavasarį Piliakalnio vidurinės mokyklos šokėjai su didžiausiu malonumu ir užsidegimu dalyvauja tradiciniame Alytaus rajono šokių renginyje - Simne vykstančiame festivalyje „Dainos ir šokio sūkury“. Tai išties smagi šventė, kurios vaikai labai laukia. Mielai vyksta į Daugų Vlado Mirono vidurinę mokyklą, kur šokių mokytoja Neringa Vekeriotaitė rengia kalėdinę popietę. „Dalija“ kasmet pasirodo Varėnoje rengiamame respublikiniame šiuolaikinių šokių konkurse „Fantazija“, į kurį suvažiuoja daug kolektyvų iš įvairių Lietuvos kampelių. Iš pastarosios „Fantazijos“ „Dalija“ parsivežė trečiosios vietos laurus.

Labai smagu koncertuoti ir Alytaus mokyklose. Pastaraisiais metais su kolegomis iš kitų mokyklų dar daugiau bendraujama, rengiamos jungtinės programos.

D.Miglinienei malonu, kad ugdomoms šokėjoms patinka ne tik koncertuoti, bet ir repetuoti. Jos repetuotų ir per atostogas.

Dabar „Dalijoje“ - nuobodusis štilis: trys savaitės be šokių repeticijų. Neseniai buvo rudens atostogos, o po jų vadovė išvyko į sesiją. D.Miglinienė - Vilniaus pedagoginio universiteto šokio edukologijos bakalauro studijų ketvirtakursė. Kitais metais ne tik jos artimieji, bet ir mokyklos bendruomenė, šokėjos galės pasveikinti ją įgijus dar vieną diplomą.

Šokis - kaip žaidimas, pasaka

Nuo šių mokslo metų D.Miglinienė choreografijos pamokėles veda ir pradinukams. Taip nutarta abipusiu sutikimu: ir šokių mokytojos, ir pradinių klasių mokytojų.

Dalios choreografijos pamokos - netradicinės, jose nėra dviejų eilių - berniukų ir mergaičių, ištemptų kojyčių, tiesių nugaryčių, konkrečių mokytojo komandų... D.Miglinienė dirba savo dėstytojos, Lietuvoje gerai žinomos choreografės ir šokio pedagogės Birutės Banevičiūtės, metodu, skatindama vaikus mintis ir emocijas išreikšti per judesį, šokį, ragindama improvizuoti, drąsiai kurti, interpretuoti šokį ir žavų žaidimą, įdomią istoriją, pasaką... Neretai mokytoja surengia „peržiūrą“: dalis klasės vaikų būna komisija, stebinti ir vertinanti bendraklasių šokį. Taip vaikai pratinami pastebėti įvairius šokio niuansus, vertinti atlikimą, pasakyti savo nuomonę. Iš pradžių pradinukai dar ganėtinai susivaržę, nedrąsūs - juk nieko panašaus lig šiol nėra darę, tačiau pamažu skleidžiasi mažųjų laisvės, kūrybos, saviraiškos polėkis.

Neturinti kada „užsitrinti” rutinoje

Pati Dalia šokti norėjo nuo mažumės. Bandė lankyti pramoginius šokius - nelabai patiko. Ketvirtoje klasėje draugė nusivedė į medvilnės kombinato kultūros rūmuose veikiantį vaikų šokių kolektyvą, kuriam vadovavo Janina Ežerskienė. Būtent ten Dalia atrado save kaip šokėją. Šoko iki pat dvyliktos klasės. Teko dalyvauti ir „Varsoje“, ir estradinių šokių kolektyve. O vadovė J.Ežerskienė merginai buvo toks autoritetas, paliko tokį gerą įspūdį, kad Dalia nedvejojo, kokią specialybę pasirinkti.

Dalios sūnų - penkiolikmečio Karolio ir trylikamečio Justino šokis nepaviliojo, nors mama juo ir mėgino sudominti. O pagrandukė, penkerių metų Svaja, mielai šoka savame lopšelyje-darželyje „Nykštukas“. Ir jau pati kuria šokius.

Ir prabėgus penkiolikai darbo metų savo profesija D.Miglinienė nenusivylė. Jeigu ir būna nedidelių kasdieniškų nesėkmių, jas su kaupu kompensuoja darbas, bendravimas su vaikais - mokytoja gauna didžiulę teigiamų emocijų dozę. Dalia jaučia: vaikai ją ir gerbia, ir myli. Ji juos - taip pat. Net tie mokiniai, kuriuos kiti galbūt tituluoja blogiukais, su šokių vadove sutaria gražiai. Mokytoja padeda vienuoliktokams, dvyliktokams, kuriems rūpi svarbioms mokyklinėms šventėms išmokti šokti.

Keliolikos metų pedagoginis darbas nesukaupė ir „užsitrynimo“ rutinoje nuosėdų. Dalia kaip visada užkrečiamai nusijuokia - neturinti kada „užsitrinti“. Savoje mokykloje, kurioje, beje, pirmaisiais darbo metais buvo pasijutusi lyg mokinė, jaučiasi gerai. Į darbą iš tiesų eina kaip į šventę. „Ateinu į mokyklą, ir viskas, kas už lango, kas anapus mokyklos slenksčio, man jau neegzistuoja. Viskas - čia“, - tvirtina choreografijos mokytoja D.Miglinienė.

toliau2008-11-07  commSkaityti komentarus (0)


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100